Fórum Břitva CZ

Fórum pro muže oddané tradici mokrého holení
Právě je 19 led 2018, 10:48

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 16 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výroba vlastni VPH - dotaz
PříspěvekNapsal: 03 črc 2016, 20:33 

Zdravím kolegové,

mám v lihu naloženy nějaké byliny na výrobu vlastní vody po holení, mísení s vodou a glycerinem se na vzorcích daří, s čím ale zatím narážím je parfemace. Mou volbou jsou jednoznačně citrusy, ale přírodní silice se mi ne a ne se základem spojit, pokaždé vznikne mléčně kalná emulze.. která je sice použitelná, ale představoval bych si přece jen průhledný roztok. Nevěděl byste někdo, jak na to? Případně co jiného pro parfemaci použít? Budu rád za každou radu.

Předmět příspěvku: Re: Výroba vlastni VPH - dotaz
PříspěvekNapsal: 03 črc 2016, 21:16 
Donátor

Jaký líh používáš a kolik % ?

PříspěvekNapsal: 03 črc 2016, 21:45 

V tuto chvíli je to mix 80% konzumního lihu z likérky Krásné Březno a Vodky 42% ze stejného zdroje. Poměr 1:1, čili koncentrace cca 61%. Mířím někam na 50% u finálního modelu, a uvidím, jak se mi to pocitově bude zdát..

PříspěvekNapsal: 04 črc 2016, 05:15 

Glycerin je vpohodě protože je rozpustný ve vodě.
Olej však (ať už esenciální přírodní nebo syntetický parfém) rozpustný ve vodě není, tudíž to dělá emulzi, která navíc časem sedne a musí se zamíchat před použitím.

Máš dvě moznosti:
1) použít vysokou koncentraci lihu-mě stacilo cca 76% ve výsledné VPH.
2) použít některý z emulgatorů pro směs olej ve vodě - ale konkrétně nevím, prohledej nekterý specializovaný e-shop.

Nebo se smířit s mléčnou barvou a protřepat před použitím.

Hodně štěstí při pokusech.

PS:Neuvažovals i o výrobě mýdla?Je to zábavnější. ;)

PříspěvekNapsal: 04 črc 2016, 10:34 

Tak jsem možná našel řešení, potravinářskou esenci na bázi propylenglykolu, ředění 1:1000. Vyzkouším a poreferuji.

Martin: se zabarvením a protřepáním bych se i smířil, ale chci VPH sem tam i jako dárek, tak by se mi líbila čirá. I proto volím nižší koncentraci lihu, ačkoliv sám mám raději, když pěkně pálí. Dalším důvodem jsou dobré ohlasy na VPH kolegy Pepsona, která má také pod 50%. Ale i tak dík za tip. A na výrobu mýdla si zatím netroufám.. i když budoucnost ukáže :-)

PříspěvekNapsal: 25 srp 2016, 20:25 

Dobrý večer kolegové,

vím, že jsem trošku mimo téma.

Ale co zkusit výtah z citrusů na bázi lihu. Nechat citrus vylouhovat v tmavé lahvi v lihu a on pustí chuť i vůni. Uznávám, že to nebude intenzivní jako esence. Ale bude to rozhodně čiré a dovolím si říci, že i praktičtější i čistší chemicky. Ale to je jen můj názor.

Další proč jsem chtěl psát. Podobnou záležitost jsem řešil také. Sehnat líh zde v ČR po té lihové aféře je věc nemožná. V lékárnách mi líh víc jak 100 ml neprodají a když i víc tak málo %.
Je jasné, že mluvím o lihu potravinářském. Ten technický je blbost. Nechci VPH s příchutí benzínu a bůh ví čeho.

Věc se dá řešit oklikou ..... v Polsku je obchod s potravinami.... jmenuje se Biedronka. V překladu to znamená Beruška. Tam se dá sehnat 0,7 litru 93% za 95 Zlotých. Což je v přepočtu 660-670 Kč.
Lahev je skleněná.
Je to trochu více, ale kdo má blízko do Polska tak tu řešení je.

Prodejny Biedronky jsou zde:
http://www.biedronka.pl/pl/sklepy
Lze tak platit platební kartou. Ale tuhle informaci si nejprve zjistěte dříve než vyrazíte.

Osobní zkušenost s tímto lihem mám. Nakládal jsem do tohoto lihu jantar z Baltského moře. Takže za mě 100% spokojenost.
Jen pozor na to musí se proclít a doplatit možné clo a DPH. Nevím teď přesně kolik je limit na osobu u celnice. Ale na alkohol tam je snad líh do 60%. To z hlavy už nevím.
Samozřejmě pro upřesnění líh je to potravinářský. Bez vůně či přísad.

David

PříspěvekNapsal: 17 zář 2016, 22:08 

Ahoj Davide,

dík za tipy. S citrusy je ten problém, že nejvíce aromatických látek je v kůře, a jde o olej. Ten se nějak rozpustí v silném lihu, ale po naředění na koncentraci, která se mi jeví pro VPH jako nejvhodnější (t.j. cca 50%) se vysráží z roztoku do emulze - a máme tu zase ten zákal. Nakonec jsem použil čistý esenciální olej plus potravinářské aroma na bázi propylenglykolu, teď to leží a zraje, po vyladění na definitivní koncentraci a kyselost vše přefiltruji přes křemelinu a bude snad hotovo.

Do Biedronky to mám jako liberečák kousek, ale ta cena lihu tam je dost děsivá.. vyřešil jsem to tak, že v Makru mají 0,5 litru 80% konzumního za cca 200 Kč, pro tyto účely je to myslím OK. Jinak se dá koupit kosmetický líh 96% i za cca 100 Kč/litr, ale ten je denaturován Bitrexem, což pro VPH není ideální.. existuje i kosmetický líh denaturovaný ajatinem a isopropanolem, a ten ještě hodlám vyzkoušet..

PříspěvekNapsal: 18 zář 2016, 19:43 

Muzu se zeptat, proc ty VPH michate tak slabe? Nejsem chemik, hledal jsem to na netu a podle wiki ma lih nejlepsi dezinfekcni ucinky kolem 70℅.
Moje VPH koupena v obchode ma 62℅.

PříspěvekNapsal: 18 zář 2016, 21:19 

Carson: koncentraci jsem volil podle zkušeností kolegy Pepsona a dobrých ohlasů na jeho VPH Pepsolon. Navíc, jak mi už trochu stárne huba, začínám přikládat větší důležitost hydrataci, a ta se prostě bez vody neobejde. Navíc, v mé VPH (vlastně už mohu odtajnit název, bude se jmenovat "da Marco") není líh jedinou desinfekcí - je tam pár bylin s antiseptickými i protizánětlivými účinky, navíc propolis a také kyselina mléčná. Cca za měsíc bude hotovo, vzorky rád zašlu :-)

Jinak, některé VPH mají 60% a více, některé mají pod 50%, a některé jsou i bez lihu.. výběr je široký :-)

PříspěvekNapsal: 25 zář 2016, 09:18 

Ahoj Horejsi,

tak uvidíš snad nebude problém v sehnání lihu. V Makru jsem tento líh neviděl. Uznávám, že v té Biedronce ten líh je hodně drahý, ale zase skoro čistý 93%. Já jsem ho nechal koupit ne na VPH, ale na mazání na svaly. Ten líh měl rozpustit částečně jantar. Takže proto tak silný.

Držím Ti palce ať výsledek stojí za to a vše se vydaří.

David

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 16 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 Další

Všechny časy jsou v UTC+01:00