Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 25 lis 2017, 03:05

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 30 příspěvků ]  Přejít na stránku Předchozí 1 2 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tvorba pěny z mýdla
PříspěvekNapsal: 13 črc 2016, 15:44 

Ja som sa s tým už stretol viac krát. Hlavne u Muehle mydla tuhého to pride skoro. U niektorých mydiel mi to vydržalo dlhšie. Ale stretol som sa s tým už aj pri Arku, aj pri Barbude mydle keď som ho vyťáčal priamo z myštičky. Najdlhšie mi vydržalo mydlo Mitchells, no aj to na úplnom konci stratilo penivosť a musel som ho vyhodiť. Neviem, možno je to aj skladovaním, ale skôr sa mi zdá, že nejaká tá zložka sa vyťahá z neho. Je to niečo podobné, ako keď máte mydlo na ruky a už nepení. Väčšinou keď stojí dlho niekde v myštičke s vodou. Ak však mydlá strúham, alebo z nich odkrajujem hoblinky malým nožíčkom, tak to je všetko vporiadku do spotreby mydla.

PříspěvekNapsal: 16 črc 2016, 18:39 
Donátor

souhlas.. u Barbusu se mi to ke konci, kdy zbývala na dně a kolem stěn tenká vrstvička stalo. Ale u tohoto mýdla to velkou ztrátu nepředstavuje.

PříspěvekNapsal: 07 zář 2016, 15:13 

No kolegovia, ani strúhanie hobliniek ako ma to naučil Wiking aktoré tu hore spomínam nesedí na všetky mydlá. Posledný týždeň som sa natrápil a nedokázal som sa bezbolestne oholiť. Captain Fawcett mydlo, ktoré nádherne vonia som strúhal na jemné vločky do misky a rozrábal som z neho penu. Tá bola bohatá, nechýbala ani voda ani mydlo. No holenie hotová katastrofa. Hľadal som príčinu vo všetkom možnom až ma napadlo, že penu znovu vytočím dostatočne mokrou štetkou. Ach to bola krása - mydlo pustilo viac krásnej bielej peny a nádhernej vône akú som pri rozpúšťaní hobliniek necítil. Oholenie dokonalé a tým istým stročekom, aj žiletkou, ako celý predošlý týždeń. Viem, že sa mi vymydlí a budem musieť z neho ostrúhať, ale predsa je len lepšie tú penu točiť a mydliť tú štetku podobne ako keď si chce človek namydliť ruky.

Předmět příspěvku: Re: Rocwell 6C
PříspěvekNapsal: 07 lis 2017, 16:00 
Mistr Mentor

VELMI ZJEDNODUŠENÁ PRAVIDLA PRO PĚNU

voda - mýdlo - Jezevčice

- voda = změnit vodu například použít převařenou, nebo naopak z pet flašky
- mýdlo = buď pěnu dělá nebo nedělá - když nedělá změnit mýdlo
- Jezevčice = může páchat hodně nepříjemného = vymýt 5x v tekutém mýdle na ruce (nikoliv sprchový gel) a pro ověření udělat pěnu Jezevčicí z obyčejného mýdla na praní - Jelen je ideální, nemá glycerin.

- Pěna rozdělaná přímo na tváři je účinnější a déle vydrží pracovat.
- Pěna vodou ztrácí klouzavost - moc vody = drhne / málo vody = svírá a zasekává vousy

Jinak je to víc o zaříkávání, než o radách. Těch proměnných je tolik, že z toho vyleze jen bláznivina.

a- počet typů mýdel
x (krát)
b- rozdílnost tvrdostí vody
x
c- rozdílné typy jezevčic
x
d- rozdílné způsoby zpracování mýdla pro pěnění
x
e- rozdílné teploty vody při pěnění
x
f- plast, keramika, kov, sklo každé má jiný vliv
x
g- doba od namočení mýdla po zavěrečné napěnění
x
h- dlouhé nebo krátké vousy
x
i- typ pokožky suchá x mastná
x
j- vousy po vykoupání x napaření x bez úpravy
x
k- stáří mýdla = na konci kelímku už nechce pěnit ať se snažím sebevíc - použít kelímek na jiné mýdlo

a fčíl to vše násobit x způsoby a typy holení a holicí nástroje

To je neskutečná variabilnost možností.

Někdy je lépe přizpůsobit to co chceme tomu co jde, než to co nejde tomu co chceme...

8-)

PříspěvekNapsal: 08 lis 2017, 18:12 

Zdravím kolegové,
jak tady čtu vaše příspěvky o přípravě pěny, tak jsem z toho jelen. ;) Být začátečník, tak to vzdám a pokračuju s gelem nebo pěnou ve spreji...
Štětku a mýdlo používám více než dva roky a musím poznamenat následující:

1) Mýdlo a štětka - alespoň pro mně - jsou největším přínosem pro kvalitu holení - jistě význam bagru nebo břitvy nesnižuji, ale mýdlo a štětka jsou dle mé zkušenosti nejdůležitější.

2)Začátky mohou být těžké-ale tak max. několik pokusů, pak na to přijde každý-nejlíp je nechat si to předvést někým kdo to umí-kdo to uvidí "live" rychle pochopí jak je to jednoduché - stačí vidět na vlastní oči dobrou krémovou,táhavou a lepivou pěnu - šílené jsou návody na youtube-borci tam předvádějí psí kusy-hledal jsem něco použitelného pro pár kamarádů co jsem jim věnoval kousek svého domácího holícího mýdla, ale nechtěl jsem je odradit-což ona videa pravděpodobně způsobí...

3)Několik z vás zaznamenalo problémy s končícími mýdly - ztráta pěnivosti - to mě jako mýdlaře zajímá nejvíc.Popravdě netuším co by to mohlo způsobovat-myslím že není důvod aby se z mýdla ztratily nebo vymyly složky které mýdlu dodávají pěnivost.Opravdu mě to vrtá v hlavě a nemůžu na nic přijít.
Přiznám se, že jsem se s tím ještě nesetkal-právě končím mýdlo vyrobené 5/2016(vlastní,přírodní bez chemických zlepšovadel) a zbývá ho tak na 1 - 2 oholení-je ho v misce fakt na dně, ale pění furt výborně - jen musím vlivem menšího povrchu déle nabírat.
Uvažuji zda tento menší povrch není také-alespoň částečně příčinou onoho dojmu horší pěnivosti.
Používám levnou malou prasečí štětku Omega , předem namočenou v teplé vodě , trochu oklepanou a mýdlo zásadně předem nemáčím. . Pěnu rozdělávám v teplé misce - tak cca do 40°C.Vodu přidávám postupně podle potřeby-šlehám až dosáhnu hladké,lesklé ,krémové pěny, která se táhne a dělá dlouhé špičky.Vyšlehání trvá tak 3/4 minuty.
Když je vody moc,pěna nechrání a málo klouže-jak už uvedli kolegové přede mnou.
Příliš koncentrovaná pěna může na pokožce štípat-a to i u jemného přírodního mýdla!
Voda je u nás tvrdá-dle vodáren 3,1 mmol/l = 17,3°dH přesto s pěnivostí nemám problém.

PS:Pro nováčky:
Nedejte se odradit , mýdlo a štětka přináší velký skok v kvalitě holení a jejich používání je jednoduché!!!

PříspěvekNapsal: 08 lis 2017, 19:22 

No vida :D jak je to jednoduchý :D :D

PříspěvekNapsal: 08 lis 2017, 19:34 

Martine, veľmi dobre si to napísal. Áno, pena je to najdôležitejšie pre dobré holenie. Viac ako strojček. Ja mám skutočne dobré výsledky aj s mokrou penou. Suchú o ktorej píšem vo vlákne o Rockwell strojčeku https://forum.britva.cz/viewtopic.php?f ... 0&start=10 som začal skúšať len nedávno a je to niečo iné. Ona je síce suchá, ale má v sebe veľa mydla a to je veľmi dobre vyšľahané. Zabudol som povedať, že ja používam plastové štetiny od Muehle. Silvertip Fibre. Jazvec je mäkký, nedrží formu, dráždi ma, popravde ani neviem s ním vytočiť kvalitnú penu. Tie Silvertip Fibre sú jemnešie a pritom pevnejšie na ohyb. Môžem pri točení viac tlačiť na mydlo a to potom ostane suché na konci. Aby sa v ňom nerozmáčali tie penivé zložky. Neviem prečo len mne sa to stane, že mydlo vymydlím. Ale stalo sa mi to aj s Barbusom, s Prorasom, s Muehle mydlom. Aj s Tylor of Bond street. Vlastne v polovici musím mydlo vyhodiť, alebo z neho odobrať hrubú vrstvu nožíkom a potom môžem pokračovať.

Takže áno, pena má byť krémová, ťahavá. Moja pena je veľmi tuhá, ťahajú sa z nej špicaté kopce. Je veľmi dobre vymiešaná s mikroskopickými bublinkami. Čím menšie tým lepšie. A to aj pri mokrej aj pri suchej pene. Tvár mám pred nanesením navlhčenú a štetkou tlačím, penu vtieram. Vtedy sa mi vytvorí tá ochranná vrstva. No tá sa vytvorí aj vtedy, keď je pena vlhká. Proste musí v pene byť hlavne dostatok mydla a musí byť dobre vyšľahaná. Až ma ruka bolí z toho šľahania. A mala by byť silno nanesená. Prítlak. Píšte prosím ďalšie skúsenosti.

PříspěvekNapsal: 08 lis 2017, 19:52 

MartinB to je postup, keď sa robí pena v miske. Ale keď sa robí pena na tvári, tak aj vtedy je pena ťahavá a má špičky?

PříspěvekNapsal: 08 lis 2017, 20:18 

Citace:
stáří mýdla = na konci kelímku už nechce pěnit ať se snažím sebevíc
Tiež sa mi to stalo pred rokom pri barbuse. Napadlo ma taká kacírska myšlienka: Keď už je mydla málo, tak po uzavretí je v krabičke násobne väčší objem vzduchu ako mydla a to zoxiduje(čo mu asi nepridá na penivosti) podstatne viac, ako keď je tam veľa mydla a málo vzduchu.

PříspěvekNapsal: 08 lis 2017, 21:35 

Pro Einherjera:
S rozpěňováním na tváři zkušenosti nemám - právě proto, že mě víc vyhovuje miska kvůli tomu jak pěkně vidím co dělá pěna a jestli je to ono.

Ryžo,ten Barbus snad ani zoxidovat memůže - alespoň ne v nějaké relevantní době,možná za několik let.Kyselina stearová, kyselina palmitová, a kyseliny obsažené v kokosovém oleji jsou mimořádně odolné vůči oxidaci-v některých případech se přidávají jako konzervanty proti oxidaci,a po zmýdelnění si tuto odolnost zachovávají i bez chemických konzervantů.
Takže oxidací mýdla jako příčinu oné záhadné ztráty pěnivosti bych vyloučil.

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 30 příspěvků ]  Přejít na stránku Předchozí 1 2 3

Všechny časy jsou v UTC+01:00