Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy holící se jediným ostřím
Poslední návštěva: 15 říj 2019, 04:13 Právě je 15 říj 2019, 04:13

Všechny časy jsou v UTC+02:00
 [ 6 příspěvků ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Článek Barta Torfse z coticule.be
PříspěvekNapsal: 06 dub 2019, 11:18 
Offline
Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 13 lis 2008, 15:29
Příspěvky: 3116
V roce 1847 muž jménem Dumont (zřejmě tehdy známý důlní inženýr Henri Dumont) publikoval náčrtek geologické struktury východní stěny lomu Wallerant.
Tento, v té době nově otevřený lom v lokalitě Ol' Preu v Belgických Ardenách je dnes znám jako místo, kde se těží materiál pro výrobu brusných kamenů známých jako Coticule.

V současnosti je vzdálenost od nejvyššího bodu lomu k jeho nejnižší části zhruba 40 metrů, ovšem v době, kdy Dumont vytvářel náčrtek, činila tato vzdálenost pouze zhruba pět metrů.

(Viz. náčrtek těženého ložiska níže)
# 1. Veine-aux-Poissons: mocnost vrstvy: 3 cm / vzdálenost mezi body 1 a 2 - 74 cm
#2. Petite-Veinette: mocnost vrstvy: 0,7 cm až 3 cm / vzdálenost mezi body 2 a 3 - 3 cm
# 3. Filet: mocnost vrstvy: 0,7 cm / prostor mezi body 3 a 4 - 9 cm
# 4. Grosse-Blanche: mocnost vrstvy: 6 cm / prostor mezi body 4 a 5 - 30 cm
# 5. Gros-gres: mocnost vrstvy: 2.6 cm až 7,5 cm / prostor mezi body 5 a 6 - 45 cm
# 6. Dressante: mocnost vrstvy: 2.6 cm - 7.4 cm / prostor mezi 6 a 7 - 45 cm
# 7. Jolie-Veinette: mocnost vrstvy: 1,5 cm - 3 cm / prostor mezi body 7 a 8 - 30 cm
# 8. Petite-Blanche: mocnost vrstvy: 0.7 cm - 2 cm / prostor mezi body 8 a 9 - 30 cm
# 9. Les deux Grosses-Latneuses: mocnost vrstev 1,5 cm / 1,5 cm hybrid / 1,5 cm / prostor mezi body # 9 a # 10 - 150 cm
# 10. Nouvelle veine: mocnost vrstvy: 7,5 cm
# 11. La Grise
# (12. La Verte)
# (13. La Veine aux Clous)
Příloha:
Wallerant.gif
Jak můžeme vidět, bylo ložisko Coticule působením času, tlaku a dalších geologických činností zformováno do série záhybů a tak dnes svým tvarem připomíná jakousi gigantickou vícevrstvou lasagni.

Ve svrchní části lomu můžeme pozorovat fragmenty vrstev mezi body 10 a 11, které patří k nejmladší části lomu. Tyto vrstvy již však podlehly erozi či dřívější těžbě. Lze si snadno představit jejich pokračování dnes již neexistujícího vrcholu desáté vrstvy, jak se z leva zakřivuje, navazuje na stejnou vrstvu ve středu náčrtu, noří se několik metrů hlouběji, aby se o kus dále vpravo ze země opět vynořil.

# 10 je La Nouvelle Veine. Její prostřední ohyb byl vytěžen již před mnoha lety. To vysvětluje, proč již není tato vrstva v dnešní době viditelná.
Pouze záhyb této vrstvy znázorněný na levé straně náčrtu se vnořuje mnohem hlouběji dovnitř stěny. Stejně jako většina ostatních vrstev materiálu.


Některé z vrstev, které dnes známe na tomto náčrtu uvedeny nejsou a to proto, že se ve stěně lomu nacházejí dále vlevo. Jsou to např. vrstvy La Verte a La Veine aux Clous.
Na tomto místě je třeba zdůraznit, že dnešní lom je oproti době, kdy vznikal náčrtek více než třikrát širší a osm krát hlubší. Jeho orientace je oproti náčrtku je, jak už bylo uvedeno, více vlevo.


Materiál zakřivení vrstev # 1 až # 3 je již zcela vytěžen.
Není vyloučeno, že se s těmito vrstvami ještě setkáme při dalším hloubení v místech více vlevo od náčrtku. Tato možnost je sice málo pravděpodobná, nicméně nechme se překvapit.

# 4, Vrstva La Grosse Blanche se při těžbě v přední části lomu objevuje pouze zřídka (tato část není na nákresu). Vrstva La Grosse Gres? Nemam tušení, snad to bylo později přejmenované na La Grosse Jaune?
Prvopočátky dnešního lomu Ardennes začínají ve vrstvách La Dressante (# 6), další La Veinette (# 7, dříve nazývané Jolie-Veinette), La Petite Blanche (# 8), Les Latneauses (# 9), La Nouvelle Veine ( # 10), La Grise (# 11), La Verte (# 12) a La Veine aux Clous (# 13). V době, kdy byl tento náčrt vytvořen, ještě nebyly poslední 3 vrstvy těženy.

Způsob identifikace a rozdělení jednotlivých vrstev je poněkud složitá a bez dlouholetých zkušeností s prací s tímto materiálem je pravděpodobnost, že při ní dojde k chybě bohužel velmi vysoká. O to vyšší, pokud je takovéto určování coticule prováděno pouze z fotografií.
V tomto bodě se překlad rozchází s originálem, kdy se autor snaží přirovnat tuto činnost k rozpoznávání celé řady hub. Nicméně národu houbařů, jakým jisté Češi jsou, by bylo toto přirovnání poněkud podivným.
Tímto chci naznačit, že se nesnažím informace o tomto materiálu jakýmkoliv způsobem tutlat. A proto radím následovně.
Začni se čtením tohoto článku, ten obsahuje informaci o lomu Ol'Preu.
Já sleduji číslování vrstev tak jak jsou uvedeny v tom článku. Musíme začít od vrstvy # 4, protože předchozí 3 vrstvy už jsou vyčerpané, vrstva # 4 začíná již být vzácná a vrstva # 5 extrémně vzácná. Od doby kdy se v lomu Ardennes těží Coticule pouze v tomto místě, tyto vzorky z dalších vrstev již nejsou k maní.

# 4. La Grosse Blanche.
Světle zbarvená vrstva Coticule, která se na při delším vystavení slunečnímu záření mění mění na tmavě hnědou. Mohou se na ní vyskytovat černé manganové tečky a čáry. V některých případech mohou být na povrchu viditelné hnědé tečky, které mohou připomínat póry i když je kámen neporézní. Brusná kaše má charakteristickou mýdlovou texturu. Rychlost úběru broušeného materiálu na této kaší je střední až rychlá. Rychlost úběru materiálu (ostří) pouze na vodě (bez brusné kaše) je obecně velmi pomalá, ovšem přítomnost zmíněných hnědých skvrn (coti) může napovídat zrychlení tohoto úběru. S kaší obvykle poněkud rychlejší chování na vodě. Kaší obvykle ztupené ostři je při holení vice příjemné na kůži, pokud je doleštěno pouze na vodě.

# 5. La Grosse Jaune (pravděpodobně nazývaná La Gros Gres Dumontem)
Coticule má nažloutlou šedou barvu, která se za mokra promění v okrově žlutou. Může být přítomen zrnité vyhlížející vzor (ačkoliv tento je na omak zcela hladký), který je jemnější než La Grise a vice připomínající póry nežli vlákna. Na kaši se jedná o jednu z pomalejších vrstev. Na vodě jsou kameny pomalé, s "magnetickou" zpětnou vazbou/tahem, která se podoba "hybridní" straně Les Latneuses. Kaše má konzistenci jako kdyby do ní bylo přidáno mazivo. La Grosse Jaune Coticules patří mezi nejjednodušší k dosáhnutí dokonalosti v průběhu závěrečného doleštěni.

# 6. La Dressante
6a. La Dressante au bleu
Vždy combo s BBW. Oddělující linie (mezi coti a BBW) je ostře definovaná a často zakřivena. Coticule má kávové krémovou barvu, trochu tmavší než zbytek La Dressante. Je možná přítomnost černých manganových teček a čárek. Je možná přítomnost červených nebo oranžových linek. Povrch Coticule není vzorovaný, mohou být přítomny namodralé skvrny. Rychlost na je mírná, asi v polovině spektra. Tupeni ostří kaší je mírné. Rychlost na vodě je pomalá (troch obarvení vody po sadě polo tahů).

6b. La Dressante Horni vrstva
Cast La Dressante, která není připojena k "nižší" BBW části, se tedy většinou lepí na břidlici. Nejvíce variabilní ze všech vrstev. Barva se může lišit od světlé růžové až růžové. Různá zbarvení jsou někdy pritomna v jediném kameni. Manganové linky a tečky jsou možné. Z přítomnosti manganových tenkých linek se zda, ze se da předpovídat velmi rychlý výkon na kaši. Červená, oranžová a zlaté linky jsou možné. Červené čáry mohou předpovídat (relativně) vysokou rychlost na vodě. Nemají povrchové vzory. La Dressante horní vrstva má jasnou zpětnou vazbu přechodu z textury na kaši až po téměř náledí na vodě. Rychlost se může lišit od mírné pomalé (vzácně) po rychlou (velmi často) a občas velmi rychlou.

# 7. La Veinette.
Velmi úzká vrstva, vždy vázána na BBW (pokud není BBW vadný a musí se lepit na břidlici). Krémový Coticule, bez povrchového vzor. Často přítomné manganové čáry či tečky. BBW mívá kratší anebo delší bílé pruhy na boční straně, podélně s dělicí linií. Abrazivní vlastnosti jsou velmi konzistentní v cele vrstvé. Středně rychlá na kaši a (relativně) střední až pomalá na vodě, což znamená, že voda ztmavne před koncem jedné sady polotahů. Kaše ostří příliš netupí a umožňuje snadné použiti. Typická zpětná vazba při broušení pouze na vodě je pocit pohybu broušeného materiálu po jakoby zrníčkách na brusné ploše kamene, který se postupně mění v lehký průběžný odpor.


# 8. La Petite Blanche.
Druhá z úzkých vrstev, vždy vázaná na BBW. Bledé krémová barva, bez povrchového vzoru. Charakteristická modrou čarou běžící na boční straně Coticule. Časté jsou nafialověle části v BBW v blízkosti přechodové linie. Mohou být přítomny manganové linky. Abrazivní vlastnosti jsou velmi konzistentní v cele vrstvé. Rychlá na kaši a (relativně) střední na vodě.

# 9. Les Latneuses.
Dvojitá vrstva se skládá z jednoho "hybridní" části, vložené mezi 2 části Coticule. Tato přináší kombinaci kamenu "hybridního" / Coticule, a Coticule přilepené na břidlici. Hybridní strana pomáhá její identifikaci. Coticule je kávově krémové barvy. Mohou být přítomny manganové linky i skvrny. V některých případech jsou přítomny i linky oranžovohnědé barvy.

Taktéž se vyskytuje více růžově zbarvených Coticule s bledšími žlutými linkami a tečkami. Tyto jsou nápadně rychlé na vodě. Jedna strana Les Latneuses ma řadu modrých vlasových linek běžících v podélné v části Coticule. Tato strana je na kaši mírně rychlá. Na její druhé straně je mnohem méně výskytu těchto modrých vlasových linek a je velmi rychlá na kaši. Rychlost na vodě je u Les Latneuses rozdílná v průběhu celé vrstvy. Coticule strana má ve své zpětné vazbě výraznou charakteristiku textury. Hybridní strana je na kaši mírně rychlá a pouze na vodě má zpětnou vazbu, která je často popisována jako „magnetická“.

# 10. La Nouvelle Veine
Silnější vrstva, která umožňuje rozřezaní Coticule na několik plátků. Bledě krémová barva s častými mlhavé modrými skvrnami. Na povrchu nejsou patrny vzory tak jako např. na La Grise, La Verte nebo La Grosse Jaune. Typické pro tuto vrstvu jsou série slabých modrých vlasových linek probíhajících na boční straně Coticule rovnoběžně s dělicí linkou anebo čarou lepidla mezi podkladovou částí (obvykle břidlice) a samotnou Coti.

Brusné vlastnosti na kaši se liší od pomalé k rychlé v závislosti na části vrstvy původu. Zdá se, že na jedné straně v blízkosti přilehlé BBW je vrstva je velmi rychlá, zatímco kameny protilehlé jsou pomalé. La Nouvelle Veines s postupným přechodem na BBW jsou rychlé. Ty s ostrým přechodem jsou pomalejší. Lepené exempláře mohou být něco mezi, ale obecně jsou rychlé. Na vodě jsou La Nouvelle Veine Coticuly pomalé a to velmi pomalé. Kaše z Nouvelle Veines má velmi silný brusný efekt a k dosažení vynikajících výsledků na broušeném ostří je třeba ji pečlivě ředit vodou. Toto vlastnost má společnou spolu s La Grosse Blanche. Jeví se, že tyto kameny nutí uživatele pracovat více než pečlivě za cože je odměňují hebkým ostřím.

# 11. La Grise
Silnější vrstva, která umožňuje rozříznutí na několik plátků s konsistentními vlastnostmi v celé její vrstvě. Barva je většinou teple nažloutle šedavá, ale taktéž se můžeme setkat s namodralou.
Je přítomen zrnitý vzor (přestože je povrch kamene na dotek zcela hladký), který na pohled připomíná vláknitost dřeva. Přírodně kombinované kameny mají většinou postupný přechod do BBW. Mnoho brusných kamenů z vrstvy La Grisu je přilepeno na břidlici. Rychlost broušení na této kaši je střední, někdy rychlejší, obvykle však spíše pomalejší. Rychlost broušení pouze na vodě je (relativně) pomalá, což znamená, že voda bude po sadě polotahů vykazovat známky tmavnutí, ale nikoliv s normálními/pravidelnými (nízký tlak) X-tahy. Kameny z vrstvy La Grise vykazují při broušení pouze na vodě „skelný“ (ostří po nich klouže jako po skle) pocit s mírně tupícím efektem. Při broušení ostří na nich se dosahuje kvalitních výsledků.

# 12. La Verte
Silnější vrstva, která umožňuje její rozdělení na několika plátků Coticule s většinou konsistentními vlastnostmi v celé této vrstvě. Barva má zřetelný zelenošedý odstín. Přírodní kombinace kamenů (kombo) mají postupný přechod do modrých BBW částí. Může být přítomen zrnitě vyhlížející vzor (i když zcela hladký na dotek) podobný struktuře dřeva. Oba jsou vzhledem a pocity (při broušení) příbuzné La Grise, byť La Verte je obecně tvrdší. Rychlost broušení na této kaši je spíše pomalá. Při broušení pouze na vodě jsou rychlejší než La Grise, což z nich dělá vynikající dokončovací / oživovací kámen. Umožňuje pokračovat v broušení a dále leští i ostří u kterých byly předchozí fáze broušení poněkud zanedbány.

# 13. La Veine aux Clous
Z této vrstvy byly doposud testovány pouze dva vzorky, které byly charakteristické měkkostí materiálu a otevřenou texturou. Při broušení podávaly zpětnou vazbou jako by se ostří na kameni setkávalo se zrníčky tvrdšího materiálu. Samotné broušení na vytvořené brusné kaši bylo pomalé a z kamene se do ní dále bohatě uvolňoval další materiál. Možnosti oprav (již jednou mírně otupeného) ostří na tomto materiálu jsou malé. Dokončovací (brusičské) práce na vodě (při uvolňování kaše) byla na stejné úrovni jako od jiných kamenů Coti. Tato vrstva, pokud je mi známo, není komerčně těžena a uvádím ji zde pouze pro úplnost. Chtěl bych zdůraznit, že jsem z ní testoval pouze tyto dva, prakticky totožné, vzorky.

Přeloženo s laskavým svolením autora článku Barta Torfse.
Děkuji Adrsbachovi za pomoc s překladem.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Nahoru
   
 
 Předmět příspěvku: Re: Čánek Barta Torfse z coticule.be
PříspěvekNapsal: 06 dub 2019, 12:45 
Offline
Mistr Mentor
Uživatelský avatar

Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Příspěvky: 3936
Bydliště: Česká Lípa
Nádherný článek a moc díky Radgoste za obrovskou trpělivost a vytrvalost při jeho překládání a stylizování.
Opět jedna vzácná možnost jak poznání dojít...
8-)

_________________
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.


Nahoru
   
 
 Předmět příspěvku: Re: Čánek Barta Torfse z coticule.be
PříspěvekNapsal: 07 dub 2019, 19:07 
Offline

Registrován: 01 dub 2019, 19:04
Příspěvky: 6
Autor článku bol geológ a vášnivý milovník brúsnych materiálov v jednom? :D :D :)


Nahoru
   
 
 Předmět příspěvku: Re: Čánek Barta Torfse z coticule.be
PříspěvekNapsal: 07 dub 2019, 19:23 
Offline

Registrován: 15 dub 2016, 09:38
Příspěvky: 363
Bydliště: Uherské Hradiště
Pan Bart Torfs je největším odborníkem na kameny Coticule, dokáže dle druhotných znaků,t.j.linek, čar, odstínů a barev stanovit pravděpodobnou vrstvu ze které byl kámen vytěžen a jak bude pracovat s kaší a na vodě.


Naposledy upravil(a) Bob76 dne 08 dub 2019, 08:23, celkem upraveno 2 x.

Nahoru
   
 
 Předmět příspěvku: Re: Čánek Barta Torfse z coticule.be
PříspěvekNapsal: 07 dub 2019, 19:58 
Offline
Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 13 lis 2008, 15:29
Příspěvky: 3116
Pánové, velmi se omlouvám za Bártovo pohřební. Spletl jsem si jej s jiným znalcem brusných kamenů. Sypu si popel na pleš...


Nahoru
   
 
 Předmět příspěvku: Re: Čánek Barta Torfse z coticule.be
PříspěvekNapsal: 07 dub 2019, 20:00 
Offline
Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 13 lis 2008, 15:29
Příspěvky: 3116
MarkSandberg píše: *
Autor článku bol geológ a vášnivý milovník brúsnych materiálov v jednom? :D :D :)
Prosím tě, pokud ke článku nemáš nějakou faktickou poznámku, nekomentuj.


Nahoru
   
 
 [ 6 příspěvků ] 

Všechny časy jsou v UTC+02:00


Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CCBot [Bot] a 0 hostů


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: 

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Český překlad – phpBB.cz
[ GZIP: On ]