Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Právě je 16 říj 2018, 20:17

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 22 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 3 »
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 10 říj 2018, 14:53 

Zdravím všechny gentlmeny břitevníky. Jmenuji se Franta, ahoj.
Pochvala za super fórum!!!

Jsem úplný začátečník. Po pár desetiletích (žádný mlaďoch již nejsem, ale přesto duchem stále kluk) používání Gillette Mach3 jsem se úplně nenadále rozhodl holit břitvou –brouzdal po webu, viděl nějaká videa a koupil základní vybavení–břitvu GAIRA 13/16" dřevo, mosaz. Dále štětku jezevčici od HJM, mýdla Ventoux a Cella Milano, misku, stojánek, obtahovací řemen, pastu 3micro a také kamenec. Prostě jsme si udělal chlapskou radost za pár tisícovek (to moje žena zírala..).

A pak mé první holení, pěna byla super, břitvou jsem vzal, či jsem si troufnul vzít, jen líce a trochu na bocích krku, ale tahalo mi to za fousy (asi funglovka břitva..jak jsem zde vyčet). Tak jdu na mé první obtahování na řemenu.. jemně se to zlepšilo, ale stále tahalo. Na spodek krku jsem si netroufnul (kdo by živil rodinu), dodělal jsem se Machem. V průběhu pár dnů opět google jak správně dělat to obtahování. A to jsem ještě neznal BRITVA CZ“. Dal jsem jemně pastu 3 micro. Zkusil pak holení a opět mě to tahalo, ale co jsem oholil, tak bylo dohladka, spíše to bylo tím, že jsem bral asi dost do kůže, zbytek dodělal Machem.

Až poté jsem narazil na tyto super stránky „BRITVA CZ“. 3 týdny ve volnu pročítám co se dá. Trénuji s max soustředěním obtahování na kůži (dokonce mi to sem tam i mlaská), čtu o broušení a asi dospívám k názoru, že to ostří od výrobce (resp. nyní již ode mne) nebude zcela OK.
Přemýšlím zakoupit i nějaké kameny, nakonec od tohoto ustupuji - zírám zde, jaká je to věda, tak raději tuto myšlenku zavrhuji (alespoň zatím).
Proto bych potřeboval břitvu nabrousit.

Ale protože mi to nedá, jak vypadá „mé“ nynější ostří, objednal jsme si mikroskop s USB PC okulárem, ať sem pak mohu vložit foto. Pak uvidím co dál, dát „někomu“ z Mistrů nabrousit a podívat se jak vypadá ostří od profíka.

Tak zatím, asi po víkendu dám foto ostří (či mého neostří) - čekám na ten mikroskop. F.

PříspěvekNapsal: 10 říj 2018, 17:48 
Mistr Mentor

Ahoj Franto a vítej mezi námi.

Když pročítám Tvoje zážitky z holení, tak je jasné, že jsi zvládl víc než dobře holení, protože oholit se továrně "nabroušenou" Břitvou a nedojít vážné újmy, to si zaslouží pochvalu. Až Ti přijde mikroskop, tak se podívej čím jsi se pokoušel oholit a bude Ti jasné, jak odvážný jsi byl. Na řemenu nenabrousíš, ale jen obnovíš ostrost kterou jsi vytvořil na kamenech a tak si řemen šetři až budeš mít Břitvu nabroušenou, aby jsi měl spokojené obtahování. To hlavní je, že už jsi lapený a Bacilus Břitvomilus Tě řádně infikoval. Jak budeš mít možnost si vychutnat holení nabroušenou Břitvou, tak zjistíš, že holení je vlastně báječná relaxační záležitost, jen ty vousy rostou nějak pomalu... :D

Přeji Ti stále dobré ostří a vždy pevnou ruku, Petr.

PříspěvekNapsal: 11 říj 2018, 06:12 

Ahoj Petře,
děkuji za přivítání, je mi ctí. F

PříspěvekNapsal: 14 říj 2018, 20:27 

Ahoj přátelé.
Tak, konečně víkend a očekávaný mikroskop je doma. Nedalo mi to, a objednal jsme také kameny - Taidea 1K + 3K + 8K + Rozsutec. Celý sobotní půlden seznamování s mikroskopem (držím v ruce poprvé), jeho přizpůsobení pro snímání pro břitu apod.
Pak první pomazlení s kameny a jdu na to: břit od výrobce (plus mé obtažení obtažení řemenem + 5x holení) než šel na kameny, foto zde
Příloha:
01 tovární (64x) .jpg
… a finální výsledek před mým 1. holením den poté a s „nabroušenou“ (snad) břitvou – ostří je zde.
Příloha:
08 na rozs 15 min (64x).jpg
Zvětšení bylo 64x, ale s ohledem při editaci foto odpovídá zvětšení někde přes 120x.
Kompletní sled vývoje ostří a fazetky mého prvního broušení dávám sólo do dalšího vlákna.
Franta

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Naposledy upravil(a) FerencH dne 15 říj 2018, 06:36, celkem upraveno 2 x.

PříspěvekNapsal: 14 říj 2018, 20:42 

Ahoj,
níže v přílohách foto břitu postupného broušení na kamenech 1+3+8K + Rozsutec, řemen, a foto také po holení.
Příloha:
02 na 1K (64x).jpg
Příloha:
03 na 1K (64x).jpg
Příloha:
04 na 3K (320x).jpg
Příloha:
05 na 8K (64x).jpg
Příloha:
06 na 8K (128x).jpg
F

Naposledy upravil(a) FerencH dne 15 říj 2018, 06:43, celkem upraveno 2 x.

PříspěvekNapsal: 14 říj 2018, 20:46 

..no a pokračuji, fotky vkládám prvně, snad to projde,
Příloha:
07na rozs 5x (64x).jpg
Příloha:
08 na rozs 15 min (64x).jpg
Příloha:
09 rozs a řemen (64x).jpg
Příloha:
10 po holení (64x).jpg
Broušení s 1K bylo v pohodě, sem si myslel, to vovo to to jde, na 3 K také, na vlas jsem nezkoušel, dle mikro se mi jevilo, že je to v této fázi až zbytečné. na 8 K jsem se již pekelně soustředil a volil variantu broušení / obracení jako na řemenu. Začal mi dělat problém krček (dodatečně upravuji na správné - STABILIZÁTOR). Prostudoval jsem úvodní stránky, mám Rameno se dvěma stabilizátory "zdvojený". Při úbytku materiálu po továrním ostří byla čepel do "úsměvu", ale spíše jako vlnovka a na kamenech se to srovnalo do roviny, ale v lokalitě krčku jsem pak musel mooooc dávat pozor, aby mne to nevyvedlo nad kámen (nenadzvedlo) a nemusel začínat znovu (no stalo se 2x), ale postačilo již na K3 + K8. Na ten krček (dodatečně upravuji na správné - STABILIZÁTOR). bych měl dotaz, ale to až později.

A ještě jsem také bojoval se špičkou, krajních 3-5 mm mě stále zaostávaly a musel jsem předělávat, čas + trpělivost a bylo to pak OK po celé délce ostří paní Břitvy. Co bylo nejhorší?? no prostě vstát po x hodinách ze židle, zatuhlá záda a zkoprněný zadek za to stálo.
---
HOLENÍ - no paráda, před tím a s továrním to škubalo a nyní lahoda! bez dření, pěkně to klouzalo, jistota v ruce není, ale přes 75% jsme dal a zbyla "jen" brada na Mach3 (bradu si netroufám)..
A v závěru po holení jsme dal i pod mikroskop - viz poslední foto, 5x objel na řemenu, vlas zespod to vzalo (fak to jako by cinkne a jen při dobře "obráceném / nastaveném" vlasu")
Mám z toho předčasné Vánoce.. jen menší problém doma - pro ostatní (manželka a 2 dcery) jako bych tu doma o víkendu vůbec nebyl, ale to se poddá.
--
Pěkný večer, Franta

Naposledy upravil(a) FerencH dne 15 říj 2018, 08:20, celkem upraveno 5 x.

PříspěvekNapsal: 14 říj 2018, 21:04 
Mistr Mentor

A už je to tady Franto,

už jsi lapený a teď se pustíš po cestě hledání sv. Grálu Břitevnického dokonalého ostří. Je to cesta dlouhá, ale na jejím konci svítí světýlko dokonalé ostrosti kterou lze snadno obnovovat...

Přeji Ti spoustu trpělivosti a vytrvalosti.
8-)

P.S.
neutírej si ostří látkou ani papírem - utrháváš si ostří viz snímek 09.

PříspěvekNapsal: 14 říj 2018, 21:14 

Dík a to zírám, profi oko,
.. a prosím Petře, to otírání mi fakt vrtalo a vrtá hlavou (zatím jsem ještě vše nevyčetl), co se používá???
(je fakt, že jsem spotřeboval nesčet ubrousků i hadříků, otřel o loket, dlaň apod).
F

PříspěvekNapsal: 14 říj 2018, 21:44 

@FerencH
Krásně jsi se nakazil. Už jsi okusil i bolavá záda a poté pocit oholit se vlastnoručně nabroušenou břitvou. Gratuluji.
Já osobně při broušení při střídání kamenů břitvu vždy opláchnu a mýdlem umyji ruce. Ruce otřu do čistého ručníku, abych je "nekontaminoval" nějakými nečistotami, které můžou udělat problém při broušení, nebo i při pohledu pod mikroskop. Břitvu poté od vody otírám do papírového kapesníku (vyhledej si yde pojem vlaštovka) a fazetku opatrně o suché čisté zápěstí. Během broušení otírám opatrně do papírového kapesníku ale pouze co nejméně a nikdy se kapesníkem nedotýkám fazetky. Jo a pozor, brusný kal ti může i poškrábat plochy kde utíráš, hlavně u hrubších brousků a u zdobeného břitu.
U tvých fotek je velikost dost malá a moc detailů tam nevidím, asi má PetrS lepší oči.

Jen tak dál a trénuj a hlavně se nenech drobnými neúspěchy odradit.

PříspěvekNapsal: 14 říj 2018, 22:12 
Mistr Mentor

Kdepak lepší oči, bez brýlí vidím jak krtek :D jen vím na co se mám dívat.
Utírání je přesně jak píše všezvěd. Čepel opláchnout a pak utírat velmi jemně a fazetku otřít jako by jsi obtahoval viz vlaštovka na utírání. Zrníčko z hrubého kamene dokáže napáchat neskutečnou škodu jak na čepeli, tak i na jemném kameni.
Čistota půl zdraví, u Břitvy - celé...

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 22 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 3 »

Všechny časy jsou v UTC+02:00