Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 28 kvě 2018, 09:46

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 62 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 3 4 57 Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 22 říj 2012, 09:53 
Donátor

Japonské prírodné kamene.

Brúsenie pomocou Japonských prírodných kameňov som si vybral ako svoju cestu dosiahnutia
potrebnej ostrosti na svojich britvách.
Nie som veľký odborník na brúsenie a len prenikám do tajov JNS(Japanese Natural Stones).
Preto budem rád ak doplníte poprípade opravíte moje postrehy,ktoré som získal
s čítania danej problematiky na iných forach a sčasti aj mojími osobnými skúsenosťami.

Na začiatok by sme si mohli vyjasniť niektoré základné pojmy s ktorými sa budeme stretávať.

Honzan-Základný kameň -je to kameň na ktorom brúsime
Nagura-malé kamene,ktorými vytvárame na základnom kameni brúsnu kašu,sú mäkkšie ako základný kameň
Tomonagura-Je to časť základného kameňa,alebo kameň približne rovnakej tvrdosti ako základný kameň
__________________trením o základný kemeň sa uvolňujú častice základného kameňa
Brúsna kaša-brúsny kal-slurry-Je to kaša ktorá vzniká trením nagury/tomonagury o základný kameň
_____________________________ podľa toho akú naguru používame meníme vlastnosti brúsnej kaše,napr.kaša z Botan
_____________________________nagury bude mať väčší brúsny účinok ako z tomonagury Ozuku,prvá sa bude
_____________________________používať na vyhladenie ostria po postavení britu na kameni gritu 1000.Druhá na záverečné
_____________________________vyleštenie ostria pred brúsením na čistom kameni s vodou.

Brúsenie na JNS (Japonských prírodných kameňoch) by som rozdelil do troch skupín.
1.Brusenie na základnom kameni s pomocou nagúr:a;brúsenie pomocou Mikawa Shiro Nagura (Koma, Mejiro, Tenjyou, Botan)
___________________________________________b;brúsenie pomocou nagúr postupne jemnejšíchi napr.(Aoto,Tsushima,Ohira)
2.Brúsenie pomocou základných kameňov postupne jemnejších
3.Kombináciou prvých dvoch skupín.

Brúsenie na JNS je dosť finančne náročné.Najlepšie asi vychádza alternatíva jedného základného kameňa a nagúr .
Ale aj tak pri konečnej cene je to viac ako zostava syntetických kameňov.

Čo sa týka samotného brúsenia.Väčšina ľudí ktorí sa tomu venujú ,odporúčajú postaviť brit na syntetickom
kameni o hrubosti 1000.Sú aj JNS o približnej hrubosti(Binsui,Amakusa)dokonca pár ľudí uviedlo že sa im
podaril postaviť brit na prírodných kameňoch.Len nebude jednoduché zohnať kameň ktorý by bol na to vhodný.
Museli by sme mať štastie na kameň bez inklúzií ktoré by nám mohli poškodiť ostrie.A kedže sa tieto kamene
nepredávajú v obchodoch a nemôžeme si kameň prehliadnúť a vyskúšať,je to len o štastí aký kus sa nám podarí
zohnať.A pri cenách JNS to asi nebude rozumné,ked môžeme vsadiť na overenú syntetiku.

Ešte poznámka k nákupu kameňov.Oplatí sa kupovať u overených predajcov,pár ich na webe bude.
Neodporúčam Ebay,môžeme dostať kameň ktorý nie je vhodný na britvy ale povedzme len na nástroje.
Aj keď je ako taká šanca dostať späť svoje peniaze,tak to zaberie zbytočne čas a blokuje naše
peniaze.V horšom prípade nám zostane drahé ťažítko na papiere.

Brúsenie pomocou Mikawa Shiro Nagura

Mikawa Shiro Nagura sú biele,bieložlté kamene.Mikawa nagúr je viac druhov (12) ,ale pre nás
sú najzaujímavejšie štyri: Koma, Mejiro, Tenjyou, Botan.
Pričom Botan je najhrubší a má najväčšiu reznú silu.Tenyou a Mejiro, viacero užívateľov
im pripisuje podobné vlastnosti,tak používajú len jeden z nich .Koma je najjemnejší a už
je veľmi ťažko zohnateľný.Je to skoro nemožné,ak na nejaký natrafíme bude jeho cena
veľmi vysoká.Pričom podľa ľudí ktorí majú aj Mejiro a aj Koma naguru nie je až tak veľký
rozdiel medzi nimi a nič sa nestane ak po Kaoma nagure nebudeme pátrať.
Na Mikawa nagurách sú spravidla štyri pečiatky.Dôležitá je červená pečiatka Asano.
Je to pečiatka pravosti kameňa.Ďalej je tu pečiatka s názvom a pečiatka s označením kvality.
To je pečiatka bez rámčeka.
Štvrtú sa mi nepodarilo identifikovať.

Ešte som v jednom článku narazil na toto označenie,ktoré označuje farbu a tvar.Seth ktorý o tom písal ešte uvádza že videl
naguru ktorá bola namiesto týchto štyroch znakov označená pečiatkou-na holiace použitie(for razor use)
( 'Betsu jou' (別上);Bestu dai jou (別大上);'tokkyuu' (特級);'Jou tokkyuu' (上特級))

Botan - ボタン
Tenjyou - 天上
Mejiro - 目白
Koma - コマ

Superior high grade - 特級上
High grade - 特級
Superior selected grade - 別上
Superior grade - 上級
Příloha:
kamene-24-október-2012-0001-Edit-1.jpg

Návod ktorý ma inšpiroval napísal Jim Rion na svojich stránkach a aj na stránkach SRP
http://easternsmooth.com/blog/jim-rion/ ... e-naturals
http://straightrazorplace.com/srpwiki/i ... e_Naturals

Videonávod je tu:
časť 1

časť 2

Ja pri brúsení pomocou Mikawa Shiro Nagura postupujem približne rovnako
ako je vidno na tom inštruktážnom videu.
Začínam postavením britu na syntetickom kameni gritu 1000 . A ako vraví PeterS
ďalej idem až keď britva po kameni 1000 reže vlas.
Základný kameň je u mňa Wakasa možne je použiť kameň dostatočne tvrdý a jemný
(napr. Ozuku,Shobudani,Nakayama).Nagury idú v tomto poradí:
Botan
Tenjyou
Mejiro
Tomonagura -u mna to je Nakayama Koppa
Takže začíname.
Zoberiem Botan Naguru a spravím s ňou na základnom kameni brúsnu kašu a začnem
brúsiť/leštiť.Používam iné ťahy ako je na videu.Začnem rovnými ťahmi po kameni
potom nasledujú ťahy do X ďalej polooblúky a záverečné sú rovno po kameni s pätou
napred.Presný počet ťahov neviem,je to skorej o pocite.Ale pre predstavu je to cca
20 krát na jeden štýl.Tieto všetky ťahy dokopy predstavujú u mna jedno kolo.
Najprv brúsim pokiaľ sa kaša nezačne farbiť do šeda,nasleduje opláchnutie kameňa
a zarobenie novej brúsnej kaše.Po tejto fáze začínam s brúsením s postupným odoberaním
kaše. Tu brúsim pokiaľ kaša nezačne hustnúť a lepiť
je to približne jedno kolo ak by začala kaša lepiť o dosť skorej ako jedno kolo
pridám pár kvapiek vody).Nasleduje ako na videu odobratie časti kaše a pridanie pár
kvapiek vody.A ďalej brusim pokiaľ nezačne kaša hustnúť,zas nasleduje odobratie
kaše a pridanie pár kvapiek vody.Takto odoberiem kašu dva krát a nasleduje zarobenie
novej brúsnej kaše a celý postup sa opakuje znova.
Pri botan nagure brúsenie predstavuje tri takéto okruhy s novou kašou.Nasleduje
kontrola vlasom a cez lupu.Ak je všetko podľa predstáv presúvam sa na naguru Tenjyou.
Pri tenjyou nagure je postup rovnaký,len počet celých okruhov s novou kašou sa líši
3-4 krát podľa posúdenia pri kontrole vlasom.
ďalej nasleduje nagura Mejiro,tá je najpomalšia .Postupuje sa rovnako ako pri
Botan a Tenjyou,len prvý krýt kontrolujem až po 4 celých okruhoch a pokračujem
podľa potreby.Záleží vždy na konkrátnej britve či to bude len 4 alebo 7 opakovaní.
Po ukončení brúsenia/leštenia s Mikawa nagurami nasleduje Tomo nagura.
Používam Nakayama Koppa tomo naguru,je dostatočne rýchla a jemná.Skúšal som aj
priamo tomonaguru zo základného kameňa Wakasa,ale wakasa je veľmi pomalá.Výsledok sa dostaví
lenže na to treba veľa času.Takže to je možné ale nie rozumné.
pri brúsení s tomo nagurou postupujeme trochu inak.Zarobíme brúsnu kašu ale keď sa
začne kaša lepiť a hustnúť zarobíme kašu novú.Nakayama je pomerne rýchla tak mi stačia
nejaké tri kolá a som spokojný s výsledkom.
Nakoniec prechádzam na záverečné leštenie len na čistom základnom kameni len s vodou.
Wakasa je pomalá,tak táto fáza trvá dlhšie.Po každom kole je vidieť rozdiel,kontrolujem
len vlasom.
Po nabrúsení britvy nasleduje skúšobné oholenie.Holím sa s britvou priamo z kameňa
nenasleduje žiadny remeň a ani iné prostriedky(diamantové pasty).
Oholenie je veľmi jemné,ale ak nie som celkom spokojný,tak sa vrátim znova na kameň.
Pridám jedno dve kolá na Mejiro nagure a to väčšinou stačí k mojej spokojnosti.
Tak to je zhruba všetko.
Fotky ostria pridám ked ich budem mať čím spraviť.
Ešte dodám že používam lupu 60x .

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Naposledy upravil(a) valentin75 dne 13 lis 2012, 12:49, celkem upraveno 5 x.

PříspěvekNapsal: 23 říj 2012, 01:29 
Admin

Na toto vlákno jsem čekal, už se těším na poznatky z praxe! 8-)

PříspěvekNapsal: 23 říj 2012, 09:04 
Donátor

Výborně, také se velmi těším na praktické informace, poznatky, fotografie, případně linky na solidní ověřené prodejce JNS.

PříspěvekNapsal: 23 říj 2012, 09:54 
Donátor

Fotky by som chcel pridávať,mám to v pláne,lenže ešte nemám mikroskop s pripojením do PC.
Práve zháňam nejakú testovaciu britvu,ktorá bude slúžiť len na ukážku schopností jednotlivých kameňov.
Nabrúsiť,vyfotiť a tak dokola.

PříspěvekNapsal: 24 říj 2012, 00:04 
Mistr Mentor

Jen poopravim ty kameny se daji koupit v obchodech, ale nanestesti jen v Japonsku a i tam to muze byt ranec.
Tomonagura neni jen z Ozuku jako takoveho je to jak popsano poprve, ale pak se to tam zase smotalo.
Na brouseni s JNAT je dobry clanek od Jima Rayena na Eastern Shave.
Sam jich sice par mam, ale zatim jsou mimo hranic mych zajmu, ale rad si poctu a paklize se nekdo chce stavit a vyzkouset, otestovat a napsat report tak se staci domluvit.

PříspěvekNapsal: 24 říj 2012, 01:36 

Já jen dodám k nagurám, celkem je Mikawa nagur 12 druhů / hrubostí. Na břitvy se používají ty výše zmíněné s tím, že Koma nagura (コマ名倉/細名倉) je dnes už tak vzácná, že jí skoro nelze sehnat.

No a nakonec můj poznatek z používání na nože ... čím je Mikawa nagura bělejší tím rychleji kaše bere, hnědo - žluté jsou nejpomalejší.

PříspěvekNapsal: 24 říj 2012, 11:15 
Donátor

Doplnil som prvý príspevok,ak máte ďalšie pripomienky a poznatky dajte vedieť,aby sme túto tému popísali čo najpresnejšie.

To že sa nedá kúpiť v obchode som myslel že tu v SR alebo ČR nemôžeš prísť do obchodu a kúpiť si ho alebo
dokonca vyskúšať.
Citace:
Na brouseni s JNAT je dobry clanek od Jima Rayena na Eastern Shave.
Ano tento článok je aj na SRP,len opravím meno.Je to Jim Rion.

PříspěvekNapsal: 03 lis 2012, 10:02 
Donátor

Citace:
Napadlo mne, co by se stalo při použití standartně používaných brusných kamenů jako CF, LI a zmíněných nagur.
O brúsení s nagurami na iných kameňoch dakto písal aj na SRP,ale priznám sa
že som sa o to nezaujímal.
CF,LI nepoznám tak sa k tomu neviem vyjadriť.Ide o to aby základný kameň bol jemnejší čo sa týka zrnitosti
a tvrdší ako nagura .
Citace:
Mě zase napadlo jak je to s tvrdostí japončíků vzhledem k CF, LI a DB
Záleží na konkrétnom kameni.Ja mám jednu Tomonaguru z Nakayama Koppa a je dosť mäkký.Teda
v porovnaní s inými japoncami.
Nemám teraz veľa času na vypisovanie .Na zraze môžeme porovnávať , lebo u mna budú asi len JNS,na iné kamene
sa nechystám.

PříspěvekNapsal: 13 lis 2012, 12:52 
Donátor

Doplnil som prvý článok o moje skúsenosti.
Fotky pridám až budem mať mikroskop.
Kameňov je ešte dosť ,tak časom pridámniečo iné.

PříspěvekNapsal: 13 lis 2012, 16:08 
Donátor

Všiml jsem si, že označení Lv 4,5 a vyšší znamená tvrdost kamene ?

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 62 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 3 4 57 Další

Všechny časy jsou v UTC+02:00