Druhy obtahovacích řemenů

...řemeny závěsné a řemeny na strojku či dřevěné kostře napnuté...
Radgost
admin

Druhy obtahovacích řemenů

Příspěvek od Radgost »

Zatím jsem se setkal se třemi typy závěsných řemenů:

1) jednostranný řemen kožený - může být používán dvěma způsoby. Jeden způsob spočívá v napajcování jemnou brusnou směsí a užívá se k závěrečnému doladění, druhý způsob pastu užívá na jiném materiálu a závěr na řemenu ošetřeném pouze tukem.

2) oboustranný řemen pouze kožený - jedná se o řemen z jedné strany s hrubou kůží (slouží k napajcování směsí brusné pasty) a z druhé strany s kůží hlazenou - slouží k finálnímu obtáhnutí ostří (tato strana se ošetřuje pouze spec. tukem na kůži)

3) oboustranný řemen - jedna strana textilní, druhá kožená. Strana textilní (existují různé drsnosti úpletu dle výrobce a materiálu - konopí, plátno, atd.) po napajcování např. křídovou pastou slouží k hrubšímu obtažení ostří. Na straně kožené, ošetřované pouze tukem dochází k závěrečnému doladění.

Iha

Re: Druhy obtahovacích řemenů

Příspěvek od Iha »

Remen
- Russian leder - to je ten tenky z obou stran stejny - mam, ale je stary (1 republika) a tvrdy, takze nepouzivam, rekl bych, ze jsem si nim ztupil britvu
- Oboustranny - slepeni dvou, zjevne levny odvar predchoziho, mam ho, je uzky, kratky a naprd, ale zahranicni prameny se o nem nezminuji
- Jednostranny - jak popisujes, do ruky se mi nedostal
- Kuze a latka - latka pro srovnani ostri, kuze pro zalapovani. Pri brouseni na kameni se nedoporucuje pouzit latkovou stranu, ale primo lapovat na kuzi. Ted ho mam novy, udelal jsem si radost :D.

Co se tyce remenu, co jsem vycetl tak se doporucuje co nejdelsi a nejsirsi. Me nove zkusenosti to potvrzuji. Nicmene na nauceni doporucuji co nejlevnejsi remen, alespon ja ho mam docela zubaty.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Ahoj kolego Iho,
Tvá zkušenost s učením na širokém řemenu je klasická. Proto se nejlépe učí obtahovat na starém, dlouhém a hladkém příboráku, protože ten šok, když se Ti podaří Břitvu zaříznout do nového krásného řemene, udělat do něj hluboký zářez a ještě se modlit jestli neprasklo ostří Břitvy, tak ten šok opravdu stojí za to. Zrosené čelo, červené uši od ostudy, hrůza v očích, všichni teď budou podle řemenu vidět jaké jsem nemehlo - no hrůza, a jak to pěkně škubne rukou, málem břitva vylítne na zem. Dokud se zavřenýma očima nedokážeš obracet na kůži příborák, nejdi na něj s Břitvou. Až začne příborák mlaskat, tak jsi jednička a Břitva se Ti za to odmění.

Radgost
admin

Příspěvek od Radgost »

Mimochodem, řemen mi zase mlaskat přestal. :cry:

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Pokud nevyschnul moc řemen, tak je to rukou. Poznáš to podle toho, jak jsi najednou dostal strach, aby Ti Břitva při obtahování nevyklouzla. Pak ji držíš krapet tvrdě a ten tah nedokončíš. Při obrácení jseš moc nízko a blízko a tak to přestane mlaskat. To jsou taková období, někdy to jde samo a jindy né a né. Zkus ten příborák, když zamlaská tak je řemen dobrý.

PetrS
mentor

Poděkování.

Příspěvek od PetrS »

Vážení kolegové,
dovolte abych zde poděkoval kolegovi Radgostovi, za velmi milý a krásný dárek. Poslal mi nepoužitý, nový kožený obtahovací řemen z roku 1973 s Gurtou na druhé straně. Řemen má velice jemnou kůži, zřejmě činěnou chromitým činidlem a Gurtu mi Radgost napajcoval bílou pastou DOVO.Budu jej používat na fajnové a jemné obtahování. Co mám říkat, jsem moc rád a díky za všechno. Mám nyní krásně dovybavenou soupravu na holení. Koupil jsem si i nového Barbuchu a tak je teď holení slastí. Ještě jednou moc a moc díky Radgoste.
Takového krasavce mi Radgost poslal
P1120533-az.jpg
P1120534-az.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Sandy

Příspěvek od Sandy »

Zdar chlapi, dovoluji si sem vstoupit, ačkoliv nevlastním žádnou břitvu, a myslím, že jí ani nechci. Chtěl jsem pouze pro srovnání ukázat šponovací oboustranný obtahovák po dědovi, který byl obecní holič. Je v perf. stavu, krásně se šponuje.
P1110189.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Sandy dne 04 črc 2009, 14:27, celkem upraveno 2 x.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Sandy,
ten šponovací obtahovák je nádherný. Takový kousek mít, je opravdová radost. Tvůj děda by byl moc rád, že je jeho obtahovák v tak zachovalém stavu jen je škoda, že Ty sám jsi se nepustil do Břitevničení. Ale co není, může být. Už jenom to, že jsi pročetl pár zdejších stránek podnítilo Tvou zvědavost, a možná že i zkusíš vytáhnout stařičkou Břitvu po dědovi, a (pokud nemáš, tak si ji pořídíš), polaskáš ji v ruce, otevřeš a zkusíš ostří. Možná by docela stačilo, jen namočit tváře, našlehat pěnu a zkusit první tahy. Dovedeš si představit, jakou by měl děda radost, kdyby v tu chvíli stál za Tvými zády a díval se jak jeho věci ožívají v Tvých rukách. Díky těm kteří uchopí věci těch, co tu byli před námi a začnou je používat, tyto věci znovu ožívají a ukáží nám svou duši. Minulým, tak my přítomní a budoucí, můžeme vzdát hold a poděkování. Zdravím, Petr.

Sandy

Příspěvek od Sandy »

No, tedy dobrá, prvním krokem bude, jestli náhodou nenajdu asi 2 staré břitvy, které jsem někde asi před 3 lety viděl, někde u babičky, ale mám pocit, že už jsou v tahu. V každém případě ještě mám doma smetáček na vlasy, kterým se smetávaly vlasy z krku. Měl jsem i mašinku ruční, ale taky je v tahu, pokud se týče holení břitvou, tak k tomu nemám důvěru, asi bych se pořezal.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Pro začátek Sandy,
bude bohatě stačit, když se Ti podaří najít ony původní Břitvy. Když si je postupně zrenovuješ a po čase i nabrousíš, tak samotné holení zdaleka není tak nebezpečné a náročné jak na první pohled vypadá. Pokud se Ti podaří namydlit tváře, tak máš už velkou část hotovou. Samotnou Břitvou stačí, když si pro začátek oholíš jen některé části obličeje. Prostě ty nejjednodušeji dostupné - líce. Ostatní oholíš tak jako doposud. Postupně získáš důvěru k Břitvě a příště oholíš větší plochu a tak postupně až si jednou oholíš celou tvář. Není nijak nutné se předělávat na holení pouze Břitvou, ale jednou za čas to bude pro Tebe takový oddechový rituál a spokojenost z úspěšného oholení, Ti bude odměnou za trpělivost.
Ten smetáček na vlasy je pro mne krásně nostalgickou vzpomínkou na našeho obecního holiče, pana Sobka. Vždycky když mě ostříhal a učesal, tak takovým oválným smetáčkem s krémově bílými štětinami mi ometl krk a uši, (strašně to lechtalo) a pak krásně rozevlátým pohybem mi sundal takovou tu pláštěnku z krku a práskl s ní ve vzduchu jak ji zbavoval vlasů. Pak jsem mu dal 5,-Kč, poděkoval a celý navoněný utíkal domů. To už je ale dávno. :)
Přeji Ti dobrou Břitvu, jemné ostří a pevnou ruku. Zdravím, Petr.