Identifikace kamene

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Zpráva
Autor
ater

Re: Identifikace kamene

#51 Příspěvek od ater » 08 črc 2019, 20:03

Jak moc ochotně kámen pouští kaši? Je to kámen z přechodu vrstev, to dělá vzor. Nevím co to je, ale řekl bych že to durynak nebude. Chtělo by to vidět naživo.

FerencH

#52 Příspěvek od FerencH » 09 črc 2019, 10:11

Ahoj, tak nějak jsem na fóru přesně nenašel, co se míní tím „duryňákem“, jen odhaduji, že horší břidlice sem tam příměsi žíly jílu apod?
Zde mé české břidlice:
A) Využívám i jako finišer na Břitvu
B) Tuto na nože
C) Nevyužívám – je toto ten durynák?? Tento je cítit po zkažených bramborách a stačí jen mokrým prstem jezdit a pouští rychle žluto-hnědou kaši
…–
To: rotavator.
dle Tvých fotek se mi jeví využitelný i na Břitvy.. jen srovnat a pak zahladit na jemných DMT nebo smirku
F

EDIT: to:rotavator . Dík za vysvětlení duryňák - jen dle čtení na jiných místech se mi to jevilo opačně (horší břidla, tak jo - je to ta nej břidle 8-) , dík.
.. .. a tak, ako hovoríš ty: „Nie je kameň ako kameň“
..
EDIT2 Bobe. Dik. Uz je jasno 8-)
203.jpg
204.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) FerencH dne 09 črc 2019, 15:35, celkem upraveno 5 x.

rotavator

#53 Příspěvek od rotavator » 09 črc 2019, 13:43

@ater Kameň púšťa kašu menej ochotne ako predošlý žltozelený aj menej ako napr. Coticule (ale používam len malý úlomok arkansasu na tvorenie kašičky)
@FerencH duryňákom sa myslí Thuringer, čo je typ nemeckej bridlice, mala by to byť jedna z práve najlepších a najjemnejších bridlíc na použitie na britvy. Kamienok je už ale zrovnaný a zahladený, zaujíma ma hlavne práve aká šanca je či by to mohol byť daný Thuringer, práve také kamene kde ma to napadne že by teoreticky mohol byť hádžem sem na prípadnú identifikáciu :)
Nie je kameň ako kameň.

Bob76

#54 Příspěvek od Bob76 » 09 črc 2019, 15:13

To Ferenc- Thuringer /ala Thuringian či Duryňák / je více názvů pro stejný kámen těžený v Duryňsku v Německu.Pokud vím byl úplně vytěžen a kámen měl být použit jako navážka pod silnice /takové škody :( / Je to opravdu nejjemnější břidlice různých barev od černé,tmavě modré,žlutozelené,světle modré až po hnědou.Společným znakem je,že kaše připravená slurry kamenem má bílou barvu stejně jako Charnley Forest. Nejznámějšími Thuringery jsou kameny Escher.

FerencH

#55 Příspěvek od FerencH » 10 črc 2019, 06:52

Co já mám tu břidlu výše v příspěvku pod písmenem „A“, tak z druhé strany má takový jiný reliéf – bílé prskání.
Pod lupou 30x a 60x zvětšení jsou to nepravidelné obrazce, zrnka o velikosti 1– 2mm, nějaká zrnka čistě bílá a lesklá, možná křemík??
EDIT: jsem vygooglil, wikipedie: .. ty světlá zrnka by možná mohl být Muskovit – světlý druh slídy .. s perleťovým leskem, neboli chemicky - hlinitokřemičitan draselný. Vzniká z magmatu s vysokým obsahem křemíku, přeměnou jílových minerálů.
.. Google: „Duryňák“ - Durynská břidličná vrchovina (Thüringer Schiefergebirge), břidlice (Schiefer)

--
A Ty máš na Tvém šutru „k identifikaci“ něco obdobného,
--
zde porovnání detail Tvého (rotavator ) a mého povrchu (FerencH). Ty máš s hustším prskáním.
205.JPG
206.jpg
207.jpg

klikis

#56 Příspěvek od klikis » 21 črc 2019, 22:51

Ahoj.

Dnes jsem v jedné garáži objevil tento kousek. Je to přírodní materiál, již dost tenký a z šedé strany i dost křivý, přesto jsem ho vzal domů a rád bych věděl, co je zač. Zkusil jsem to srovnat na smirku, bílá strana celkem šla, šedá téměř ne. V bílé jsou z boku vidět podélné bílé linky, jako vrstvy. Na šedé jsou v ploše jakési výstupky jiného materiálu, lehce hnědšího než zbytek šedé vrstvy. Troufnete si někdo určit, co je to zač?

Dvě malé fotky dám sem, v lepším rozlišení jsou v mém google albu - https://photos.app.goo.gl/kcTtNo4rYaq6Zkpq8

ater

#57 Příspěvek od ater » 22 črc 2019, 07:44

@klikis: na mě to působí jako coticule.