Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 19 lis 2017, 19:00

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mikroskop
PříspěvekNapsal: 10 říj 2016, 10:16 

Ahoj Břitevníci.
Chci se zetptat, když bych se chtěl na svou krásku podívat pod mikroskopem jaké zvětšení bych měl schánět? Abych tedy byl schopen vidět to co vidět být má...
Předem děkuji za reakce..

Předmět příspěvku: Re: Mikroskop
PříspěvekNapsal: 13 říj 2016, 16:40 

Nejsem sice brusič, ale Pope v jiném vlákně v tomto tématu píše, že používá u digitálního mikroskopu zvětšení 200x, má tam i nějaké fotky ;o)

viewtopic.php?f=72&t=1793

PříspěvekNapsal: 13 říj 2016, 18:52 

hehe, ono taky záleží na tom, co chceš v tom mikroskopu vidět :D . já jakožto člověk panelákový brousím v koupelně na pračce sedíce na rantlu vany, takže jsem se rozhodl, že běhat každých pár tahů na kamenech do jiné mistnosti pod stolní mikroskop se mi nechce. vydal jsem se tedy cestou těch malých prcků s přisvícením na knoflíkové baterie. mám 2 tyto prcky : první se zvětšením 45x ten je idealní na stavění břitu nebo odbrušování zubů apod. druhý je nastavitelný 80x az 200x a s tim kontroluju fazetku pri finalním broušení. tyhle kousky se dají koupit na internetu za pár korun a svoji práci odvedou. čím větší zvětšení mikroskopu - tím intenzivnější pocit, že ti to vůbec nejde :lol: . znám lidi, kteří kouknou hodinářskou lupou na to jaký postavili břit a progres na dalších kamenech už dělají jenom pocitově - a jak jim to panečku funguje. důležité je, jak břitva ve finále holí - cesta, kterou k ostrosti dojít je pro každého trochu jiná

PříspěvekNapsal: 18 říj 2016, 20:07 

Já používám při běžném broušení lupu 40x a stačí mi to, je to hlavně operativní a vidím jestli se stalo to co mělo a jestli nemam na ostří brutální zuby :-) Hodně lidí používá Bresser Biolux NV 20-1280x , který je někdy ve slevě v Lidlu a je určený pro pozorování v průchozím a odraženém světle, na sledování ostří je potřeba odražené světlo (ostřím nic neprojde), takže u klasických laboratorních mikroskopů pro pozorování v průchozím světle potřebuješ dodatečný zdroj světla. Zvětšení ti bude stačit kolem 200x, případně víc pokud třeba budeš chtít porovnávat výsledky různých kamenů. Čím větší možnosti mikroskopu tím lépe, ale poroste cena mikroskopu (a to hodně) a pak se stejně ztratíš v bezvýznamném detailu, ono to spíš chce umět pozorování interpretovat a to se nenaučíš jinak než častým sledováním.

Všechny časy jsou v UTC+01:00