Fórum Břitva CZ

Fórum pro gentlemany oddané tradici holení břitvou
Právě je 18 říj 2017, 20:39

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 07 srp 2017, 21:23 

Doposud jsem používal převážně přírodní kameny. Ze syntetických vlastním pouze velmi tvrdé korudové kameny od člena Jan.03 a King 1000. V neodolatelné auki jsem zakoupil kombinovaný King 1000/6000. King 1000 zcela splnil očekávání. Jemnost 6000 však působí zcela jinak. Na povrchu působil hrubě díky velikým částicím, tak jsem jej mírně srovnal.Prozatím jsem jej použil na 5 nožů. Musím se nově učit brousit. Brousek je velmi měkký a pokud jen trošinku přitlačím, ostří se vryje, nebo uřízne kousek z brousku. Asi půjddu z5 do zš. Musím zahodit všechny návyky při broušení a začít se učit na novo.

Máte to s měkkými syntetickými kameny stejné, nebo máte jinou zkušenost?

PříspěvekNapsal: 07 srp 2017, 22:46 
Mistr Mentor

King 1/6k - mám jej doma a tak pár zkušeností s ním.
Nemá rád příliš dlouhé namáčení ve vodě. Už jsem jej (kolegův) držel v ruce, když se dlouhým pobytem ve vodě rozlepil.
Část 6k - při práci potřebuje hodně vody ale nenamáčet jej příliš dlouhu předem. Pro nože je 6k příliš měkký a velice snadno se doslova vykrájí. Na jemnou práci na Břitvách dobře pracuje, ale stačí méně vody a začne se zanášet, dělat hrudky a vydrolovat. Na ostří je to pak znát v podobě hlubokých rýh a hrana břitu je pak vytrhaná. Naopak, když má dost vody a jemnou ruku, tak hranu krásně zarovnává. Zrnitost 6k je sice uvedená, ale drsnost povrchu je větší. Například hrubší břidlice dá jemnější povrch, ale nemá tak výrazné výsledky při úběru. Je to dobrý kámen ale musí se na něj opatrně.
8-)

PříspěvekNapsal: 11 srp 2017, 06:00 
Admin

Lépe by to nenapsal.

PříspěvekNapsal: 12 srp 2017, 19:20 

Citace:
ale stačí méně vody a začne se zanášet, dělat hrudky a vydrolovat. Na ostří je to pak znát v podobě hlubokých rýh a hrana břitu je pak vytrhaná. Naopak, když má dost vody a jemnou ruku, tak hranu krásně zarovnává.
Svätá pravda. Až mám pocit, že si mal u mňa doma skrytú kameru s vysokým rozlíšením. :) Moja stará choroba - kde tu hlbší vryp na fazetke a "" zubaté ostrie"" sa vytratili, ako mávnutím čarovného prútika. A to bola zatiaľ len 5K. (náslene JAKA s olejom a pohodové holenie) Vďaka Peťo za nezaplatitelné informácie.

PříspěvekNapsal: 12 srp 2017, 20:28 

Ten King 6K hrozně snadno ukáže, když málo nadlehčuju ostří. Jak je světlounký a bere při každém pohybu, tak ukáže vždy i mírné přitlačení. Ukáže prostě úplně každou chybu.

PříspěvekNapsal: 14 srp 2017, 12:09 
Mistr Mentor

King má svá specifika a než jsem je vychytal, tak jsem měl dost dlouho pocit, že mám špatný kámen (tedy oba dva). Jak jsem zjistil, že je to v rukách, tak už to byl jen krůček ke spokojenosti. Bere dobře, ale musí se na něj s rukou hedvábnou.
Je vidět, že kráčíme po stejných stezkách poznání :D

Všechny časy jsou v UTC+02:00