Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 17 pro 2017, 03:22

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Materiál na střenky
PříspěvekNapsal: 27 čer 2012, 18:43 

Dobrý den vážení kolegové,

jelikož jsem zase rozšířil svoji sbírku o jeden další kousek, rád bych ho dal do nových střenek.
Potřeboval bych posoudit tento materiál, je to exotické dřevo, ale mám strach, aby nebylo příliš
měkké či jedovaté zejména při broušení:

http://www.ebay.com/itm/261053896293?ss ... 1423.l2649

Nebo pokud máte někdo tip, kde třeba sehnat dřevo z ořešáku či dubu. Koukal jsem na dřevořezba.cz či jatagan,
ale ze sortimentu našich hojně pěstovaných listnáčů jsem tam nic nenašel.

Předmět příspěvku: Re: Materiál na střenky
PříspěvekNapsal: 28 čer 2012, 21:15 

Jestli o tomhle dřevu chceš něco vědět tak,je to druh javoru konkrétně cukrový javor. pro výrobu střenek je vhodný. Otázka je jak bude vyschlý. Má totiž vyšší obsah cukru v míze a tak je potřeba ho dobře ošetřit , aby ti nenadělal z břitvy dalmatina .Jinak zpracování není obtížné .Používá se hlavně v řezbářství ,stolařství a houslařství. Co se týká střenek tak budeš mít ,podle mě,docela dilema s umístěním střenek do kresby dřeva. Je totiž tak ucelená ,že by jsi ji mohl vytrhnout z kontextu. Pokud se ti to ale povede bude to bomba. Co se týká zdroje na řezivo z domácích luhů a hájů po něčěm se ti zkusím podívat.

PříspěvekNapsal: 30 čer 2012, 10:38 
Mistr Mentor

Jeste dodam ze to co prodavaji v tom linku je tzv. Zkrencely (poloshnily) javor. Je vyhledavany prave kvuli tomu zkrenceni, protoze to tomu pridava kresbu. Budes to muset dobre osetrit aby ti to dal nehnilo a nebralo vodu.
Jinak nevim jestli dub je to prave orechove :lol: na strenky paklize nemas hodne tezkou cepel.

PříspěvekNapsal: 30 čer 2012, 21:24 

Děkuji za informace. No, tak předpokládám, že to bude chtít asi namořit a nalakovat, ostatně jako to dělám s veškerým dřevěným materiálem na střenky. Akorát jsem nikdy neviděl bezbarvý mořidlo, nerad bych přišel o tu kresbu. Doufám, že to nebudu muset máčet v ještě nějakým fungicidu, jelikož to je, jak popisujete v polovičním stadiu rozkladu, a v tom případě to je zdrojem potravy pro různé saprofytické dřevokazné houby :shock:. Jinak si myslím, že ten dub by od věci nebyl, jelikož se jedná o těžkou Sheffieldku :D.

Všechny časy jsou v UTC+01:00