Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy holící se jediným ostřím
Poslední návštěva: 15 říj 2019, 04:19 Právě je 15 říj 2019, 04:19

Všechny časy jsou v UTC+02:00

[ 9 příspěvků ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Llyn Idwal - Voda nebo olej?
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2013, 11:23 

Zdravím Vás Přátelé!
Chtěl bych se podělit o mojí zkušenost s kamenem Llyn Idwal.
Před časem jsem začal s břitvami a posléze se i holit. Scházel mi ale finiš.kámen.
Donedávna jsem finišoval na Swaty Rapid po dědovi. Tento kámen je sice na nástroje, ale svojí práci tak nějak odvedl.
Jako test ostrosti jsem si zvolil přeříznutí volně visícího vlasu. Vlas po Swatym odpadl ale nebylo to ono.Zbytek jsem musel dohánět na ruzných prknech a řemenech.Hrozná honička....
Rozhodl jsem se sehnat si trochu lepší finiš.
Adršpach s Radixem mi dopomohli k Llyn Idwal 7 1/2x 1 3/4" cca8-10grift
Vyzkoušel jsem na něm čtyři břitvy a vždy se stejným výsledkem. (pozorováno pod lupou a testováno na vlasu)
Chlapi mi doporučili at to obtahuji s vodou a z výsledku jsem byl dost rozladěný.
Stopy po obtahování byly snad ještě hrubší než když jsem to bral na Swatym.O přeříznutí vlasu ani nemluvě...
Zkusil jsem olej a ejhle! Stopy po broušení se uplně ztratili, ostří šlo do zrcadlového lesku a vlas po zkoušce ostří ihned odskočil a to po celém ostří. Když jsem pak ostří jen polechtal na řemenu a oholil se, tak rozdíl byl nepopsatelný...
Závěr je že můj Llyn Idwal + olej ANO
Jaký na to máte názor?
Tímto bych chtěl poděkovat Adrspachovi a Radyxovi, že mi dopomohli k lepšímu ostří. Díky chlapi!

foto v příloze je můj dosavadní Rapid a Ll je ten prostřední...

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Předmět příspěvku: Re: Llyn Idwal - Voda nebo olej?
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2013, 21:32 
Donátor

Kameny LI mi prozatím nic moc neříkaly. Letos na srazu jsem je okoukával a příští rok je budu muset vyzkoušet. Já prozatím skončil u CF jako finišeru. Díky za podobné zkušenosti.

PříspěvekNapsal: 25 kvě 2013, 23:03 
Admin

Dík OndroP, že jsi se s námi podělil o zkušenosti!!!
Llyn Idwal je opomíjený kámen (a řekl bych že neprávem).
Je dobře, že jsi se nebál oleje. My co máme více šutrů a máme zaběhlé postupy tak podléháme stereotypům (mluvím hlavně za sebe). Stavím na 5 kamenech v pyramidě o 1K do 16K a voda funduje dobře. Když brousím nahoru a dolů tak kvůli kontaminaci kamenů olejem mě ani nenapadlo použít olej.
Je ale pravdou, že LI, CF i YL používali předci s olejem.
Jsem rád, že jsi dospěl ke zdárnému výsledku a naznačil, že jení třeba se držet pouze vody!!! 8-)
Gratuluji k příjemnému oholení!!!

PříspěvekNapsal: 26 kvě 2013, 10:35 
Donátor

Zdravím Gentlemani.
Na olej na kamenech, jsem zanevřel poté,co jsem si jím zamastil šutry určené pod vodu a dlouho dlooouho je pak čistil.
Jinak věřím že na LI olej funguje,sám ale preferuji CF s vodou.
Mějte se fajn pop101

PříspěvekNapsal: 27 kvě 2013, 01:29 

Existuje hodně variant Llyn Idwalu (LI) a celkem dost se liší, já mam LI od cca 8k do 12k. LI jsou hodně tvrdý (bílo šedivý a zeleno bílý jsou tvrdší než šedivý, celý zelený LI nemam tak u něj nevím), pro porovnání je LI tvrdší než CF. Důležité je kámen dobře olapovat, vyhladit povrch aby jsi z něj dostal maximum. Já LI rovnám do brusného papíru hrubosti P1000, pak vyhladímy syntetickým king #6000 a pak starým nožem ze 440c naplocho (plochu jsem si srovnal na diamatovém brousku a vyhladil až do syntetiky 6k).

Břitvy na LI brousím nejdřív na vodě (šedivý LI) a pak na vodě šedivo-bílý LI, po vodě používám jar jen s minimem vody, vody jen tolik aby směs nepěnila, ale zase tolik aby se břitva extrémně moc nelepila na kámen. Je potřeba dávat pozor na přítlak, pokud moc přitlačíš tak se povrch zhorší, netlačím skoro vůbec. Pak břitva zobe vlas a i holení je v pohodě. Ale i tak co jsem zkoušel LI na oleji je výsledek lepší než s jarem a je to daný tvrdostí LI. Dřív se LI používal hlavně s olejem. Takže v tom klidně pokračuj. Jediná výhoda vody je, že je LI o něco rychlejší v úběru. LI se rychlostí může srovnávat se syntetickými kameny a to považuju za jeho velkou přednost (rychlejší jsou celý šedivý LI). Proto používám svoje LI s vodou a jarem. Často pak ještě jdu na CF s jarem.

Možná by na LI s vodou i fungovalo to samý jako na tvrdý japonský přírodní kameny, který jen s vodou zanechávají škrábance. Ale při použití kaše ze samotného kamene nebo vhodné tomonagury a s následným ředěním do hodně řídkého stavu kaše neškrábou. A povch je pak pro oko super lesklý, pod 100x zvětšením jen mírně zamatovaný a ostří pak hodně agresivně bere vlas (i vousy při holení), ale přitom nedráždí kůži (něco jako ostří z coti). Na LI jsem toto ještě nezkoušel (asi bych použil tomonaguru ze středně tvrdýhu kamene abych si LI nepoškrábal), ale na CF jsem kaše z japonských přírodních kamenů už několikrát použil a funguje to. Jako naguru jsem zkusil Nakayama Asagi, měkčí Ozuku i Mikawa nagury (Chu, Botan, Tenjyou, Mejiro).

PříspěvekNapsal: 29 kvě 2013, 14:45 

Pánové díky za vaše rady a ohlasy. Je to taková malá alchymie. Další kámen co mám v plánu bude CF. Tam už dam jen vodu...

PříspěvekNapsal: 31 kvě 2013, 15:17 

Ondra P píše:
Pánové díky za vaše rady a ohlasy. Je to taková malá alchymie. Další kámen co mám v plánu bude CF. Tam už dam jen vodu...
CF nechává také lepší povrch s olejem. Ale i s vodou po zajetí výledek stačí.

PříspěvekNapsal: 04 čer 2013, 01:30 
Mistr Mentor

JJ a takhle se ucis pouzivat svuj prirodni kamen. Kazdy je jiny. Uz jsem mel i kameny, ktere byly vytvoreny zarucene z kusu skaly blizko sebe a kazdy byl jiny. Proto taky u prirodnich kamenu vzdy doporucuju vyzkouset nez to koupis, teda pokud mozno. Pokud ti nesedne tak i ten nejlepsi kamen ti nebude delat radost.
Jsem rad ze jsi uz nasel svoji cestu a ten kamen ti radost dela. at ti dlouho a dobre slouzi.

PříspěvekNapsal: 30 čer 2019, 21:02 

Vidět,že i kolega z Anglie používá český honovací olej :-) https://sharprazorpalace.com/hones/1410 ... ost1877724

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

[ 9 příspěvků ] 

Všechny časy jsou v UTC+02:00