Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 18 lis 2017, 00:05

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 11 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Broušení na pádle Böker
PříspěvekNapsal: 22 pro 2013, 16:33 

Zdravím břitevníci, může mi někdo prosím poradit? Kopil jsem si novou břitvu Dovo Solingen, ale nejde mi pořádně nabrousit. Už mi bere chlupy na ruce, ale oholit se s ní nedá, mám ještě R1 na žiletky a tupá žiletka bere mnohem víc. Na obtahování mám pádlo Böker, z jedné strany kůže a z druhé břidlice a nevím kterou stranu do jaké ostrosti používat. Obtahování na kůži nijak nezlepšuje vlastnosti ani po půl hodině obtahování. Mám se tedy vracet na kámen a možná srazit už částečně vytvořené ostří, nebo trpělivě vydržet na kůži dokud to nebude ono? Také jsou tu dohady zda brousit na kameni po ostří, či proti, já jsem brousil jen po ostří.
Děkuji všem za pomoc. Karel

Předmět příspěvku: Re: Broušení na pádle Böker
PříspěvekNapsal: 22 pro 2013, 23:49 
Mistr Mentor

Ahoj Karlosi,
vítám Tě mezi Břitevníky.
Základní poučka - řemen nenabrousí, pouze obnovuje ostrost kterou jsi vytvořil na kamenech.
Na kamenu se brousí proti ostří a na kůži se obtahuje po ostří.
Obtahování stačí několik lehkých tahů pro obtažení a ostrost je obnovena. Pokud se ostrost neobnoví - žádná už na břitu není a Břitva musí na kameny.
Broušení je samostatná část pro postavení břitu a druhá část pro vytvoření ostrosti.
Kameny určité zrnitosti vytvoří ostrost jen v rámci možnosti své zrnitosti. Nelze na jednom kamenu postavit břit, vytvořit jemné ostří a zároveň udělat finišování s dosažením kvalitní ostrosti.
Domácí broušení na jednom kamenu je postaveno na systému již dříve vytvořeného ostří a ostrosti kterou už řemen neobnovuje a kámen ostří jen částečně obnoví aby řemen opět mohl obnovovat ostrost.
Stále uvádím dva samostatné pojmy.
1) ostří - tvar břitu vytvořený broušením do přesné a rovné hrany čepele pod přesným úhlem specifickým pro Břitvy.
2) ostrost - hrana břitu opracovaná tak, že je na ní vytvořená schopnost pronikat materiálem (vousy) s minimálním odporem a maximální řezivostí plus odolností proti otupení (věc materiálová).
Nebol-li, ostří nezaručuje ostrost avšak na dobrém ostří lze velmi dobře dosáhnout ostrosti.
Ostrost lze dosáhnout i na špatném ostří, ale jeho výdrž je minimální a řezivost velmi špatná. Fuj to to tahá - nejčastější hodnocené špatného ostří.
Tož a teď si to přeber a zkus podle toho hodnotit jak na tom vlastně s tím ostřím a ostrostí jsi.
8-)

PříspěvekNapsal: 23 pro 2013, 11:46 

Ahoj, děkuji za odpověd.

Pokusím se tentokrát brousit na kameni proti břitu a poté několikrát obtáhnout na řemeni. Břitva je úplně nová, tak na ní snad to ostří nebude postaveno špatně. Ta břidlice je velmi jemná, tak si budu muset do budoucna pořídit nějaký hrubší kámen. Poznám nějak jako laik už při broušení, že je čas to obtáhnout na řemeni, když nemám mikroskop, nebo musím stále zkoušet metodou pokus-omyl?

Zdravím, Karel

PříspěvekNapsal: 23 pro 2013, 15:48 
Mistr Brusič

tak Karlos, ja myslím, že PetrS Ti chcel naznačiť, aby si na teraz s brúsením počkal a najprv si o tom zistil o niečo viac, napríklad tu na fóre ...... len treba hľadať

ps: jeden, jediný neodborný ťah po kameni, alebo remeni a britva musí ísť komplet na brúsenie,
tak jemné je kvalitné ostrie britvy :ugeek:

................ myslíš že sa Ti nič také nemohlo stať?
nechcem sa Ťa nijako dotknúť, ale na 99% je Tvoja britva aj vďaka Tvojim hokusom-pokusom s ostrím v .....(až tam) a potrebuje komplet brúsenie od začiatku až po remeň 8-)

PříspěvekNapsal: 23 pro 2013, 19:13 

Ahoj Irenko

Když mi přišla břitva, tak jsem ji nejdřív odzkoušel, abych na ní nedělal nějaké zbytečné pokusy, protože píšou, že je nabroušena od výrobce. Jak zde jistě všichni vědí, asi tomu tak většinou není, nevyrábějí přeci jen pro mě a v tom množství ji jen připraví pro to domácí dobroušení. Něco jsem si o tom také přečetl, ale v některých věcech se i zde rozcházejí názory. Nejdříve jsem zkoušel jen obtahovat na řemeni napuštěném originální žlutou pastou ( skoro jak vodní vazelína ) a když to nepomohlo zkoušel jsem brousit i na namočeném jemném kameni a ještě po ostří. Nemyslím si, že bych jí nějak zásadně ublížil a je i o něco ostřejší než mi přišla. Budu zkoušet dál, jak mi radil Mistr Mentor a taky se ještě pokusím najít nějaká další videa.

Karel

PříspěvekNapsal: 23 pro 2013, 20:51 
Mistr Mentor

Ono je to Karle těžké,
Irenko má naprosto pravdu a navíc bez dívání to při broušení prostě nejde. Dokud nemáš možnost se podívat, tak nevíš jak na tom ostří je spotřebováváš svoji trpělivost a vytrvalost (kterých si u Tebe velice vážím) na cestách slepými uličkami. Na konci dřiny narazíš na zeď. Jenže nemáš světýlko které by Ti ukázalo nejvyšší tajemství broušení - kudy, co, na čem a jak.
To světýlko se nazývá zvětšovák. Podívej se sem aby jsi získal představu o vlastně by jsi měl vidět na své Krásce. Taky se podívej na foru na fotky "továrního broušení" a porovnej je s tím co je zapotřebí pro spokojené holení.

Jen pro zajímavost - stále se učíme jak brousit a stále zjišťujeme, že to tajemství je jako sv. grál - ne cíl, ale cesta je to pravé hledání.
Zdravím, Petr.

P.S.
Syn sochaře Sofróniskose pravil:
Vím, že nic nevím
Na své cestě broušení jsem též došel poznání:
Vím, že ještě nemám nabroušeno...

8-)

PříspěvekNapsal: 23 pro 2013, 21:25 

Dekuji, rano se na to urcite podivam, uz jsem jen na mobilu, to bych toho moc nevidel. Je taky skoda, ze na tech videich vetsinou nejsou videt ty detaily a pritlak taky nepoznam. Ani holici uz ocelove britvy nepouzivaji, jen ty na ziletky, tak to nemohu videt na vlastni oci.

Karel

PříspěvekNapsal: 24 pro 2013, 10:13 

Ahoj Petře

Prohlédl jsem si ty fotky z Tvého odkazu a musím říct, je to jedna nádhera. Také bych si přál mít jednou takový cit. Je to opravdu dlouhá cesta.

Karel

PříspěvekNapsal: 24 pro 2013, 19:47 
Mistr Mentor

Pro začátek by bylo dobré mít možnost porovnání a teprve poté si můžeš vyzkoušet jak by Ti to šlo na vlastním kamenu. Taky se naučit používat Břitvu která je ostrá a nemusíš mít dilema zda neholí protože je tupá nebo máš nesprávný náklon a podobně. Kyž už budeš vědět co od Krásky máš očekávat, tak je to mnohem snazší poznat zda je Břitva skutečně ostrá, či nikoliv.
8-)

PříspěvekNapsal: 25 pro 2013, 21:42 
Donátor

Nejlepší by bylo setkat se s nějakým zkušenějším břitevníkem, aby mohl opravit případné chyby, kterých se dopouštíš ještě teď v začátku. Jde to snadněji než bourat nějaký špatný návyk a učit správný postup. Nemáš ve svém nicku uvedeno bydliště, aby se mohli ozvat nejblíže bydlející kolegové a případně se domluvit na nějaké slezině. Ideálem je pak Tvoje účast na setkání v Uherském Ostrohu v qětnu, termín bude s předstihem uveden zde na fóru s dostatečným předstihem.

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 11 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 Další

Všechny časy jsou v UTC+01:00