Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 20 úno 2018, 22:21

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Břitva jako dárek
PříspěvekNapsal: 20 úno 2018, 14:07 

Ahoj pánové.
Můj přítel je milovník starých časů a jako první věc, když došlo na vybírání dárku k narozeninám, mě napadla břitva. Miluje všechno, co je německé a tradiční. Představovala bych si proto břitvu echt německou v ceně kolem 3000. Jelikož se v tomto pánském odvětví moc nevyznám, byla bych moc ráda, kdybyste mi poradili, kterou pro začátečníka vybrat. Moc vousů nemá. Docela mě zaujala břitva Ralf Aust Carbon Steel, nevím však, jestli je vhodnější 5/8 nebo 6/8.
Děkuji moc za rady.

Předmět příspěvku: Re: Břitva jako dárek
PříspěvekNapsal: 20 úno 2018, 18:08 

Tak Tě tady vítám Moniko a na začátek bych chtěl říci,že bych chtěl mít ženu,kterou by zajímaly věci kolem holení.Určitě neuděláš chybu s nákupem břitvy Ralf Aust,jen je potřeba mít na paměti,že většina břitev z výroby nejsou naostřeny pro okamžité oholení,což může mít vliv na prvotní dojem o holení a nakonec i o břitvě.Břitvu je nutno po zakoupení naostřit u brusiče /např.mistr Irenko či PetrS/.Hlavně nesvěřuj nabroušení nějakému podomnímu brusiči.Pro začátek je lépe velikost 5/8 /je užší/ a lépe se s břitvou holí např.pod nosem.Také je vhodný kožený obtahovací řemen,na kterém se břitva obtáhne před každým holením.Ideální je,když Ti /tvému příteli/ někdo ukáže jak obtahovat,zde je jedno video https://www.youtube.com/watch?v=xBYoYkgjcxo

PříspěvekNapsal: 20 úno 2018, 20:31 

Děkuji za odpověď kompliment, doufejme, že tím u svého přítele uspěji :) Můžu se tě zeptat, jaký je rozdíl mezi broušením a obtahováním? Jak často se musí provádět?
Předpokládám, že tahle práce před holením (je to vlastně hotový rituál, co :D) ho bude bavit a sám si o tom dost zjistí, ale taky bych byla ráda informovaná, než mu ji dám :).

PříspěvekNapsal: 20 úno 2018, 21:57 

@Monika: Aust je docela loterie, už jsem viděl docela křivé kusy a to hodně vadí při broušení a je lepší se takové břitvě. Někteří tady z fóra by ti mohli napsat jaké to pro ně bylo zklamání. Celkem jistota jsou břitvy Thiers Issard a za nima Böker (těch jsem ale neviděl tolik z novodobé produkce takže se mi špatné kusy mohly vyhnout). Ideální je kupovat břitvu osobně a vybrat si rovnou čepel.

Velikost čepele je dost individuální, mezi 5/8 a 6/8 není až takový rozdíl. Já bych spíš doporučil 5/8, ale ani s 6/8 neuděláš chybu.

Broušení břitvy se provádí cca po 30ti holeních, některé břitvy vydrží i o dost víc (např. 50 holení). Broušení by měl dělat někdo kdo to umí a má na to brusné kameny. Zkráceně se při broušení opraví holením a obtahováním poškozená geometrie ostří.

Obtahování se provádí před každým holením. Hlavní efekt je narovnání zdeformovaného ostří břitvy po holení, byť je ostří hodně tvrdé tak je hodně tenké a deformuje se. Pak obtahování působí i trochu abrazivně tj. vyhlazuje ostří.

Nejvíc ho bude bavit holení, pokud se zblázní do broušení a kamenů tak už ho moc neuvidíš. :D

Všechny časy jsou v UTC+01:00