Přebrušování ostří s kazem

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od Radgost »

Pokračování debaty o přebrušování ostřís kazem z jiného tématu:
viewtopic.php?f=11&t=26&p=396&e=396

Zkoušel jsem ji zatím 1x v cca 20. oboustraných tazích přebrousit na kameni od Sucháčka - bez zjevného výsledku.
Ostří neubylo a kaz je stále stejně hluboký. :?

Pokusím se je nafotit pod mikroskopem.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od PetrS »

Díky Radgoste za elegantní přenesení diskuze na zdejší správné místo. Co se týká toho vyštípnutého kousku, možná by stálo za zvážení, zda je opravdu nutno jej zabrušovat. Pokud není příliš veliký, tak nebude při holení dělat žádnou škodu. No a na tak tvrdou Břitvu bývá Břidla s olejem slabá. Tady by se měl uplatnit umělý kámen na bázi korundů a voda. Je to sice dost drastický způsob s tou vodou, ale zato účinný. Proto by jsi měl takto brousit jen to nejnutnější a poté na stejném brousku použít olej a nakonec na tom brousku nechat to vybroušené "blátíčko" a skoro na sucho doleštit ostří. Pozor na zahřívání - ale nenamáčet brousek, jinak blátíčko přestane táhnout a ostří ztratí vypracovaný lesk. Lépe je ochladit Břitvu ve vodě, utřít do sucha a znovu brousit. Potom by jsi mohl vyzkoušet Břidlu, ale nejsem si jistý zda na této krásce to bude něco platné. Taky nečekej příliš velký výsledek dlouho držícího ostří, odpovídající vynaložené námaze. Jiné lehčeji nabroušené Břitvy drží ostří déle.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od Radgost »

Díky za radu.
Mám japonský vodní kámen tak to zkusím na zrnitosti 6000 a pokud nepomůže, vyzkouším druhou stranu se zrnitostí 1000.
No, snad ji nezkazím.
Ale i kdy, je lépe učením poškodit starší než později novou.

Existuje k tomu takové staré přísloví, ale to se sem nehodí. :oops:
Uživatelský avatar
MUDr c
brusič
Příspěvky: 68
Registrován: 05 pro 2008, 13:08

Re: Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od MUDr c »

Radgost píše:Díky za radu.
Mám japonský vodní kámen tak to zkusím na zrnitosti 6000 a pokud nepomůže, vyzkouším druhou stranu se zrnitostí 1000.
No, snad ji nezkazím.
Ale i kdy, je lépe učením poškodit starší než později novou.

Existuje k tomu takové staré přísloví, ale to se sem nehodí. :oops:

... sem s tim příslovím.
Děkuji
Holení se Břitvou je láska dobrovolně zpečetěná vlastní krví. Laskavý rituál a Partnerka celým životem…
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od Radgost »

Omlouvám se, však v rozená slušnost mi velela zapomenout. :shock:
Je velmi, velmi vulgární.
Krom toho bych porušil pravidla fóra. :oops:
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od Radgost »

Poškozené ostří pod mikroskopem.
Na odlomené části chybí 6 mikronů.
br1.JPG
br2.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Radgoste,
tak nádherné snímky jsem ještě neviděl. Pokoušel jsem se několikrát v domácích podmínkách zvětšit a vyfotit ostří Břitvy, ale toto překonává i mé představy. Co se týká toho odlomeného ostří, tak mi to připadá, že se někdo pokoušel tímto jemným nástrojem docela normálně řezat jako nožem. Protože však ostří Břitvy má jiný úhel broušení který nezvládne příčné zatížení, došlo k podélnému vyštípnutí materiálu. Navíc je vidět, že ostří někdo před Tebou brousil na docela hrubém brousku, protože teprve Tvoje broušení překrývá a zalešťuje ty hrubé rýhy po předchozím broušení. Ty tmavé plochy mezi rýhami, jsou stopy po Břidle. Ta břidla zachraňuje co se dá aby ostří bylo zase funkční. Stejně ale Tě čeká náročná práce, zarovnat to vyštípnuté ostří do roviny a pak na něm vytvořit souměrný břit. Na to bude lepší ostrý brus (korund a pod.), a teprve poté Břidlu. Ještě jednou - obdiv ke kvalitě fotek.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od Radgost »

Takže jsem dokončil dílo.

Použil jsem na to kombinovaný japonskýwotherstone Dick King 1000/6000.

Nejprve jsem břitvu vzal na straně grid 1000 dokud nezmizel zub. Na tuhle stranu pozor, bere opravdu "hodně". Udělal jsem po ní cca 20 tahů.
Poté jsem kámen obrátil a na straně grid 6000 ostří dokončil.
Obtahoval jsem na ní dokud břit po ploše kamene neslyšně a úplně zvola, bez známky tření klouzal.

Poté jsem provedl zkoušku na nehtu a vlase.
Po nehtu ostří klouže bez známky zadření úplně plyně a vlas přeřízne bez silnějšího přítlaku. ;)
Mám obrovskou radost. :P
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od PetrS »

Bravó, kolego Radgoste,
to je jak z instruktážního filmu. Úplně jsem si představoval jak jednotlivé úkony provádíš. Taky jsem rád, že se potvrdil můj názor o velkém úběru na ostrém brousku. Myslím, že právě na takové renovace je ta 1000 vynikající, ale na běžné použití bych ji nedoporučoval a u nových Břitev už vůbec ne. Zároveň gratuluji k perfektnímu výsledku. Máš možnost ještě jednou na mikroskopu vyfotit to ostří, moc by mě to zajímalo jakou stopu ten brus nechává a jak se Ti povedlo to ostří doladit k dokonalosti. Nové pořekadlo - trpělivost ostří přináší - blahopřeji.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Přebrušování ostří s kazem

Příspěvek od Radgost »

Ostří po broušení na kameni grid 6000, před obtahováním na řemeni:
a.jpg
Ostří po obtáhnutí na řemenu:
b.jpg

K čertu!!! :evil:

Co dělám špatně?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „Techniky broušení na kameni“