Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Poslední návštěva: 13 pro 2018, 21:44 Právě je 13 pro 2018, 21:44

Všechny časy jsou v UTC+01:00

[ 7 příspěvků ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 25 pro 2016, 11:20 

Ahoj pánové,

včera pod stromečkem na mě vykoukla břitva s řemenem. Mám obrovskou radost, protože jsem dlouhá léta o tomto způsobu holení přemýšlel. Nejsem ve "speciálních způsobech holení" úplný začátečník - už několik let používám ruční strojky na žiletky od různých výrobců, mám několik pěkných štětek a různé další doplňky. Také jsem vyzkoušel a párkrát se oholil břitvou "na žiletky". Nicméně teď se mi do rukou dostala konečně opravdová "oldskůlová" břitva - DOVO Forestal (http://www.luxusni-holeni.cz/detail/dov ... -116-5851/) a k tomu řemen na její obtahování DOVO PRIMA RINDLEDER 515 R (http://www.vlasy-kosmetika.eu/obtahovac ... -1577.html#) se žlutou pastou.

Pročetl jsem si mnoho místních příspěvků a dospěl jsem k několika závěrům a rád bych, pokud by se některý z místních odborníků okem znaleckým podíval a potvrdil mi mé domněnky, nebo je vyvrátil.

- Břitva je z výroby připravena k holení, přičemž stačí ji správně obtáhnout na mém řemenu.
- Obtahování na řemenu je v principu jednoduché (četl a viděl jsem zde plno rad a postupů), nicméně pro dosažení nejlepšího výsledku je to tak trochu šamanství a vyžaduje to praxi :). Chápu, že břitva musí být ostrá, ale netuším kolikrát ji mám na řemenu obtáhnout - je to desetkrát nebo stokrát? Zřejmě u této nové břitvy to bude cca desetkrát, možná i dvakrát během holení.
- Pastu na řemen dávat nebudu, je určena pro obnovení výrazně otupeného ostří jako mezistupeň v cestě k broušení na kamenech (které nechám na odborníkovi, protože jednak nemám zkušenosti a jednak nemám kameny).
- Pokud už budu dávat pastu na řemen, tak budu potřebovat druhý řemen, který pastou "znehodnotím" - stále budu potřebovat jeden řemen čistý pro finální obtažení.
- Před obtahováním břitvy na čistém řemenu jsem často viděl, jak břitvu obtahují na zadní straně řemenu - často textilní vrstvě (pravděpodobně proto, aby se břitva dokonale očistila a připravila k obtažení). Můj řemen má však jednu stranu hladkou a druhou stranu jakoby "surovou kůži". Nejsem si jist, zda mohu na této hrubé straně břitvu očistit, nebo mám raději pouze břitvu důkladně otřít rukou/látkou a jít rovnou na hladkou stranu.

Tak to je jen několik domněnek a otázek, ke kterým jsem došel. Určitě je toho mnohem víc, co se dá o břitvách a jejich použití vědět. Budu velmi vděčný za názory a potvrzení či vyvrácení mých domněnek.

A krátké zamyšlení před závěrem - mám rád jednoduché věci, které dělají jednu věc a dělají ji pořádně (btw. Linux). Líbí se mi holení břitvou protože je to takové chlapské a původní. Těší mě si s tím pohrát od začátku, od napaření ručníkem, přes šlehání pěny, holení až po použití kolínské. Jak se tady často píše, je to rituál, který mě uklidňuje, v dnešním přetechnizovaném světě. A až jednou bude Tma (jsem příznivec "postapo"), budu se dál holit břitvou :). A proto se mi břitva líbí.

A úplným závěrem - až vám bude někdo na Štědrý den radit, že se nemusíte holit, věnujte tomu pozornost, třeba dostanete břitvu :).

Radek

PříspěvekNapsal: 25 pro 2016, 11:56 

Zdravím Tě na fóru!
Obvykle břitva nebývá úplně kvalitně naostřena z výroby a je lépe ,když ji naostří někdo z místních brusičů.Hlavně břitvu nesvěřuj žádnému z "potulných a pokoutných ala brusičů/.Pak opravdu stačí břitvu přetáhnout na řemenu.

PříspěvekNapsal: 25 pro 2016, 11:57 

Ahoj Radku,

gratuluji k dárku pod stromeček. Možná se ti můj názor nebude úplně zamlouvat, ale najdi více času a čti trošku důkladněji. Tvé domněnky mi přijdou dost nepřesné.
Předně u břitvy Dovo, pokud je naostřená z výroby nepředpokládej, že je připravena k holení. Každopádně ostrost můžeš vyzkoušet např. testem na vlasu, ale nejlepší test je holení a poté můžeš porovnat se shavetou. Břitva nesmí tahat, nesmíš na ni tlačit.
Správně soudíš, že řemen na obtahování před holením je nejlépe používat čistý a používat hladkou stranu. Obtahuje se vždy na hladké straně a to před každým průchodem. Žlutá pasta je tuším pouze tuk, tak by neměla vadit (počkej na vyjádření kolegů). Počet obtahování je individuální a záleží i na ostrosti břitvy, před holením asi tak 5-15x obtáhnout každou stranu.
Čištění břitvy nejlépe omýt vodou (příp. tekutým mýdlem). Osušit ubrouskem nebo tolpapem (papír se za žádných okolností nesmí dotknout ostří). Ostří zkus utřít pouze do suché dlaně, nebo kůže na předloktí, ne do ručníku, tím si zaručeně zničíš ostří.
Přeji příjemný relax při holení.

PříspěvekNapsal: 25 pro 2016, 17:02 
Mistr Mentor

Ahoj radekl,

gratuluji k báječné partnerce, která Ti pořídila fajnovosti pro opravdu relaxační holení.

Vše základní je shrnuto v odpovědích kolegů, kteří Ti popsali jak to ve skutečnosti s Břitvou a jejím používám, je. Určitě by se dalo o každém detailu popsat spoustu různých polemik, ale ten krásný výcuc je perfektní.
Důležité je vyzkoušet jak holí současný stav ostří a teprve až po nabroušení budeš mít možnost porovnávání.
Obtahování na zadní straně, nebo na plátěné gurtě či dokonce používání ostré obtahovací pasty (jiné než žluté) platí pro Břitvy jejichž broušení a tím i vytvořená ostrost je na nízké úrovni. Kvalitně nabroušená Břitva je tak ostrá, že stačí z vousaté tváře sundat pěnu mýdla a vousy v ní jen tak jakoby mimochodem, zůstanou samy. Zdejší kolegové jsou na tuto úroveň ostrosti zvyklí, tak ji popisují jako klasickou ostrost. Teprve co je méně ostré, tak komentují jak "tupá" Břitva. Ovšem tupá Břitva může být i něco mnohem a mnohem méně ostrého a přitom je to též používané k holení. Jak takové různé ostrosti vypadají se podívej sem a je tam dokonce na jednom obrázku ukázka laického broušení (brousil zkušený nožíř jehož nože jsou na vysoké úrovni) a tato ostrost byla používaná pro holení.
Proto teprve až budeš mít možnost porovnání, tak zhodnotíš co je to ostrá Břitva a pohodové holení.
8-)

PříspěvekNapsal: 25 pro 2016, 18:39 

Zde máš přímo odpověď od mistra v broušení /PetrS/,rozhodně doporučuju kvalitní nabroušení a to z výroby to rozhodně není.Ideální by byla osobní návštěva mistra brusiče a vysvětlení a vyzkoušení všech fines /tipů a triků/ při broušení břitvy.Lépe jednou vidět,jak desetkrát slyšet.A jinak jsem strojař ,ale od kvalitního broušení jsem vzdálen na kilometry daleko.Každému,co jeho jest,amen. :-)

PříspěvekNapsal: 25 pro 2016, 21:18 

Ahoj všem a díky za komentáře. Fórum studuju, čtu co to jde, ale čím dál tím víc se blížím názoru, že teorií praxi nenahradíš :). Dnes jsem byl u maminky na návštěvě a ta mi dala pět břitev po svém dědečkovi, některé i z první republiky. Jedna je s vylomeným ostřím, jedna zřejmě byla neodborně broušena, protože má viditelné "mikrozoubky" a zbylé tři vypadají že jsou pouze tupé a místy mají rez. Začíná ze mě být sběratel a to jsem se břitvou ještě neoholil :).

Obrátím se na PetraS s dotazem na broušení a případnou renovaci.

Přeju příjemné holení a ostrou břitvu!

PříspěvekNapsal: 25 pro 2016, 21:30 

Teda Radku to je rychlý zvrat. Již se těším, až ukážeš fotky chladných krásek s vlastní historií. Jak již řekli kolegové nech si alespoň jednu z dam nabrousit (já doporučuji tu novou Dovo, protože ta nebude potřebovat ke všemu ještě i renovaci, ostatní bude třeba posoudit znaleckým okem).

[ 7 příspěvků ] 

Všechny časy jsou v UTC+01:00