Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 26 dub 2018, 23:07

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 12 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Korkování žiletek
PříspěvekNapsal: 21 led 2016, 09:35 
Donátor

Vazeni Kolegove.

Rad bych vam vsem pripomel, ze u nekterych ziletek (treba konkretne u DERBY! ale i u jinych jako nektere ruske Rapiry a jine ) je obcas nutne popr doporucenihodne provest tzv. "korkovani ziletky"

Je zajimave, ze u nekterych (drazsich) ziletek jako Feather, Perma Sharp atd to vubec neni zapotrebi, ale u nekterych levnejsich) je to temer nezbytne.

Pravdepodobne to bude mit souvislost se zpusobem brouseni nebo materialem. Nejsem zadny znalec techto technologii a materialu, ale ziletka za 2,-kc je zajiste jinak vyrobena nez ziletka za 10,-kc.. myslim si laicky :P

Proc se to dela?

To je dano tim, ze na ostri ziletky zustaly po brouseni ve fabrice otrepy, tzv "grot" a ten je treba odstranit.. tedy "odgrotovat".
Zajimave by bylo se podivat na ostri nove ziletky pod mikroskopem, ja ale zadny nemam.
Neucinite-li tohle "korkovani", mohlo by byt prvni oholeni pomerne neprijemne. Nekteri lide by si dokonce mohli myslet, ze ziletka je tupa a tim zcela nepouzitelna. Neni to ale pravda.

Jiz druhe oholeni bude mnohem lepsi, nebot se ten grot pri prvnim pouziti odlame (o vasi tvar, pochopitelne..)
Kazdopadne je lepsi ten grot odstranit korkem, nez o vlastni kuzi pri holeni.

Jak se to dela?

Potrebujete korek (spunt) z lahve vina. Samozrejme skutecne korkovy, obcas se delaji i nejake plastikove ktere vypadaji jako korek. S tim nemam zkusenosti. Pocitove mi pripadne ta umela hmota o dost tvrdsi nez prirodni korek a asi by ztupila tu ziletku.

Ja to delam tak: do leve ruky vezmu ten spunt (aby stal jako komin) do prave ruky ziletku a ostri ziletky lehce !!! pod uhlem asi 45° zariznu nahore do kraje korku a cele ostri protahnu pres ten korek. Staci zariznout pod velmi malym tlakem jen 1-2 MILIMETRY, (rozhodne prosim ne do poloviny ziletky 1-2 cm!! ) :lol: To by pak mohlo vest ke ztupeni ziletky, coz samozrejme by nebylo zadouci.

Napred jednu stranu, pak se ziletky otoci a pak druhou.

Idealni na to aby clovek pochopil smysl korkovani by bylo to, aby jste meli 2 ziletky, a jednou se oholili primo tak jak je z krabicky a druhou po korkovani, aby jste poznali ten rozdil.

Alternativne (kdyz neni korek) se dela i to, ze se sevre leva dlan do pesti a o hranu dlane se to ostri ziletky 1-2x otre / obtahne. (Jako kdyz se ostri Britvy obtahuje o remen)

Pokud by moje pisemne navody nekomu nebyly jasne, natocil bych kratke video jak to je mysleno. Kdyztak dejte vedet.

Velmi by me potesilo, kdyby se mi zde Kolegove holici se ziletkami vyjadrili, jake jsou jejich nazory na korkovani.
Dle me to neni zadny mytus nebo povera, ale skutecne logicka vec ktera zlepsi komfort pri holeni.
Co jsem se s par Kolegy bavil, tak mi prislo, ze tahle procedura NENI MOC ZNAMA A ROZSIRENA. Hmm...

Pouziva tuhle metodu nekdo z vas? Jaky je vas nazor? Dejte mi proste vedet....

Diky za vase ohlasy!!

"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

Předmět příspěvku: Re: Korkovani ziletek
PříspěvekNapsal: 21 led 2016, 10:21 

Určitě to insruktážní video by byla pomoc,návod jak na to.. 8-) Jinak zřejmě na tom něco bude,navíc konkrétně já vlastním žiletek Derby přehršel.. ;) ,tak by se to hodilo.Momentálně se jí holím,takže jsem si již ten "okrajek" :lol: už obrousil o ks...t,vlastně tvář.. :|

PříspěvekNapsal: 21 led 2016, 10:50 

Já za sebe můžu řict, že tohle provádím právě na radu Wikinga od té doby, co jsem začal navštěvovat toto forum. Moje žiletky bez rozdílu ceny a výrobce touto procedůrou projdou všechny. A proč? Protože min. z mé zkušenosti s žilektami Derby, první oholení nestojí za nic a druhé a následující je pak již výborné.
Od doby co poctivě žiletky líbají korek toto nepozoruji.

PříspěvekNapsal: 21 led 2016, 14:37 

nejdriv jsem korkoval jenom ruske produkty, ale ted uz protahuju vsechny ziletky bez rozdilu, nejak jsem si na to zvykl. krome korku se pouziva jeste mekka guma na gumovani tuzky, ale ten korek je takovy prijemnejsi

david

PříspěvekNapsal: 21 led 2016, 17:13 

U mna prechadza touto procedurou kazda jedna ziletka bez rozdielu znacky. Zacal som s tym prave po precitani a odporucani na tomto fore. Pamatam si ze moj dedo si brusil ziletky na bruske na ziletky ale ta sa nezachovala a po prebruseni ju tiez odgrotoval ale ak si dobre pamatam bol to nejaky kus tvrdej gumy alebo mozno koze. Vtedy som este nechapal preco to robi.

PříspěvekNapsal: 21 led 2016, 21:42 

trošku som pogooglil
https://youtu.be/rh2ZDluEliY?t=1m37s

PříspěvekNapsal: 21 led 2016, 22:06 
Donátor

Diky Doki, to je ono.
staci se divat ani ne 10 vterin, od 1:37 (presne jak jsi nastavil) do 1:44.. tech 7 vterin staci.. je tam vse videt :P

"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

PříspěvekNapsal: 22 led 2016, 21:54 

Pánové a kolegové. Také jsem testnul "korkování" a mám jeden typ. Silikonový kousek z misky o kterou utírám břitvu ( původně to byla formička ale vysoká a tak jsem jí odstřihl. A ten odstřižek používám a funguje to stejně dobře.

PříspěvekNapsal: 25 led 2016, 16:11 

Když tak nad tím zpětně uvažuji, vážně jsem párkrát u čepelek Derby zaznamenal horší kvalitu,
ale nenapadlo mne, že by to bylo grodem.
Mám rád Rapiry, klasiku balíček po 10 kusech u kterých korkování provádím vždycky a jsem s něma
spokojený. U žádné jiné čepelky mne to nenapadlo. Asi se nad sebou budu muset zamyslet ... :oops: :P

Až do teď jsem byl přesvědčený, že odgrodování je potřeba pouze u čepelek stainles steel, tady u těch obyčejných,
ale čepelky které mají povrchovou úpravu, teflon, platinu a pod. , tam jsem myslel že otřep by neměl být vůbec, neboli
právě ta dodatečná zušlechťující vrstva, že tomu má zabránit.
Anebo se mýlím ?

Předmět příspěvku: Re: Korkování žiletek
PříspěvekNapsal: 26 led 2016, 13:14 

Tak tohle asi bude můj problém proč se kolikrát s novou astrou pořežu. A na podruhé už je to dobré. Budu teď dělat u všech žiletek.

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 12 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 Další

Všechny časy jsou v UTC+02:00