Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy holící se jediným ostřím
Poslední návštěva: 15 říj 2019, 04:48 Právě je 15 říj 2019, 04:48

Všechny časy jsou v UTC+02:00

[ 35 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2 3 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Břidlicový brousek
PříspěvekNapsal: 24 zář 2019, 00:03 

Přemýšlel jsem, jestli to sem vůbec dát, ale když jsem našel topic o břidlici, dám sem svou aktuální "hračku". Mám chatu v místě, kde se břidlice těžila. Jenže se tam těžila bridlice vitriolová, nikoli na brousky. Přesto (nebo právě proto) se tam na haldách nebo v potoce dají najít zajímavé kousky kamene. Tenhle víkend jsem si jeden přivezl a zatím jen nahrubo říznul (flexou - nic jiného nemám). Jednu plochu jsem pak srovnal a prohnal přes ní to druhé nejostřejší, co doma mám (manželku ani chilli omáčky nepočítám) - Opinel No.10 v uhlíku. A světě div se, ono by se snad i tím Opinelem dalo oholit.
Dám obrázek:
https://drive.google.com/folderview?id= ... FdQ0Rf_giS
Zatím je to jen pracovní a ne příliš vymazlená verze (v podstatě malý odřezek z šutru cca 10x30 cm), ale brousí to. Kdyby někdo někdy chtěl břidlu na experimenty, mám ji tam jistě něco přes 100t ;-) Až srovnám ty větší, dám další a lepší fotky.

PříspěvekNapsal: 28 zář 2019, 15:44 

Ahoj,to je paráda,take experimentuju,nasel jsem na chatě u Berounky hodně tvrdou ale po srovnani krásně cistou a jemnou bridlu. Neřekl bych ze nějak bere,ale noze po ni holi a na břitvu mam druhou,na které udělám kaši nagurou,pak sup na balzu s chromoxidem a svete div se,paráda. Timto bych reagoval na tvoji nabídku a rád bych od tebe obdržel nějaký pěkný kousek,který si samozřejmě dodělám sám. Az budeš mit chuť,dej vědět pres sz,poštu samo uhradím. Předem díky.

PříspěvekNapsal: 28 zář 2019, 21:31 

Ahoj hanspunk,
pokud máš nutkání začít s břitvou, tak si se do toho vrhl po hlavě. Odhodlání začít a chtít zkoušet nové věci se hodnotí, alespoň já to hodnotím kladně. Šutr 10x30 cm je na broušení opravdu macek a snem každého kdo někdy zkusil brousit. Jestli se ti povedlo najít kámen, který není určen primárně na broušení a který funguje, tak to buď rád. Sám mám s kupovanou břidlicí na broušení nedobrou skušenost. V kameni mám zrnka pravděpodobně křemene a na břitvu je nepoužitelný. Na broušení nožů se kámen použít dá, ikdyž mám mnohem lepší a rychlejší kameny, na kterých nabrousím nůž snáze, takže jsem břidlici odložil.
Zkus tvůj kamen zalapovat na tvrdé desce (tlusté sklo, broušená deska z kamene třeba parapet,..) pomocí různých smirkových papírů do zrnitosti cca 2000. Poté si jej pořádně prohlédni zda je struktura bez inkluzí a příměsí. Pokud bude vše OK, jsi na dobré cestě a až pak bych zkusil kamen použít na břitvu. Určitě je potřeba udělat nějaké porovnání (ideálně při zvětšení na mikroskopu).
Určitě sem dej tvé další poznatky ať jsou jakékoliv.
Přeji hodně zdaru, a přeji ať si najdeš svoji cestu.

PříspěvekNapsal: 29 zář 2019, 21:48 
Mistr Mentor

Radeji bych doporucil se ucit na uz znamych kamenech nez na kusu nove uriznute bridlice. Ono totiz olapovat takhle velky kamen neni zadna sranda.

PříspěvekNapsal: 01 říj 2019, 20:07 

Ahoj, vemu to popořadě:
Chalupu mám shodou okolností také nedaleko Berounky (tak 8km od soutoku se Střelou). Byly tam doly na vitriolovou břidlu, tudíž právě kusy bez příměsí pyritu byly nežádoucí odpad.
Kámen 10*30cm mám už rozdělený na díly, nemínil jsem ho využít (a už vůbec lapovat) v kuse. Zkusil jsem si to na tom odřezku (cca 4*7cm) a i to byla řehole.
A konečně - tuhle břidlici chci spíše na nože. Nejsem blázen, abych po ní hned honil břitvu (i když jestli se časem osvědčí, kdo ví) . Ono totiž díky tomuhle foru jsem v kameni, který jsem našel ve sklepě po sousedovi, identifikoval na 99% lepený Coti/BBW (ještě jsem se nedokopal to za světla nafotit a postnout sem pro ověření) a od té doby je mi ho na nože líto a používám ho jen na břitvy. Jen jsem chtěl na své uhlíkáče něco drobet jemnějšího, než syntetickou tisícovku.

[ 35 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2 3 4

Všechny časy jsou v UTC+02:00