Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 19 lis 2017, 18:57

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Odeslat nové téma  Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ 9 příspěvků ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 20:05 

Pro všechny, kteří nechtějí investovat drahé peníze za značkové kameny, mám zde nejlevnější alternativy, které znám a také obchod(y), kde je seženete.

Za necelých 500 Kč (!) si pořídíte kameny, se kterými dokážete opravdu kvalitně nabrousit břitvu (když to umíte - ale když to neumíte, jsou vám i ty nejdražší kameny k ničemu). Co se týče kvality, jsou srovnatelné i s těmi nejdražšími. Chovají se trochu jinak, ale výsledky jsou špičkové. Než se ale vydáte na cestu, doporučuji (dokud to není internetový obchod) vyhledat si telefon na internetu a zavolat tam. Kameny nemají vždy, případně by je museli objednat - není tedy vyloučeno, že kámen buď nedostanete nebo případně čekáte delší dobu.

Začínám s "Tyrolit" 150/320, kde je hrubost dle evropské normy "FEPA F" - v Japonské normě JIS by to bylo cca. "150/700". Modrá strana je ideální na hrubou práci na břitvě (ta 150 ka je už trochu brutální, ale samozřejmě i to lze, když víte, co děláte). Tento kámen je velmi tvrdý a téměř nepouští materiál, což je dobře. Má dlouhou životnost, nepotřebuje často narovnat a přesto se poradí dobře s tvrdou ocelí.

"Tajný tip" na finiš je: břidlice. Ale pozor - po tak hrubém kameni jako "Tyrolit 320" se tady nadřete, přetáhnout min. 100 - 150 krát na každé straně (když ne ještě víckrát) je třeba, když chcete opravdu dobrý výsledek. Pořádně obtáhnout na kůži je samozřejmostí. U břidlice je třeba, dbát na to, aby minimálně jedna strana nebyla rozdílná v barvě, jinak je znečistěna jiným materiálem a pravděpodobně dobře nebrousí. U břidlice existují výrazné rozdíly, jako přírodní kámen může mít hrubost cca. 1.000 až 5.000. Dobrý je však, že břidlice není příliš tvrdá a tím bere i hrubší břidlice méně materiálu u pořádné oceli, tj. projeví se jemněji, než ve skutečnosti je - zároveň to znamená právě víc práce, protože musíte přetáhnout víckrát než u jemného, ale agresivního kamene.

Obchod, který tyto kameny občas má, je PRAKTIK v Jičíně, tam jsou ale samozřejmě dražší než v online prodeji - zde aktuálně za 151 Kč (!): http://www.prodejbrusiva.cz/brousici-ka ... t?sort=sku

Zde je fotka, abyste věděli, jak to vypadá a abyste případně nekoupili něco úplně jiného - na srovnání velikosti ještě drahý belgický Coticule (jehož černá strana je mimochodem vybraná břidlice):
Příloha:
Kameny 533 x 400.jpg
Určitě mají někteří z Vás také dobré, levné tipy od jiných značek. Když někdo chce začít s broušením, nechce většinou za to dát 5.000 Kč, ale 500 Kč nikoho nezabije. Já těch kamenů mám hodně a tím jsem časem zjistil, co maká podobně dobře za zlomek ceny. Na ebay je také občas možnost, koupit levné a dobré kameny např. z Číny, ale často tam chybí velikost. Když Vám pak za dvě stovky přijde něco ve velikosti krabičky cigaret, musíte umět brousit hodně dobře, nebo si tu břitvu zničíte...
Příloha:
Číňan.jpg

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 22:15 

No to koukám a nestačím se divit. Hotovej lexikon broušení, jak od Saxány. :shock:
Na té první fotce vidím kámen 150/320, který mám doma. Úplně to samé.
Tu stranu s hrubostí 150 občas použiju na svý sekerky a sekáčky ale na břitvu? Ani nápad, ještě by mě pod rukama rozpadla na kousíčky(mikroprasklinky na čepeli). A druhá strana s hrubostí 320? Tak na vylámané zuby na břitvách.
8-)

PříspěvekNapsal: 09 úno 2015, 01:21 

Keramickou alternativu k drahým kamenům nabízí i Bělský. Od něj mám brousek o rozměrech 250x50x12 a hrubostí 3000/6000 za 250 Kč.

PříspěvekNapsal: 09 úno 2015, 06:42 
Donátor

Inu..věřím že alternativy jsou. A pokud je někdo ochoten dát za lepeného Belgičana v délce 6 palců 3000,- Kč /jak je uvedeno na fotografii/...je těch levnějších alternativ plná nůše. Osobně bych se ale držel cestičky co je prošlapaná. Sestavy kamenů jsou tu celkem přehledně popsány ve vláknech o broušení. Skok z 320 na břidlici "až" 5000 mi připadá docela drastický a počet tahů 100..150 se mi zdá silně, ale silně podhodnocený. Ale kdoví..třeba to fakt funguje...Stálo by za to dát sem fotky z mikroskopu a sledovat postup broušení..docela bych to rád viděl..

PříspěvekNapsal: 09 úno 2015, 10:23 
Mistr Brusič

plne súhlasím s názorom kolegu relku,
ešte dodám, že ak lacnú alternatívu Tirolit, tak na stavanie fazetky jedine TOTO 8-)

PříspěvekNapsal: 09 úno 2015, 11:29 
Mistr Mentor

Měl jsem možnost jej vyzkoušet díky kolegovi Relkovi a je to dobrý kámen který dost rychle pracuje neničí ostří. Škoda jen, že není i ve větším provedení.
8-)

PříspěvekNapsal: 09 úno 2015, 20:23 

Absolutně souhlasím, že je to velký skok z 320 na břidlici - to měl být tip pro začátečníky, kteří do toho nechtějí dát majlant a přesto mít dobrou výbavu. Vše má svou cenu - v tomto případě je to víc práce, ale výsledek je dokonalý. To ale nemělo znamenat, že to standardně takto provuzuji... brousím nože téměř 20 let a břitvy tak cca. 4 roky - ale samozřejmě i já se stále učím ty drobné drobnosti, které vedou k absolutní dokonalosti.

Níže je hlavní část mé sbírky kamenů - většinou to jde po 320 (FEPA F) pak na 1.500 (JIS) a výš po břidlici až na Coticule. Ale vyzkoušet se má vše, tak jsem trpělivě brousil jen s Tyrolitem a břidlicí, protože jsem chtěl vědět, jaký bude rozdíl oproti nejlepším kamenům: když se pak břitva řádně obtahuje na kůži, prakticky žádný. 100 - 150 krát byl hrubý odhad - může to klidně být i 250 krát, ale ta břidlice opravdu maká. Možná mám zrovna výjimečný kus, ale myslím si, že je to pro začátečníky ideální. S velmi rychlým kamenem se dá i hodně kazit velmi rychle. Ta 320 je ideální příprava a ta břidlice udělá ostří sice pomaleji, ale velmi jednoduše a velmi, velmi dobře.

Mám např. japonský SHUN 6000 (také na obrazu), který je na kvalitní kuchyňské nože snad jeden z nejlepších kamenů, ale na břitvy víceméně na nic. Udělá perfektní ostří na řezy (tj. s tahem) a perfektně vyleští, ale brousit ostří, které se tlačí, jako břitva - ani náhodou. Myslím si, že je až tak měkký a pouští tolik materiálu, že přímo samotné ostří občas narazí na ty zrnka a tím sice dobře řeže, ale na tah je to jakoby tupé. To může být i věkem, mám ho snad 15 let a jednou léta zpátky jsem na něm brousil olejem, který samozřejmě už nikdy nešel pořádně ven. Je tedy možné, že někdo má novější SHUN bez zbytků oleje a je s nim spokojen i na břitvy.

Chtěl jsem to jen říct, aby si lidé nemysleli, že jsem si zrovna koupil dva kameny a dělám hned nadšeně reklamu. To je vše z dlouhých zkušeností a mě jen napadlo, jak vlastně byly levné v porovnání s belgičanem (který je kromě SHUN snad nejdražší). Lidé, kteří tomu ještě nerozumí a chtějí začít brousit a čtou tady doporučení kamenů profíků, kteří mají také svá "odbroušená" léta, ale cena je může odradit z toho, aby se do toho opravdu dali. Chtěl jsem tedy jen dát návrh, jak si sehnat dobrou výbavu do pětistovky. Že se na tom pracuje déle, absolutně nepopírám - ale i tahle cesta vede do cíle.

Jelikož mám možnost, sledovat progres pod mikroskopem, mohl bych to někdy udělat, jak navrhl Relka - ale k tomu budu potřebovat čas. Hodně času - a času je momentálně nedostatek.
Příloha:
kameny 1.jpg

PříspěvekNapsal: 09 úno 2015, 21:47 

Ještě, abych se trochu pochlubil - tady jsou nože, které sem si vyrobil. Sice to nejsou břitvy, ale oholit by se s nimi rozhodně dalo :)

Dostal jsem od kamaráda vzorky plechu z materiálu Toolox 44 - jedná se o švédskou ocel, která je určena na stavbu forem nářadí, např. na vstřikování plastů v automotive. Tento materiál má některé jak zajímavé, tak vynikající vlastnosti - koho to zajímá, může trochu hledat na netu. Přímo na břitvu asi trochu málo uhlíku, ale možná by to šlo - ostří na holení se dá na to dostat bez problémů, akorát nevím, jak dlouho by to ostří vydrželo. Z fabriky, tedy v "originálním" stavu je ta ocel na jakékoliv nože příliš měkká, byla popouštěna na příliš vysoké teplotě a na jiný účel, tím má jen 45 HRC. Ty nože jsem tedy překalil a popouštěl na cca. 210 C, je to na fotce trochu vidět, jdou do zlata. Měli by mít tak 55 - 60 HRC. Těžko říct, ale ta ocel vydrží opravdu hodně a je pořádně tvrdá.

Rukojeť je o obou nožů mahagoni, buk a švestka.

Když jsem dostal ty zarezlé plechy, chtěl jsem z toho udělat něco užitečného. Mám těch nožů víc, jeden je kompletně vykovaný z jiné, 19ky nářaďové oceli. Té 19ky mám ještě dost doma, akorát to kování a celé následné zpracování je časově trochu náročné.

Pokud se někdo o to zajímá, mám myslím ještě někde fotky celého postupu výroby. V podstatě jsem na ten plech navařil 10ku závitovou tyč, dal jsem na ní kryt na ruce (v podstatě jen tvarovaný kus plechu) a plátky z různých typů dřeva, přilepil je epoxidem a vyřezal jsem hrubý tvar rukojetí pásovou pilou, brousil flexou, pak ručně. Nakonec jsem dozadu vrtal vnitřní závit a dal jsem tam imbusový šroub, aby to celé opravdu drželo. S impregnací jsem pár nožů trochu kazil, než jsem konečně našel správný prostředek, aby dřevo ani časem neztmavlo - rozdíl je vidět na fotce. Teoreticky bych na to pak mohl udělat téma zvlášť.
Příloha:
P1090110-2.jpg

PříspěvekNapsal: 10 úno 2015, 06:40 
Admin

Jestli chceš diskutovat o nožích a jejich výrobě, najdi si pro tuto diskzuzi vhodné fórum.
Zde jsou nože pouze okrajová záležitost.
Co se hodnoty informací, které jsi sem vložil týče, je prakticky nulové, takže celé vlákno zamykám.

Odeslat nové téma  Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ 9 příspěvků ] 

Všechny časy jsou v UTC+01:00