Voskování kníru

Vousáč
Příspěvky: 795
Registrován: 06 dub 2013, 14:40

Voskování kníru

Příspěvek od Vousáč »

Voskování kníru, je jedna z věcí o které tady nepadlo ani slovo.
Zajímalo by mne, jak dalece je tato dříve běžná "údržba" kníru našich pradědů, rozšířena v dnešní době.
Ve světě docela dost, ale u nás ?

Přikládám jednoduchý a docela vtipný návod, kterak sobě kníry navoskovati, snadno a rychle ... :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=G5O5yuEf68A

Want
Příspěvky: 24
Registrován: 02 dub 2014, 13:43

Re: Voskování kníru

Příspěvek od Want »

Voskování kníru je super. Před několika lety jsem zpracoval na téma vosk na knír článek na wikipedii, ale mám podezření že ho nějaký idiot smáznul.

Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24

Re: Voskování kníru

Příspěvek od Wiking »

No na wikipedii mazou veci jen kdyz se jim to zda hodne divoky.. Mozna tomu taky nerozumeli.
Zajiste mas ten clanek jiste uchovan, tak jej sem vloz, radi se poucime.

Kdo pise k tematum na wikipedii, ten o tom obvykle musi hodne vedet.

Want
Příspěvky: 24
Registrován: 02 dub 2014, 13:43

Re: Voskování kníru

Příspěvek od Want »

Patřím k lidem co wikipedií u nás začínali a mám pocit, že tu českou před několika lety ovládli ignoranti. Nikde jinde se totiž člověk nesetká s tím, že by někdo odstranil encyklopedické heslo, na které se odkazuje odjinud a které má navíc svůj protějšek v jiných jazykových verzích jen proto že mu vypršela nějaká pofiderní lhůta k ověření - ostatně co také ověřovat na faktech, že?

To heslo bylo zpracované v širším kontextu viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Vosk_na_kn%C3%ADry - klikni si na link "Zobrazit stránky, které na tuto stránku odkazují." Anglický protějšek smazaného hesla je na adrese http://en.wikipedia.org/wiki/Moustache_wax

Ale k věci. Ten původní text už bohužel nemám, resp. zůstal zahrabošený pravděpodobně někde v zálohách.

Dnes už se dá vosk na kníry u nás koupit, ale v době - relativně nedávné - kdy jsem ty články o vousech na wikipedii psal, k sehnání nebyl, takže jsem si ho vyráběl sám. Recepturu jsem tenkrát vyhrabošil kdesi na internetu.

Ve vodní lázni jsem za stálého míchání v plechovém štamprleti rozpustil 1 díl bílé lékařské vazelíny a 1 díl včelího vosku. Tuto směs jsem lil do malé, kulaté, plechové reklamní krabičky od bonbónů (víčko se otevírá prohnutím dovnitř).

Bílá vazelína má hojiné účinky a včelí vosk dodává směsi tuhost a lepivost. Vzniklá směs má příjemnou vůni a jemně nažloutlou barvu, aplikuje se však tak malé množství, že to nehraje roli. Stačí nabrat na prst, namáznout na vousy, prsty vmasírovat a knír doladit.

K výslednému efektu..

Než jsem začal používat vosk na kníry, tak jsem míval problém, že v okamžiku, kdy vousy přesáhly délku horního rtu se mi začaly dělat opary. To zmizelo. Také jsem přestal mít problém s tím, že se občas skřípne delší vous mezi zuby. Aroma vosku je (alespoň pro mne) příjemné. Další problém, který jsem tímto způsobem eliminoval bylo vypadávání vousů. Každý má totiž jiný typ vousu. Mně dorůstají vousy pod nosem maximálně do několika centimetrů, pak vypadávají - zřejmě mají mělké kořínky. Při ošetřování voskem dosahovaly větší délky, takže jsem si pak mohl dovolit trimovat zvednuté špičky kníru nůžkami.

Uživatelský avatar
Thadeas
Příspěvky: 33
Registrován: 03 úno 2014, 13:15

Re: Voskování kníru

Příspěvek od Thadeas »

Tento víkend byla u nás v táboře akce komedianti v ulicích. Ve zkratce jde o to, že na náměstí maj v různých časech vystoupení různá divadla a divadélka. A světe div se, většina umělců měla kníry- potažmo i bradky krásně upravené a navoskované. Je škoda že je tu toto téma tak opomíjené rád bych se o možnosti voskování a jeho pravidlech dozvěděl více :-)

jimirek
Donátor
Příspěvky: 105
Registrován: 21 črc 2013, 21:14

Re: Voskování kníru

Příspěvek od jimirek »

komedianti je mívají umělé, že bych se něco užitečného dověděl tak na to bych nesázel 8-)

Uživatelský avatar
Thadeas
Příspěvky: 33
Registrován: 03 úno 2014, 13:15

Re: Voskování kníru

Příspěvek od Thadeas »

Hele tak kupodivu ti s kterými jsem mluvil měli své :lol: vypadali parádně anebo mi lhali a to by od nich bylo velmi nečestné a nesportovní! :shock:

borza
Příspěvky: 44
Registrován: 02 úno 2015, 15:04

Re: Voskování kníru

Příspěvek od borza »

Zdravim pritomne osazenstvo, vzhledem k tomu, ze muj knir dosahuje na pravou i levou stranu 9ti centimetru od nosni prepazky, rozhodl jsem se proto zaciti muj majestat voskovati. Diky navodu Wanta na home-made vosk, jsem smichal vazelinu a vcely vosk. Nejenze jsem mel vse hotove (i ztuhly vosk) do deseti minut, ale taktez jsem se skvele pobavil pri tvarovani kniru vetsim nanosem vosku :D Osobne jsem zvedavy jak bude vosk vyzivovat knir nebot toto je jen zacatek :)

Preji prijemny vecer vsem

borza
Příspěvky: 44
Registrován: 02 úno 2015, 15:04

Re: Voskování kníru

Příspěvek od borza »

Zdravim, jak jsem se jiz zminil, tak mam home-made vosk na knir. Jsem s nim velice spokojen, vosk ma prijemnou vuni, pri trose trpelivosti se i celkem snadno na knir nanasi. Po aplikaci je knir "zivejsi". Zatim pracuji na mnozstvi vosku a na intervalech nanaseni.

Dale jsem si vcera objednal kartac http://www.upravse.cz/vyrobek/kartac-na-knir-stern . Doposud jsem pouzival obycejny vlasovy kartac, ktery koupite vsude. Vyzkousene mam i hrebeny a hrebinky, ale osobne mi vyhovuje kartac kvuli hustote stetin, ktere vyborne nacesavji knir do stran. Knir pak roste podle me a nekrouti se na vsechny strany :)

Prubezne doplnim zkusenosti, v planu mam vyzkouset vosky na knir od firmy Muhle.

Preji vsem hladky den.

Vousáč
Příspěvky: 795
Registrován: 06 dub 2013, 14:40

Re: Voskování kníru

Příspěvek od Vousáč »

Je pravda že Upravse poslední dobou na nás knírkaře nezapomíná a stále rozšiřuje
nabídku výrobků.

Máte někdo zkušenost s voskem, který zároveň teké barví kníry ?