Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 21 črc 2018, 13:41

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 21 příspěvků ]  Přejít na stránku Předchozí 1 2 3 Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ralf Aust
PříspěvekNapsal: 18 bře 2013, 20:18 
Donátor

@Radyx: Diky, ale neni muj. Momentalne uz je ve vasi maticce stovezate :D
@Mons: Aha. Pro me je zarazejici: Ten tvar co vidim na Tvym odkazu je podle me americka hlava. Jenze tam pisou spanelska hlava, (cituji: This offering is for a new 6/8 size Ralf Aust Spanish point,)
a ta podle me vypada jinak.
tahkle.. (podle me) : http://www.shavemac.com/images/product_ ... 1707_1.jpg
Zeptam se znalejsich at reknou svuj nazor: Co je to za tvar hlavy v tom odkazu?

"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

PříspěvekNapsal: 18 bře 2013, 20:47 
Donátor

Neznám jiný název pro tento tvar, asi se liší u různých výrobců, i u Wackera jsou různé varianty Spanisch point.

PříspěvekNapsal: 18 bře 2013, 21:57 
Admin

Safra, špatně jsem si to přečetl. :oops:
Mysle jsem si, že si hlavní zásobovač taky dopřál, když už tak moc dopřává ostatním! ;)

PříspěvekNapsal: 18 bře 2013, 23:31 

@wiking: Břitva na tvém odkazu je španělská hlava. Je to třeba tato od Austa http://i171.photobucket.com/albums/u295 ... photo6.jpg .

PříspěvekNapsal: 21 bře 2013, 18:07 
Donátor

Podařilo se mi najít ekvivalety zmíněné oceli 115CrV3
Ocelové názvy podle výrobců:
115CrV3 Stahl Eisen Seznam 2004 Německo
K510 Bohler Uddeholm Rakousko
115CrV3 Buderus Německo
115CrV3 Dorrenberg Německo
CRVSilberstahl Eschmann-Stahl Německo
MS75 Hagener Gussstahlwerke Remy Německo
2210 Hover & Sohn Německo
SES Kind & Co Německo
1,2210 Platestahl Německo
ON22 Platestahl Německo
1,2210 Saarstahl Německo
MärkerC7 Schmidt + Clemens Německo
TES2210 TES Německo
THYRODUR2210 TES Německo
ES10 WSM Werkzeugstahl Německo
VC5 Zapp Německo
115CrV3 DIN 17350:1980-10 Německo
115CrV3 DDR-TGL Německo
CV1extra DEW Německo
115CrV3 Klockner Stahl Bremen Německo
2210 Krupp Německo
To jen pro upřesnění, prokalitelnost se liší u jednotlivých výrobců v rozmezí od 60 do 66 Hrc
Je doporučeno popouštění pro odstranění vnitřního pnutí, které výsledek sníží o několik stupňů Hrc
Sumasumárum velmi dobrá ocel. :D

PříspěvekNapsal: 21 bře 2013, 22:38 

A doplnim jeste nasi normu, ktera je ekvivalentem teto oceli: 19421 (v POLDI znaceni DS SPECIAL). Take se ji rikavalo stribrnice. ;)

PříspěvekNapsal: 22 bře 2013, 13:49 

@Mons: Dodavatel materiálu je Stahlkrebs http://www.stahlkrebs.de/, jejich označení je 1.2210. Složení je podle výrobce:

C: 1,12%
Si: 0,19%
Mn: 0,39%
P: 0,008%
S: 0,004%
Cr: 0,62%
Mo: 0,09%

Polotovar vyrábí Hugo Herkenrath http://www.hugo-herkenrath.de a nejspíš asi i provádí tepelné zpracování.

PříspěvekNapsal: 22 bře 2013, 20:33 
Donátor

To je dobře, že je tomu tak. Tím je zaručena kvalita. Už jsem se obával, že je to ze země kde baští rýži. :lol:

Pro porovnání, nová ocel používaná u TI označovaná C135 má obsah C 1,35. :shock:

PříspěvekNapsal: 24 bře 2013, 09:33 

Majitel mi břitvu půjčil ať jí zkusím a řeknu názor. Za půjčení děkuji.

Už při prvním pohledu mi bylo jasné, že to není tuctová břitva. Tvar hlavy se zbroušeným hřbetem je hodně netypický. Zpracování hodně připomíná vyladěnost břitev Thiers Issard a odpovídá tomu i oholení.

Podrobněji moje poznatky:

1. Krabička je dobrá, pevná, je o trochu širší než klasická velikost. Samotná břitva v ní trochu plandá, ale to se dá vyřešit hadříkem nebo ubrouskem.
Obrázek

2. Celkově břitva vypadá hezky. Pokud někdo nezkoumá každý detail tak bude slintat. :-) Pro porovnání působí výrazně lépe než Dovo black star (5/8, cena cca 120 EUR) a skoro stejně jako Thiers Issard (6/8, silver steel, dekorovaný hřbet, střenky snakewood, cena cca 200 EUR)

3. Před holením jsem čepel břitvy opatrně vydesinfikoval, obtáhl jen 10ti tahy na čisté kůži a následovalo pohodlné oholení bez tahání a podráždění. Bez i po obtažení břitva bez problémů bere vlas. Ostří ale není moc agresivní. Pod mikroskopem (zvětšení 100x) jsem na ostří objevil malinkaté 3 zoubky, které nejsou pouhým okem vidět a při holení jsem je necítil. Jinak je ostří krásně rovné. Reálně je podle mě břitva nabroušená z výroby tak 5x lépe než DOVO a o trochu lépe než TI. Je to první nová břitva, kde mi vyhovuje broušení z výroby.

4. Čepel – na mě působí jako plnodutý výbrus se snahou aby byl silnější, díky tvaru hlavy je profil dost blbě vidět. Povrch čepele je asi jako u DOVO břitev, není tak vyleštěný jako u TI. Příjemnou změno pro mě bylo, že není břitva křivá, ostří je nízké a až na přední část všude stejně vysoké, u špičky je trochu širší a to skoro vede k tomu, že za to může zbroušený hřbet v této oblasti (ostří je zde širší na obou stranách). Jak je břitva rovná jsem opatrně zkoušel na hladké straně Atoma brousku. Zkoušel jsem to vyfotit – moc to nejde, ale snad něco uvidíte:
Obrázek

5. U stabilizátoru na zadní straně jsem bohužel objevil trochu nedobroušené místo. Jsou to prohlubně podélně se stabilizátorem. Reálně je to hlavně kosmetická vada a to místo bude rychleji reznout. Udivuje mě, že to tam výrobce nechal. Působí to skoro jako kdyby polotovar byl moc malý na to co z něj chtěl výrobce vybrousit.
Obrázek
Obrázek

6. Na krčku je nápis vyražený tj. nic vyrobeného laserem co se za 2 roky z půlky ztratí. To se mi líbí.
Obrázek
Krček je hodně masivní a to i přidává na váze břitvy. Pro porovnání je na fotce zleva TI, Aust, DOVO.
Obrázek
Vroubkování je nahoře i dole a je mírně vyšší, než u DOVO nebo TI. Provedení vroubkování mi přijde bezchybné, skoro jako kdyby ho dělal stroj. Je i příjemné do ruky.
Obrázek
Obrázek

7. Střenky nejen vypadají dobře, ale je i hodně vyladěný chod čepele v nich. Břitva se sama neotevírá a nezavírá, v mezi polohách se ale čepel pohybuje zlehka. Oproti TI co mam jsou přechody mezi těmito polohami mnohem plynulejší. Střenky jsou krásně v zákrytu tj. někdo je brousil společně. Tloušťka je cca 3 mm. Působí na mě jako kusová výroba. Pro porovnání tloušťky střenek (zleva TI, Aust, DOVO):
Obrázek
Klínek je dokonale zabroušený podle střenek a nehýbe se (jako se tomu děje u některých DOVO).

8. Nýtky jsou novodobá klasika. Na jedné straně rozetka a na druhé ošklivá hlava nýtu. Od DOVO nebo TI se to neliší. Překvapilo mě, že má Aust rozetku u každého nýtku na jiné straně. Já je mam nejraději na přední.
Obrázek
Obrázek
(zleva DOVO, Aust, TI)

9. Čepel ve střenkách uhýbá trochu doleva. Nedotkne se nikdy střenek a nehrozí, že by ostří do střenek narazilo (zkoušel jsem zavírat a mačkat na střenky). Tj. na funkci to nemá vliv a jde spíš o kosmetický defekt. A vzhledem k tomu, že je čepel ve střenkách dost natěsno v oblasti krčku si i myslím, že to nepůjde zkorigovat utažením pivot nýtku.
Obrázek

10. No a ještě malá poznámka ke tvaru hlavy. Díky ubroušenému hřbetu jsem měl divný pocit při obtahování na řemenu. Břitva dává menší zpětnou vazbu a je třeba dávat větší pozor při X tazích. Při broušení na úzkých kamenech by byl ubroušený hřbet také problém. Takže je to spíš tvar hlavy pro efekt než pro praktické použití. Já bych tedy preferoval klasickou německou hlavu.
Obrázek

V sumě jde o plně funkční břitvu, se kterou není třeba nic dělat a přitom se člověk skvěle oholí. Já nejvíc oceňuju, že není křivá (zprohýbaná) čepel tj. nebudou problémy s broušením a že je břitva nabroušena už z výroby. Je škoda že čepel trochu uhýbá ve střenkách a že je na čepeli nedobroušené místo u stabilizátoru, nebýt toho tak je vzhledem k ceně lepší než TI. Je ovšem také otázkou jak stabilní je Aust v kvalitě výroby.

Pokud by se stlačila cena použitím plastových střenek, velikostí 5/8, vynecháním zdobení tak by to mohl být lepší start než DOVO břitvy, které je skoro vždy nutné nabrousit aby netahaly a ještě u nich enormní riziko, že bude břitva křivá.

PříspěvekNapsal: 24 bře 2013, 10:34 
Donátor

Woow.. :shock:
Tak tomu rikam "soudni expertiza" :P
Moc pekny posudek.. je videt ze tomu hodne rozumis.
Ja jsem byl schopen rict jen to ze Britva je pekna a ze skvele holi :-)

Podotknu jeste ze se jednalo o kusovou vyrobu 1 Britvy na zakazku :!:

Ten neobvykly tvar hlavy byl tak pozadovan. Pan Aust nabizi vsechny druhy hlav (jake snad existuji), zajemce si proste rekne jaky tvar pozaduje a on mu to tak vyrobi. Stejne jako ten cerveny palisandr, ktery standartne nenabizi.

Dekuji za soupis nedostatku, ktere se zde vyskytly, je treba je secist a sdelit to panu Austovi, aby se jiz vicekrat nevyskytly.

Na zaver pripomenu, ze zakladni verze Britev, tedy velikost 5/8, v plastu bez zdobeni, kulata hlava, proste standart z vyroby jsou k mani jiz od 99,-€.

"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 21 příspěvků ]  Přejít na stránku Předchozí 1 2 3 Další

Všechny časy jsou v UTC+02:00