Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy holící se jediným ostřím
Poslední návštěva: 15 říj 2019, 03:01 Právě je 15 říj 2019, 03:01

Všechny časy jsou v UTC+02:00

[ 86 příspěvků ]  Přejít na stránku « 15 6 7 8 9 »
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06 lis 2012, 20:50 
Mistr Mentor

Tuhle kombinaci připravy CF jsem ještě nezkoušel. :cry:
Furt je co nového poznávat...
8-)

PříspěvekNapsal: 06 lis 2012, 21:23 
Donátor

ater píše:
CFko taky používám jako poslední kamen při broušení. Mluvil (psal) jsem o vyhlazení jednoho kamene druhým, kdy mi ze zkušenosti vyšlo, že je lepší např. CF vyhladit pomocí TOS než to zkoušet číňanem.
Promiňte, nepochopil jsem, čím vyhlazuješ CF ?

PříspěvekNapsal: 06 pro 2012, 00:38 

Tohle jsem nějak vytěsnil. CF vyhlazuju měkčím kamenem který mi CF nepoškrábe. Uvedl jsem příklad TOS = Tam O' Shanter - Scotch Hone. To je takový strakatý kámen, občas se mu říká snake stone (hadí kámen). Hezké fotky světlého typu jsou zde http://www.madaspenhome.com/straightraz ... #buyNowTOS .

PříspěvekNapsal: 15 dub 2018, 15:10 

Zdarec kolegové břitevníci. Chci se s vámi podělit o velikou radost, že se mi konečně podařilo "odemknout" kámen co mám už víc jak půl roku a uvolnit jeho potenciál. Ať nezakládám nové téma, tak to dám sem. Pojmu to asi jako recenzi, ale berte to trochu s rezervou, protože nejsem žádný profibrusič odborník. Jen obyčejný chlapík co ho baví holit se s břitvou a žene se za stále lepším a lepším ostřím. Omluvte mě jestli se trochu víc rozepíšu.

Kámen jsem koupil někdy v říjnu 2017 na ebay od uživatele guangxi_hone. Všichni psali, že mají číňana od nějakého Poláka a tak jsem na ebay našel tohoto uživatele, je to Polák, akorát v USA. Kámen byl za hubičku, ale poštovné a různé poplatky stály skoro stejně, takže se to docela nasčítalo.

Kámen má rozměry 19,5 x 7,5 x 3 cm. Váží 1238g. Slurry je střep ze stejného materiálu jako kámen. Vůbec nemá krásný tygrovaný vzor jako exemplář Irenka nebo PetraS (viz toto vlákno 2. a 3. strana). Můj je světle šedý se světlejšími a tmavšími skvrnami. Na fotkách to není moc vidět, ale při pohledu zblízka se zdá jako kdyby tmavší skvrny vystupovaly nad povrch a světlejší byly prohlubně. Až má člověk nutkání kámen zalapovat :lol: . Kámen je ale perfektně rovný.

Kámen přišel s povrchem poměrně zvlněným se stopami asi od pily (stejné jako na bocích) a tak jsem si pěkně zalapoval (použil jsem brusný papír na skle). Protože je to doopravdy tvrdý šutr, začal jsem s hrubostí 40. Lapoval jsem jak divý a oddělal jsem 3 tyto papíry. Pak jsem přešel na hrubost 80 (2 papíry), 100 (2 papíry), 220 (3 papíry), 400 (2 papíry), 800 (2 papíry), 1000 (2 papíry), 1500 (3 papíry), 2000 (2 papíry), 2500 (2 papíry) a tam jsem skončil. Ještě že nevlastním DMT nebo Atomu a nesvádělo mě to ulehčit si lapovaní. Myslím, že bych chudákům diamantům docela zavařil :D . Celé lapování trvalo bezmála 3 hodiny. Zalapoval jsem i plochou část slurry kamene, což byla ale asi blbost, protože teď se ke kameni lepí, drhne a je téměř nemožné vyždímat z něj nějakou kaši. Při tvorbě kaše se již po necelé minutě začne linout intenzivní vůně/smrad kamene. Něco mi připomíná ale nevím co.

Kámen je na dotek velice hladký, skoro bych ho přirovnal ke sklu. S tím rozdílem, že nechytá prst jako povrch skla. Pocitově je mnohem hladší než Coticule a Naniwa 12000SS.
Kámen jsem se snažil čas od času používat jako finišr po Nortonu 8000. Moc jsem od něj ale nedostával, ostří bylo srovnatelné jako od Nortona. Později jsem získal Naniwu 12k a tak jsem kámen odložil a používal ho jako podložku pod Kinga 6000, Coticuli a další.

Včera jsem se rozhodl, že budu experimentovat s kameny. Mám jednu Gold Dollar 66 na které se snažím vytvořit co nejlepší ostří z Naniwy 12k. Plán byl vzít další, zbrusu novou GD 66 a na ní se snažit udělat co nejlepší ostří dokončené na Coticule. Pak je navzájem porovnávat, vylepšovat a zase porovnávat. Zaslechl jsem totiž ohlasy, že ostří z Coti není tak ostré jako třeba z Naniwy 12k a tak jsem se rozhodl tyto informace experimentálně ověřit.
Po zběžné prohlídce břitvy jsem zjistil, že na jedné straně hřbetu má bouli a když jí položím na rovinu, kolébá se jak banán. Vůbec nechápu, jak tam ve výrobě dokázali něco takového vytvořit :shock: . Protože jsem usiloval srovnání boule a tudíž o notný úběr materiálu, začal jsem na kameni Sun Tiger 240. Brousil jsem hrozně dlouho něž se mi podařilo vytvořit hrubou fasetu, bylo pozdě večer a šel jsem tedy spát.
Dnes jsem se chystal začít klasický postup Cerax 1000, Norton 4000/8000 a pak Coticule. Napadlo mě, že by ale nebylo od věci zkusit svého číňana zase po dlouhé době. S kaší a rovnou po Sun Tigrovi 240. Aspoň se podívat, jak rychle bere, jestli se mi vůbec podaří zrušit stopy po 240. Začal jsem tedy tvořit kaši. Můžu říct, je to opravdu výživný. Slurry kámen zadrhává, lepí se a kaše nikde. Chtěl jsem jí hustou, ale po 7 minutách drhnutí jsem se spokojil s vodou mlhavě bílou. Začal jsem brousit. Hodně jsem na břitvu tlačil a jezdil tam a zpět, 40 tahů na jedné straně, pak břitvu otočil a 40 tahů na straně druhé. Potom 30 a 30, dále 20 a 20 a pak 15 X-tahů. Po kontrole lupou (60x) jsem si všiml, že stopy po předchozím kameni dost ubyly a že se ostří začíná hodně vzdáleně rýsovat. Pokračoval jsem tedy stejný postup a pak znovu celý postup do třetice všeho dobrého. Následně jsem kaši smyl, vytvořil novou a pokračoval znovu s tím, že jsem po každém kolečku (40+40, 30+30, 20+20 a 15 X tahů) kaši zředil pár kapkami vody a další kolečko jsem zmenšil přítlak. Na konci už jsem jezdil jen X tahy a dával pozor abych žádnou část ostří nezanedbal. Po kontrole lupou bylo ostří matované, nulový lesk. Líbilo se mi ale, že je rovné a není zubaté, nedrolí se, prostě linka s matovanou fasetkou a tak jsem zkusil přeříznout vlas a ono to šlo! Povzbuzen výsledkem jsem zvažoval další postup. Jak asi musí vypadat ostří po dokončení na čistém kameni, když takhle krásně řeže vlas po kaši. Umyl jsem tedy kámen a břitvu a chtěl začít na vodě, ale břitva se mi přilepila. Šel jsem tedy k umyvadlu, kámen vzal do ruky a pod čůrkem vody pouze váhou břitvy brousil. Cca 15 tahů a břitva se opět lepila. Zvětšil jsem proud vody, 8 tahů a už se zase lepila. Tak jsem na kámen pustil seriózní proud a pouze váhou břitvy brousil. Pak se začala opět chytat až se úplně přilepila. Při pohledu lupou je vidět, že fasetka původně matná po kaši je nyní lesklá sem tam jen se mikroskopickými škrábanečky. Poté jsem udělal 20 tahů na čisté kůži a zkusil vlas. Takhle krásně mi břitva vlas ještě nikdy neřezala. Po celém ostří, vlas strachem odpadá. Můžu ho držet klidně 5 cm od břitvy a přiložím, jakoby ve směru ostří s ním zkusím hnout a hned odpadne ukrojen. Fantazie. Hned jsem se musel jít oholit :D . Měl jsem sice jen 2 denní strniště ale neodolal jsem a musel jsem jí vyzkoušet. Výsledek, naprostá hladkost a pohodlí. Paráda. Myslím si, že můžu směle prohlásit, že ostří je jak od profíka. Možná je to dílo náhody, protože nejsem nijak zběhlý brusič. Možná ostří nevydrží moc dlouho, ale opravdu jsem spokojen.
Když nepočítám včerejší úmornou práci na fasetě s 240 kamenem, tak dnešní broušení na číňanovi trvalo 70 minut. Výsledek luxus. Co víc si přát než fajnové broušeníčko na jarním sluníčku se zatím nejlepším výsledkem, kterého jsem kdy dosáhl.

Kámen jsem kupoval jako Číňan 12000. Výsledek mi ale připadá tak o 2 třídy lepší než Naniwa 12k. Vůbec to nechápu. To co dostávám od Naniwy 12k je proti tomuto hrubý polotovar (asi s ní taky ještě pořádně neumím). Takže teď můžu prodat všechny své kameny kromě Sun Tiger 240 a přírodního Číňana z Guangxi, protože víc netřeba :lol: :lol: .
Teď už kámen nikdy nepoužiju jako podložku pod jiné. Od teď má své čestné místo mezi kameny a já se mu pokusím sehnat/vyrobit dřevěnou krabičku.

Ale teď k těm méně příjemným záležitostem. Když jsem kámen umyl, všiml jsem si, že na několika místech má rýhy. Je to vidět na fotce pod lupou, ale i na ostatních fotkách trochu. Jako kdyby měl třeba o mnoho hrubší částečky a při tvorbě kaše se vylouply a kámen odřely. Domnívám se ale, že pokud by se vylouplo z kamene hrubší zrnko, zanechalo by nějaký kráter, nějakou stopu, potom by pokračovalo po kameni a rýha by byla mělčí a mělčí až by skončila. Rýha ale začíná mělká, pak je hlubší a končí zase mělká. Po důkladném přezkoumání kamene a slurry šutru pod 60x lupou jsem došel k závěru, že nejspíš nejde o žádná hrubší zrnka. Slurry kámen má jednu stranu ošklivě vyštípnutou a já si myslím, že to ona bude viník. Jak se mi slurry šutr lepil ke kameni a drhnul, poskakoval, nevědomky jsem ho nahnul a poškrábal si tak kámen. Co si o tom myslíte?

A teď druhá nepříjemnost. Potom co jsem brousil pod proudem tekoucí vody, kámen se důkladně zmáčel a na stranách se místem objevily vlasové prasklinky, které nebyly v suchém stavu vidět. Co myslíte, jak mám tento problém řešit? Nejspíš nejde o nic závažného, ale říkám si, že to nebudu pokoušet. A tak se mi nabízejí 2 možnosti. Buď můžu škvírky zalít sekundovým lepidlem kámen stáhnout truhlářskými svěrkami (ne že by ty svěrky byly potřeba, protože prasklinky jsou opravdu hodně tenké, ale tak pro jistotu). Nechat zaschnout a pak třeba odbrousit přebytečné kapky lepidla. Nebo druhá možnost, zalakovat strany jako u japonských kamenů. No a nebo kombinace obou dvou, zalepit a zalakovat? Jaký lak použít? Bezbarvý na nehty? Dvousložkový epoxidový? Urushi? Kde sehnat malé množství Urushi za nějakou rozumnou cenu? Jak byste postupovali vy?

Díky všem kdo to celé přečetli (snad někdo takový je :-D) a díky za odpovědi. Mějte se pěkně.

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PříspěvekNapsal: 15 dub 2018, 15:13 

Dodávám ještě fotky vyštípnutého slurry kamene a foto škrábance pod lupou. Zdá se, že do příspěvku je možné vložit jen 5 obrázků.

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PříspěvekNapsal: 15 dub 2018, 19:00 

Zde píše Ater,že číňani občas pustí zrno a poškrábou,což není pro břitvu dobré.
Sám jsem o nějakém číňanovi uvažoval,ale tak je to sázka do loterie a už i ta cena není moc příznivá.

ater píše: *

mam víc číňanů z různých zdrojů, některé z ebay z číny a každý je trochu jiný, na břitvy používám aktuálně jen jeden, je více světle modrý a relativně měký. Slurry kamenem na něm jde udělat docela dobře kaše a hlavně ho při tom nepoškrábu. Další dva jsou tmavší a dost tvrdé, při výrobě kaše ho slurry kámen škrábe a kaše z nich jde hodně pomalu a při broušení jsou i o dost pomalejší. Všechny ale vypadají jako z jedné oblasti, možná i dolu / lomu, jen mam pocit, že jde o jiné vrstvy.

Přemýšlel jsem i nad tím, že bych s nimi rovnal jiné kameny (jako poslední fáze vyhlazení), ale nejsou moc vhodný. Jednak to s nimi jde hrozně pomalu a pak tvrdý kámen (LI, CF) občas škrábnou.

PříspěvekNapsal: 15 dub 2018, 22:17 
Mistr Mentor

Guangxi používám už dlouhá léta k plné spokojenosti.
Ty rýhy jsou od přilepených zrníček na břitvě (obvykle na hřbetu) nebo nasypané z různých míst jak se pohybuješ kolem kamene. Zrníčko se kulí mezi ocelí a kamenem, odírá sebe i kámen a nadělá spoustu škody. Proto je důležité hlídat čistotu kamene před a při broušení. Vlasové prasklinky na číňanovi NEŘEŠIT. Žádné lepidlo ani lak. Nechej ten kámen dýchat. Guangxi není příliš nasákavý a tak se nemusíš obávat, že by prasklinky rostly působením vody a sucha. Za krátký čas se Ti zanesou odbroušeným materiálem a ztratí se.
12K například Shapton je naprosto jiný výsledek než 12K číňan. Mám dva Guangxi (tygrovaný a modrý) a oba mají být 12K a přitom každý pracuje naprosto jinak. Čísla jsou zavádějící protože rozdíly jsou i když jen změníš typ oceli na břitvách.
8-)

PříspěvekNapsal: 16 dub 2018, 12:18 

Bob76: Tak to vypadá, že jsem měl při koupi kamene asi štěstí a je to jeden z těch kvalitnějších. Ještě si ale s úsudkem počkám až po dalších broušeních. Z jedné nabroušené břitvy se toho moc usuzovat nedá. Když předchozích x pokusů byl výsledek nic moc.

PetrS: Příště si dám při broušení víc pozor abych co nejvíce omezil možnou kontaminaci kamene a břitvy různými smítky atd.
Ok, dám na tebe a nebudu s prasklinami nic dělat. Jen jsem si označil tužkou kam až doběhly a budu je občas kontrolovat, jestli se nerozlézají.
Po tomhle broušení můžu potvrdit to co jsi mi kdysi někde psal když jsem začínal s broušením. Snad to budu parafrázovat dobře. Že se nemám primárně snažit o co nejlepší ostrost, ale spíše o proces broušení a ostrost přijde sama. Měl jsi pravdu. Když jsem začínal, viděl jsem svět černobíle, břitva je buď tupá nebo ostrá. Teď už vím že různé kameny produkují různá ostří a že ostrost je jen jedna z vlastností dobře nabroušené břitvy. Jde taky o to aby ostří bylo hladké a nedráždilo. Dříve jsem se hnal za tím aby břitva řezala vlas a to pro mě byla splněná mise, dlouho se mi nedařilo toho dosáhnout a dost mě to štvalo. Dnes mi řeže vlas tak po 3 ze 4 broušení, ale tam začíná teprve ta pravá zábava. Když člověk zkouší holením různá ostří z různých kamenů snaží se maximalizovat ostří, zkouší dokončovat na vodě, na kaši, chromoxidu, látkovém řemenu, zkouší se oholit bez obtažení rovnou z kamene atd. Připadá mi, že člověka broušení musí začít bavit. Dokud mě to nebavilo a chtěl jsem jen ostrost a mít to za sebou, nehnul jsem se z místa.

PříspěvekNapsal: 16 dub 2018, 14:29 
Mistr Mentor

Právě tímto přístupem k broušení, se dosahuje nejlepších výsledků. Takové broušení nemá cíl, protože tím cílem je samotná cesta a ostrost je "skoro vedlejší" produkt.
Je to návykové a velice snadno se to mění na deformaci pohledu na kameny. Už jsem se přistihnul, jak jsem u jedné kanceláře obložené nadherným kamenem, ošmátrávám jakou má zrnitost a jak by se na něm brousilo a dámy úřednice s hrůzou sledovaly moje počínání, zda jim nechci rozebírat kancelář (docela bych vzorek toho kamene bral). Naštěstí mně Jituš vzala za ruku a odtáhla...
8-)

PříspěvekNapsal: 16 dub 2018, 18:43 

Hehe :lol: :lol: tak to mě rozesmálo. Já už se taky přistihl. U nás za městem vedle polní cesty kouká ze země takový oválný hladký kámen, asi 35x15 cm. Vždy když jdu kolem a vidím ho, tak mě přepadnou myšlenky na broušení. Ještě to ale nezašlo tak daleko abych se sehnul omáknout ho, nebo nedej bože dolovat ze země. Ale co není, může být :D .

[ 86 příspěvků ]  Přejít na stránku « 15 6 7 8 9 »

Všechny časy jsou v UTC+02:00