Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 25 zář 2018, 18:43

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 22 příspěvků ]  Přejít na stránku Předchozí 1 2 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rocwell 6C
PříspěvekNapsal: 07 lis 2017, 21:03 

Hezky řečeno a shrnuto. Chtělo by tohle přemístit do jinýho vlákna, např:https://forum.britva.cz/viewtopic.php?f ... =20#p38411
Šlo by to?
Můj příspěvek pak smažte.

edit PetrS - Předchozí příspěvek ohledně problematiky tvorby pěny jsem přesunul dle návrhu Drvoštěpa,

Předmět příspěvku: Re: Rocwell 6C
PříspěvekNapsal: 03 bře 2018, 15:35 

Rockwell 6C mám už delší dobu - z kickstarterové kampaně, ale až teď mě jsem kápnul na fórum a napadlo mě připojit pár zkušeností.

To zpracování závitů na hlavě i v držadle je podle mě podprůměrné, což je dáno levnou technologií výroby - psal jsem jim to i do anglického review.

Celý strojek je vyráběný technologií MIM – metal injection molding, čili plastické vstřikování kovů (vstřikovaný slinutý kov). Spočívá to v tom, že jemný kovový prášek smíchaný s pojivem (něco jako vosk) se jako kaše natlačí do formy, podobně jako se vstřikují plasty. Po vyjmutí z formy se většina pojiva vymyje a zbylá ještě měkká "bábovička" se přesune to pece, kde se ohřeje těsně pod teplotu tání toho kovu. Granulky kovu změknou a slinou dohromady, čímž vznikne hotový výrobek. Tahle technologie je dnes hojně používaná, je přesnější než klasické odlévání (zvládá menší a složitější tvary) a při hromadné výrobě výrazně levnější než obrábění (soustružení, frézování apod.).

V samotné technologii MIM problém není, tak bude dnes nejspíš vyrobená drtivá většina strojků. Háček je v tom, že zatímco ostatní výrobci (co pozoruji u sebe tak třeba Merkur a Muehle) udělají MIMem na hlavici jen rovnou tyčku, do které obrobí krásný závit, tak u Rockwellu závit rovnou udělají v tom MIMu. Takový závit je mnohem méně přesný a musí tam být ty plošky na stranách (na nich je vidět spára mezi polovinami MIM formy), aby se závit přerušil a byla tam vůle. Kdyby byl závit po celém obvodu, tak by v místě spoje formy pravděpodobně nenavázal a vůbec by nefungoval. Závit v rukojeti už je pravděpodobně obrobený, ale kvůli tomu nepřesnému protějšku na hlavici tam museli nechat mnohem větší vůli, aby byla jistota, že to půjde zašroubovat. U svého strojku jsem navíc musel ručně odstranit pár otřepů, aby to zašroubovat šlo.

Když si vezmu, že ten závit je jediné pohyblivé spojení a klíčový prvek pro životnost trojku, tak mě hodně zklamalo, nakolik ho odflákli. Merkury za poloviční cenu jsou na tom nesrovnatelně líp.
Pozitivum budiž, že ke strojku jsem jako bonus dostal navíc hodně příslušenství a kosmetiky (nějakou jsem objednával, ale hodně mi přihodili jako bonus). Jmenovitě jsem navíc dostal 100 žiletek, „kasičku“ na vyjeté žiletky, balzám po holení a černé mýdlo.

Doplácel jsem DPH, které mi ale celníci (resp. pošta, která mě zastupovala v celním řízení) napočítali špatně, tak jsem se odvolával u celního řízení a kupodivu (zázrak zázraků) uspěl, takže jsem férově zaplatil DPH tak, jak mělo být.

Teď už k tomu, jak strojek holí.

Podle mě je na něm poznat, že mířili dost na americké začátečníky a šli na bezpečnost. R1 a R2 skoro neholí, ale zas se tím prakticky nedá pořezat (americký hipster by mohl být vykulený, že žiletky jsou ostré...). R3 a R4 pořád hodně jemné, nakonec jsem zůstal u R5 (nepozoruji ale velký rozdíl od R6). Rockwell mi přijde dobrý, když jsem unavený nebo trochu spěchám a nemám možnost se na holení dost koncentrovat, je hodně pohodlný a odpouští. Na tváři je cítit jako masivní kus kovu, ostří žiletky není cítit vůbec. Pozitivum je nenáročnost na žiletky, zatím fungoval +- stejně se vším, co jsem do něj dal (Derby, Astra Platinum, nejspíš i Merkur a Feather, už si nepamatuju přesně).

Jako hlavní strojek ale zůstávám u Muehle R41, který je hodně agresivní, na tváři je jasně cítit ostří, skoro jako břitva, ale zas vyžaduje koncentraci a je vybíravý na žiletky. Když to ale dostane, holí neuvěřitelně. Je to takové Ferrari, zatímco Rockwell je pohodlná, nezáludná, ale trochu tupá limuzína. Když musím holit delší strniště (což je teď většinou) tak první průchod beru nahrubo, ale pohodlněji Rockwellem a druhý do čista Muehle.

Madlo není špatné, je pěkně masivní, ale v ruce mi trochu klouže (vroubkování je sice dost výrazné, ale takové tupé a zaoblené). Muehle hlavici mám nasazenou na držadle od Merkuru 23c a to, ač tenčí a lehčí, mi padne do ruky líp (drážkování je mnohem mělčí, ale kupodivu přilnavější).

Celkově vzato OK, pokud překousnete odfláknutý závit, ale znovu bych ho za tu cenu nekoupil.

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 22 příspěvků ]  Přejít na stránku Předchozí 1 2 3

Všechny časy jsou v UTC+02:00