Fórum Břitva CZ

Fórum pro gentlemany oddané tradici holení břitvou
Právě je 16 srp 2017, 21:34

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výroba klínku, spasování střenek
PříspěvekNapsal: 19 lis 2016, 13:13 

Při renovaci, konkrétně spasování střenek mám ještě trochu mezery. Konkrétně mi jde o vyrobení klínku v domácích podmínkách a spasování a snýtování. Sám postupuji takto:
1) Vyrobím střenky - slepím dva kousky materiálu pomocí obostranné lepící pásky a materiál broušením opracuji do požadovaného tvaru
2) provrtám oba dva nýty, tato fáze většinou probíhá před finálním opracováním v dodu 1
3) na hrubo opracuji materiál na klínek, hlavě olapuji jednu stranu
4) klínkový materiál vteřinovým lepidlem přilepím k jedné části střenek
5) klínek opracuji do požadovaného tvaru
6) nyní nastává problém při spasování střenek
- některé střenky mají klínek přilepený na jedné střence a jiný výrobce má klínek zajištěn pouze nýtem
- již jsem mněl i břitvu, kde se klínek mírně protáčel mezi střenkami
Já osobně klínek přilepím vteřiňákem k oboum střenkám a finálně opracuji klínek a střenky, bohužel se mi těžko trefuje a pokud spasuji nepřesně, tak může být i čepel na křivo. Tento druh lepidla nedovoluje chybu.
7) finální povrchová úprava
8) snýtování

Poraďte jak na bod 6, nebo co bych mohl vylepšit?

PříspěvekNapsal: 22 lis 2016, 02:16 

Já to dělám tak, že si vyrobím klínek větší než je potřeba, mimo střenky. Tlustší stranu mam tak aby se v pivot nýtku střenky rozevíraly na 15 až 20mm. Pak si tlustší stranu klínku nastavím do střenek tak aby mi šla dobře zavírat břitva a vyvrtám do něj díru. Zkusím si nýtek stáhnout do střenek šroubem, na druhou stranu si dám břitvu (taky na šroub místo pivot nýtku) a když si to odladím tak si z vnějšku udělám na střenky značky tužkou jak mam nýtek přilepit. Rozmontuju, slepím lepidlem s oběma střenkama lepidlem Patex 100% (umožňuje korekce, hodně drží a nevadí mu vlhkost). Střenky s nýtkem stáhnu šroubem, pod který dávám gumové podložky abych si do dřeva nevytlačil šroub a matku. Do děr pro pivot nýtek dávám během lepení dlouhý šroub abych si mohl srovnat osy pro budoucí nýty na rovné podložce. Stranu pro pivot nýtek během lepení nestahuju a používám menší průměr šroubu (pro díru 2mm šroub M1.6, pro díru 1.6 šroub M1.2). Po dni nebo dvou to rozmontuju, klínek nahrubo pilkou oříznu podle střenek a zbytek zabrousím tak aby nebyl žádný přesah klínku.

PříspěvekNapsal: 22 lis 2016, 08:36 

@ater
Díky za tvůj postup. V první řadě zkusím vyměnit gelový vteřiňák Patex za Patex 100%. Myslím, že otevřené okno 15 minut bude bohatě stačit.

Všechny časy jsou v UTC+02:00