Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 21 zář 2018, 01:47

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 12 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 19:36 

zdravím, chtěl bych vás poprosit o radu. zháním nějakého profíka z okolí brna který by byl scopný kvalitně! nabrousit břitvu. Ten šarlatán co ji brousil posledně to slušně řečeno nezvládl a holení se diky tomu stalo velice nepříjemnou záležitostí. Tak jestli znate někoho lepšího tak mi ho prosím doporučte a já mu milerád udělám kšeft. díky KOJTA

PříspěvekNapsal: 06 dub 2014, 10:05 

Poslední dobu bohužel není čas na broušení, pro všechny, kteří to chtějí zkusit, jsem níže napsal možností i levné alternativy k drahým kamenům.

Naposledy upravil(a) Pope dne 08 úno 2015, 18:48, celkem upraveno 2 x.

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 18:45 

Dobrý den,

bohužel jsem aktuálně velmi zaneprázdněn, tj. v dohledné době nebudu mít čas na broušení břitvy.

Wittex je navíc "značkou", která vyžaduje neobvyklou péči a není garantován dobrý ani přijatelný výsledek, protože ocel může být dobrá, ale nemusí. Před prvním použitím se toho musí sundat hodně, což je časově velmi náročné. Čtěte k tomu také zde: viewtopic.php?f=71&t=771&start=20

Doporučuji, zakoupit břitvu DOVO, která bude z fabriky perfektně připravena k holení a patři vzhledem ke kvalitě definitivně k nejlepším. Některé základní modely bez komplikovaných ozdob seženete již za cca. 1.200 Kč - 1.500 Kč. Použitá může být levnější, ale v dobrém stavu ne o moc - dobré břitvy si drží cenu. I tak je ale třeba, brousit břitvu cca. každý půl rok až rok. Když to neděláte sám, je to časem poměrně drahé - broušení může stát do 500 Kč, minimálně ale 200 Kč, protože je to opravdu kus práce.

Pokud břitvu nemáte jen "k občasné zábavě" a hodláte se opravdu pravidelně oholit pouze břitvou, je vhodné, pořídit si kameny. "Tajný tip" na finiš je břidlice - velký kámen stojí asi 250 Kč a výsledky jsou špičkové, tím nemusíte koupit např. belgický coticule, který stojí kolem 3.000 Kč a je ještě k tomu pomalu o polovinu menší než břidlice (Černá strana na coticule také není nic jiného než vybraná břidlice). Hrubší kameny také nemusí být značkové a drahé, existují velmi dobré levnější varianty: Můžete se podívat např. v PRAKTIKu v Jičíně (nemají kameny vždy, ale jistě je umí objednat - případně tam zavolejte). U břidlice je třeba dbát na to, aby na povrchu (alespoň na jedné straně) nebyly barevné rozdíly, tj. znečištění. Za cenu jednoho až dvě broušení si takhle seženete výbavu, která vám vydrží léta. Naučit si brousit dobře je určitě časově náročné, ale není to nic nemožného, je k tomu hodně videii např. na youtube. Vždy platí bez tlaku, občas je také třeba, minimálně zvednout úhel lepenkou.

Přiložil jsem Vám fotku velmi levných a přesto srovnatelně kvalitních alternativ ke kamenům, které stojí tisíce - k porovnání velikosti je tam i dražší varianta. Modročervený "noname" je jediný kámen na fotce, kde je hrubost ne dle Japonské normy JIS, ale dle evropské normy FEPA F. Japonský ekvivalent k evropské FEPA F 150/320 by byl zhruba JIS 150/700, tj. jemnější modrá strana je ideální pro hrubší práci na břitvě.

Kromě časových důvodů nechci brát peníze za výsledek, který není jistý - a ten čas, aby se na to přišlo, je třeba investovat tak nebo tak. U dobré, značkové břitvy víte s jistotou, do čeho jdete - ale takové modely, které jsou pravděpodobně z Pakistánu, nemusí holit vůbec nebo případně nedrží ostří.

Děkuji za pochopení.

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 19:10 
Donátor

Citace:
Doporučuji, zakoupit břitvu DOVO, která bude z fabriky perfektně připravena k holení a patři vzhledem ke kvalitě definitivně k nejlepším..
Nechci zde nikoho urazit, ale obavam se, ze s timhle vyse uvedenym tvrzenim asi nebudou vsichni souhlasit.

"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 19:15 

Existuje málokteré tvrzení, se kterým všichni souhlasí. Osobně jsem nikdy neměl problém s DOVO. Fakt je tedy, že jsem jich (nově) koupil jen dvě - ale konkrétně tyhle dvě byly v perfektním stavu a ostří vydrželo dlouho. Samozřejmě je mnoho dobrých značek, ale nevěděl bych, co jinak doporučit, co (v novém stavu) neudělá větší díru do peněženky.

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 19:55 
Donátor

Zatím se mi dostalo do ruky několik Břitev Dovo, jeden Mühle a taky nějaká ta Puma. Všechno to byly břitvy ze současné produkce, a mohu říct, že jejich zpracování bylo na horší úrovni, než čínská Gold Dollar mod.100! :o :o :o :!:

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 22:01 
Mistr Mentor

Množství nových a továrně "nabroušených" Břitev, které se Zipínovi dostaly na kameny mu ukázaly jaká je skutečná kvalita tohoto typu broušení. Má možnost si vše ověřit pod mikroskopem a tak jeho hodnocení je dané zkušenostmi.
Já už příliš stereotypně takové nové Krásky brousím, rovnám křivé výbrusy, nerovné fazety které jsou způsobeny nestejnoměrnou tloušťkou listů čepelí, křivých hřbetů a dalšíh lahůdek, a tak by se lehce dalo říct, že jsem zaujatý proti továrnímu broušení. Nejsem a znám Břitvy které jsou z výroby tak dokonale nabroušené, že je radost se na takovou práci podívat. Ovšem u jiných mikroskop velice rychle ukáže proč naprostá většina nových a právě zakoupených Břitev je pro holení velmi špatně použitelných.
Doporučení nové Břitvy má své opodstatnění a je rozhodně dobrým řešením, jen je zapotřebí novou Břitvu zprovoznit, pak je holení relaxační záležitostí.
8-)

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 22:11 

Já se také dívám pod digitálním Mikroskopem - zvětšení 200 x. Asi jsem měl štěstí se značkou DOVO. Musím také říct, že nové břitvy nedostanu příliš často do ruky. Většinou se jedná o starší a použité, kde je jasné, že již nejsou úplně v pohodě. Ale viděl jsem nové břitvy jiných "renomovaných" značek (jedna byla myslím PUMA), které byly nabroušeny absolutně katastrofálně. Částečně to není ani výbrus, ale, jak říkáš, nestejnoměrná tloušťka čepelí - pak to vypadá jak křivý výbrus, přičemž je tloušťka čepelí rozdílná a výbrus v pořádku. Fakt je bohužel, že je kvalita výroby zřejmě horší a horší, to bude tím, že pomalu již neexistují praví řemeslníci.

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 22:33 
Mistr Mentor

Mikroskop je báječná a moc fajn věc, umí o Břitvě a prozradit spoustu užitečných a zajímavých informací.
Digitální mikroskop je o to lepší, že z něj jsou fotky. Udělej foto z Tvých Dovo Krásek a přidej sem do vlákna. Jedna fotka je za tisíc slov. Já doposud neměl to štěstí u Dovo vidět tovární broušení které by bylo v pořádku a tak se rád podívám. Pokud už jsi je sám brousil, tak je to též dobře, alespoň se podívám jak pracují Tvoje kameny, to je vždy moc užitečné podívání.
8-)

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 23:01 

To není problém, tak tady je jedna z mých DOVO břitev - mám ji už pár let, tj. výbrus není tovární, ale můj. Na první fotce pod mikroskopem je poměrně čerstvý výbrus, to ale není ta Dovo - na druhé ta DOVO, která je už tak 4 měsíce v provozu, tj. brzy půjde zase na kámen.
Příloha:
Dovo gold 1.jpg
... a tady mikroskop. :

Není to nejlepší kvalita, ale při zvětšení 200 x je to vždycky trochu problematicky se světlem. Nejmenší změna úhlu a vše vypadá jinak.
Příloha:
čepel 1.JPG
Příloha:
Čepel 2.JPG

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 12 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 Další

Všechny časy jsou v UTC+02:00