Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy holící se jediným ostřím
Poslední návštěva: 19 zář 2019, 23:05 Právě je 19 zář 2019, 23:05

Všechny časy jsou v UTC+02:00

[ 10 příspěvků ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nagura - výběr
PříspěvekNapsal: 15 led 2019, 00:48 

Jak to tu postupně pročítám, zřejmě spousta z vás používá na čištění jemnějších kamenů a na přípravu brusné kaše naguru. Našel jsem nagury od Naniwy, má smysl se jimi zabývat více, nebo bude stačit vzít třeba jednu univerzálnější zrnitost, třeba 8000?

Kameny mám zatím nepoužité, od Nortonu, kombinované 1000/4000 a 4000/8000. Do začátku uvažuji ještě maximálně nad Naniwa 10000 nebo 120000.

Dosud jsem brousil pouze nože, kaši jsem netvořil, protože se časem vytvořila sama. Brusné kameny jsem vždy lubrikoval vodou, i když byly určené k lubrikování olejem. Často bylo ale lepší na ně plivnout, to se ta kaše tvořila mnohem ochotněji :-)

Předmět příspěvku: Re: Nagura - výběr
PříspěvekNapsal: 15 led 2019, 08:19 

Na Norton kamenech můžeš brousit bez kaše. Kaše ti na těchto kamenech hlavně urychlí broušení a trochu zaoblí ostří, které je pak potřeba doladit na kameni bez kaše. Pokud začínáš tak podle mě nemá cenu si situaci komplikovat kaší.

Naniwa nagury NG-xxx nejsou primárně určené na čištění zaneseného povrchu kamene, vznikly pro možnost tvorby stejnorodé kaše na kamenech Naniwa Super Stone (viewtopic.php?f=10&t=431&hilit=naniwa&start=20#p39756 ). Nemam s nimi žádnou zkušenost. Pokud si koupíš Naniwa Super Stone 10k nebo 12k tak by se ti k nim hodily odpovídající nagury, já si na nich kaši dělám diamantovou deskou a to není úplně ono.

Pro čištění a oživení povrchu kamene je určená např. nagura Naniwa A-206, hrubost #600, tu bych použil do max 3k kamene, na čištění jemnějších kamenů bych vzal spíš Matsunaga Naguru (najdeš i jako nagura King).

PříspěvekNapsal: 01 úno 2019, 16:16 

Teď dorazila Naniwa 12000 a nedalo mi to nevzít s ní i jednu přírodní naguru pro pozdější využití/testování. Vzal jsem takovou střední třídu z toho, co měli v eshopu - Mikawa Natural Nagura Stone.

Spolu s tím jsem vzal ještě honovací olej od Ballistolu (pouze na nože, mám tu jeden olejový kámen od Nortonu). Kámen byl dost zanešený, brousil jsem na něm jen s vodou. Po použití tohoto oleje se krásně vyčistil a broušení se rapidně zrychlilo. Holt každý kámen chce to své ...

PříspěvekNapsal: 01 úno 2019, 22:18 

Co jsi to vlastně koupil za naguru a kde jdi nakupoval? Používám 3 Mikawa nagury a dle jemnosti jsou rozděleny na 4. Jsou to od nejjenmější Koma, Mejiro, Tenjyou, Botan. Někdy mi připadá, že moje kameny jdou v jemnosti trochu jinak za sebou než je teorie. Broušení je s nimi ale lahoda. Mimochodem kupoval jsem na jns. Podle tvých slov ti někdo prodal naguru a ani pořádně neřekl jakou, což by byla škoda.

Jo a naguru doporučuji bezodkladně zalakovat. Celkem rychle se smívají razítka, praskají a špiní se.

PříspěvekNapsal: 02 úno 2019, 07:33 

Kupoval jsem na fine tools - https://www.fine-tools.com/nagurastein.html

V podstatě jsem chtěl spíš něco na očištění kamenů od zbytků pásky a syntetické nagury jsem tam neviděl. Na těch Nortonech zůstávají zanešené černé plochy. Co jsem tak koukal na videa na youtube, tak použití pásky je snad česká specialita ...

Když jsem si přečetl tvůj příspěvek, tak jsem trochu pohledal a zdá se, že je to celkem věda. Rád se nechám poučit, přírodní materiály mi jsou tak nějak sympatičtější než syntetika. Jeden zalakovaný druh (bez bližšího určení) tam mají také, ale oproti těm na japanese natural stones (to je to jns ?) nají typicky evropské průmyslové tvary :-) Prostě kostička ...

PříspěvekNapsal: 04 úno 2019, 08:18 

To bude Chu nagura. Lze čekat podobné výsledky jako od mejiro, ale je potřeba to zkusit.

PříspěvekNapsal: 18 dub 2019, 10:20 

Zdravím všetkých,
nechcem zakladať nové vlákno a keďže moja otázka sa týka nagury, píšem sem. Kúpil som si kombinovaný kameň Naniwa Super Stone 3000/8000. Moja otázka, čím ho môžem po brúsení očistiť? Nagura kamene nemám. Kinga 1000 prejdem pár krát DMT (400/1000) z aliexpresu a je zrovnaný a vyčistený. Ale na tú Naniwu 3000/8000 je mi ľuto dávať DMT. Čo by sa dalo použiť ako alternatíva k nagure? Mám napríklad kombinovaný Tyrolit - ten by pocitovo nemusel tomu ublížiť až tak ako DMT. Prípadne mám ešte jeden kameň typu barber hone - niečo ako Titex Carbo Barber Hone, ktorý nepoužívam. Bolo by vhodné používať ho ako naguru na čistenie tej 8000? Za akékoľvek rady ďakujem.
Maroš

PříspěvekNapsal: 18 dub 2019, 19:02 

Na čištění použij to dmt, to je nejlepší. Karborundovy brousek by šel taky, ale pozor na super stone kameny, jsou měkké a můžou se v nich zachytit hrubší brusné částice. Stává se to hlavně při rovnání na brusných papírech (smirgl). Proto je nejlepší dmt, které moc zrna nepouští. Barber hone je na čištění moc jemný.

PříspěvekNapsal: 10 črc 2019, 13:50 

Da se použít kousek coti jako nagura?
Prodavaji je za 5€

PříspěvekNapsal: 12 črc 2019, 14:01 

Jo coti se dá použít a to jak žluté tak modré, jde ale trochu o to na jaký kámen a jestli chceš použít kaši na brouseni, z coti je kaše většinou dost hrubá, zkus to a uvidíš Jakej dostaneš výsledek.

[ 10 příspěvků ] 

Všechny časy jsou v UTC+02:00