Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 17 pro 2017, 22:41

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ahoj všem gentlemanům
PříspěvekNapsal: 05 pro 2017, 19:14 

Ahoj všem gentlemanům,
Na tomto fóru su nový a celkově musím přiznat, že se su naprosto bez zkušeností, o kterých zde tak krásně a zasvěceně diskutujete. O holení břitvou jsem už kdysi přemýšlel, ale nikdy jsem nenašel impuls tuto myšlenku zrealizovat. Až nyní, kdy mě pracovní povinnosti opět zavály na pár měsíců mimo domov a mám tak po večerech víc času na snění a plánování, odhodlal jsem se. Brouzdal jsem po internetu a sondoval terén. Vzhledem k tomu, že do míst, kde zrovna su, dochází zboží téměř výhradně z „amazon.com“, vybíral jsem vybavení tam. Na různých webech jsem se dočetl, že nejrozšířenější je břitva 5/8, řekl jsem si, že teda jo. Jenže pak jsem rozklikl Dovo Solingen Bismarck 6/8 a … a zamiloval se (má žena má naštěstí pro tento druh nevěry pochopení). Snažil jsem se o objektivitu, prohlížel další, ale vždy jsem nakonec skončil u této. Pak už jsem jen dovybíral všechny další potřebné doplňky (obtahovací řemen, jezevce, misku, mýdla, ….), všechno objednal a začal být netrpělivý. Teprve pak jsem objevil toto fórum a mé večery získaly svou novou náplň. Zároveň jste vy všichni, jak tu jste, ve mně vyvolali obrovské rozpory. Když čtu vaše diskuze a rady o holení, nemůžu se dočkat, až přijdu o toto panictví. Na druhou stranu vaše diskuze o údržbě a broušení břitvy mě vyděsily natolik, že jsem začal pochybovat, jestli to je sport pro mě. Ještě že už dlouhá léta nekouřím. Po některých vašich diskuzích bych si musel dát i tři . Nakonec, jak jsem se prokousával dál, jsem si řekl, jak už tolikrát, když to dokázali jiní, tak proč ne já. Akorát si na první broušení koupím asi něco z Číny, na tu německou krásku si troufnu až s trochou umu.
Počítám, že tak do třech dnů mi začnou chodit holičské pozdravy z ameriky a vzhledem k tomu, že mě opakovaně ujišťovali, že všechny jejich břitvy DOVO jsou „ready to use“, hned se do toho pustím. Obtáhnu na řemeni, snad ji hned nezničím, a pak začnu strouhat sebe. Pravda, dnes jsem zjistil, že nemám kamenec, hned jsem ho objednal, snad si troufnu bez něj. Jinak to je další cca týden, než dojde. Pokud při prvním holení minu krční tepnu, ozvu se, jak jsem dopadl. Už se fakt třesu. Myslím těšením, ne strachy, i když notná dávka respektu tam je taky.
Každopádně díky za informace, které jsem tu načerpal, jste úžasné společenství lidí naladěných na stejnou notu. Doufám, že se naladím stejně a s tímto fórem splynu a mnohé z vás poznám osobně na vašich setkáních. Pokud přežiju, budu obtěžovat s mnohými dotazy . Ahoj Clouseau

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Předmět příspěvku: Re: Ahoj všem gentlemanům
PříspěvekNapsal: 06 pro 2017, 13:42 

Ahoj Clouseau,
vítej mezi námi. Neměj strach ale zachovej si k břitvě respekt, aleapoň pro začátek. Při prvním obtahování nespěchej, netlač a raději pořád sleduj co s rukama děláš. Může se stát, že si řízneš do řemenu a tím si ztupíš břitvu a taky uděláš zářez do nového řemenu, což nepotěší.

PříspěvekNapsal: 06 pro 2017, 16:39 

Ahoj vsezvede,
díky za přivítání a pár rad do začátku. Budu se jimi řídit, snad to uhlídám. Dnes mi břitva přišla, bohužel jen ona, budu ještě muset čekat na zbytek. Nicméně mě překvapilo, kromě toho, jak je v reálu krásná, jak nádherně sedne do ruky. Je to první, kterou mám v ruce a při držení mi sedne nečekaně přirozeně. Tak snad bude přirozený i ten zbytek ;)

PříspěvekNapsal: 06 pro 2017, 22:38 

Citace:
Ahoj Clouseau,
vítej mezi námi. Neměj strach ale zachovej si k břitvě respekt, aleapoň pro začátek. Při prvním obtahování nespěchej, netlač a raději pořád sleduj co s rukama děláš. Může se stát, že si řízneš do řemenu a tím si ztupíš břitvu a taky uděláš zářez do nového řemenu, což nepotěší.
To říznutí se mi stalo nedávno,potřeboval jsem si srovnat ruce a jen jsem olízl břitvou kraj řemenu a hned tam bylo malé ušmiknutí,naštěstí fakt jen minimální /snad pár setin či desetinu hluboké/,tak jsem to místo zahladil velmi jemným smirkem a časem se určitě zahladí.Jak říká PetrS zkoušet s tupým příborovým nožem bez vroubkování.

PříspěvekNapsal: 06 pro 2017, 22:59 
Mistr Mentor

Vítej Clouseau mezi námi.

A ještě ten nůž zabalit do elektrikářské hladké pásky. Jeden nikdy neví, jak moc ten příborák může být ostrý ve své tuposti a nebo jestli v něm není zásek a ten taky umí kůži pěkně poničit.

PříspěvekNapsal: 07 pro 2017, 09:30 

Tak jsem začal s tréningem obtahování, jak jste mi radili. Obtahovák zatím nepřišel, ale řekl jsem si, že je vcelku jedno, po jakém pásku budu obtahovat příborový nůž, postačí i z kalhot. Nejdřív jsem musel vyřešit úskalí, které jsem si nikdy neuvědomoval, tady nemají na pokojích klasické kliky, jen kulaté. Krátce jsem zaimprovizoval a začal obtahovat. Soustředil jsem se na pomalé tahy a rovnoměrný pohyb a když už jsem si začínal myslet, že jako brnkačka, všiml jsem si, že cca každé čtvrté otočení jedu přes ostří příboráku :( :( :o . Až jsem se lekl, kolik bych zničil opravdových břitev a řemenů. Takže zpátky na stromy, ještě zpomalit a zapnout i mozek. Dík za prvotní radu s tréningem, bez ní bych už měl na nějakou dobu doholíno :)

PříspěvekNapsal: 07 pro 2017, 10:40 
Mistr Mentor

Prvotní info ohledně obtahování:

a) rychlost a přítlak ničí ostří

b) obtahuj jen tak rychle, jak rychle dokážeš sledovat Břitvu
c) řemen se nesmí přítlakem pronášet a přitom řemen stačí napnout zlehka
d) obracej přes hřbet ale stále za jízdy a až máš ostří nahoře, tak zastav Břitvu, dokonči převrácení a pak zpět
e) ani na okamžik se Ti při tahu nesmí zvednout hřbet od kůže
f) nesleduj Břitvu přímo očima, ale dívej se na řemen bez pohybu očí a periferně sleduj pohyb Břitvy. Uvidíš ji po celé délce tahu.
g) pro přítlak na řemen stačí cca váha Břitvy
h) neotáčej celé zápěstí, ale jen Břitvu v prstech

Tady se podívej jak ukazuji obtahování.

tož vyšší dívčí obtahovací a ať se daří.
8-)

PříspěvekNapsal: 07 pro 2017, 13:03 

Díky, tvé osmero si vytisknu a vyvěsím nad řemen. Zdá se to být jednoduché a automatické, ale než to člověk dostane pod kůži...

PříspěvekNapsal: 07 pro 2017, 14:54 
Mistr Mentor

To jen ze začátku se Ti to zdá složité.
Je to mnoho slov pro jednoduchou činnost a za pár dnů zkoušení, Ti to už ani nepřijde a budeš při obtahování přemýšlet nad úplně něčím jiným.

Všechny časy jsou v UTC+01:00