Druhy obtahovacích řemenů

...řemeny závěsné a řemeny na strojku či dřevěné kostře napnuté...
Mephisto

Re: Druhy obtahovacích řemenů

Příspěvek od Mephisto »

Ano, živá tkáň je úžasný "materiál"... Pokud do ní nebudeš řezat, ale jen povedeš kolemé tahy břitnou, tak je to bezpečné ... už i z toho důvodu, že sebemenší "zaříznutí" sám ucítíš. Osobně jsem víc odřenej po po žiletkách než po břitvě. Od té mám maximálně malinký zážez, kte jsem neopatrně přitlačil nebo ujel rukou. Ale po žiletkách mám třeba na krku i ořezané kousky kůže. Pravda je, že už podvědomě je člověk s břitvou daleko opatrnější ... :D

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Dobře nabroušená Břitva oholí i tvrdé vousy a nechá při tom na tváři neporušenou bílou čepičku na "beďárku". To žiletka klidně seřízne i s tím pupínkem. Dodnes nevím jak to ta šikulka Břitva rozezná co má řezat. :P

Mephisto

Příspěvek od Mephisto »

Myslím si, že hodně dělá i sklon, který si člověk upravuje tak nějak podle citu a zpětné vazby citlivosti kůže na dotek břitvy. To u žiletky nejde....

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Určitě tudy povede cesta šikovnosti Břitvy.

Mushroom

Příspěvek od Mushroom »

Tak to byl Petře jeden z mých prvních velkých údivů (za ním následovalo mnoho dalších). Břitva s lehkostí sobě vlastní projela přes "bílý kopeček", aniž by jej jakkoli ohrozila a o milimetr vedle seřízla vous, jakoby věděla, že tady už může... Čekal jsem, že mi ořeže i tyto nepříjemné místa, ale naopak, blahosklonně je tam nechává :D .

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Tak tak, Mushroom,
a stejně tak při holení proti srsti seřezává pouze vousy a nikoliv hrbolky kůže. Až mi to někdy připadá, že je inteligentní a má soucit. Dokonce i varuje, když není dokonale ostrá. Ale zároveň je přísná a neodpustí žádné polovičaté zacházení. Prostě je to noblesní a důstojná kráska zasluhující si obdiv.

brendis

Příspěvek od brendis »

Zdravým všetkých nadšencov jemného ostria
v tomto umení som úplný nováčik a mám pár otázok. Kúpil som si remeň Dovo 152 r: http://www.vlasy-kosmetika.eu/obtahovac ... -1577.html ktorý je podla prvého príspevku v tejto téme typ 2 (s hladkou a drsnou kožou). Je potreba naniesť pasty hneď? Žltú som už kúpil ale myslím že tú stačí naniesť neskôr aby remeň časom nestvrdol. A dočítal som sa že brusné pasty ktoré by sa mali dávať na tú drsnejšiu kožu nie su potrebné a stačí to aj len tak “na sucho“ a že keď už nepôjde nabrúsiť na remeni tak šup s ňou na kameň.
Ďalej ma zaujíma koľko krát treba britvu obtiahnuť na ktorej strane?
Dúfam že som nepísal moc od témy kedže som mal takú zmes otázok, snáď sa na mňa nenahneváte :)
Ďakujem za každú radu!!!

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Ahoj brendis a vítej mezi přáteli ostří nejjemnějších.

Vstoupil jsi do světa ostrosti, která mnohonásobně překračuje ostrost běžných nástrojů jako jsou například nože. Ostří vytvořené na Břitvě je na takové úrovni, že výsledkem je doslova mikroskopické ostří. Na takové ostří přiložíš vlas, chvilku počkáš a on upadne sám a ještě přitom dokáže břit cinknout. To není Břitevnická latina, ale nespočetněkrát doložený fakt. Takové ostří je velmi citlivé na nesprávné zacházení i obnovování ostrosti. Úmyslně píšu obnovování ostrosti, nikoliv broušení, protože to jsou dva samostatné pojmy. Na "hrubších" kamenech vytvoříš ostří a na finišerech ostrost. Ta se při holení snižuje a tak je zapotřebí ostrost obnovovat obtahováním na řemenu a přitom se spotřebovává ostří. Pro představu - na kamenech vytvoříš ostří ve tvaru "V" a postupně se spotřebovává do tvaru "U". Když už na řemenu ostrost nelze dosáhnout, tak jde Břitva opět na kameny. Pro obtahování nově nabroušené Břitvy se používá čistá, hladká kůže bez pasty. Kůže se používáním zaleští doslova do zrcadlova a pak nejlépe obnovuje ostrost. Meziobdobí, když už na hladké kůži trvá obnovování ostrosti dlouho a ještě to není na kameny, tak se může používat řemen s pastou, opět pouze hladká strana kůže, ale zároveň je potřeba dávat pozor aby se Ti pasta nepřenesla na čistý řemen. Brusná zrna obsažená v pastě se zasekají do kůže a pracují stále a na nově nabroušené Břitvě by Ti utrhala jemné ostří už při prvním tahu. Sice tak rychleji obnovíš ostrost, ale zároveň stejně rychle spotřebuješ poslední zbytky ostří a Břitva opět musí jít na kameny.
Proto svůj nový řemen ničím nepajcuj a nově nabroušenou Břitvu na něm obtahuj velice zlehka a jemně. Řemen se nesmí při obtahování prohýbat tlakem Břitvy. Pro obnovení ostrosti nově nabroušeného ostří stačí 5-8 tahů (jeden tah = tam a zpět) a opět Břitva holí. Časem se počet zvyuje, ale přesné číslo už pak není. Je to podle toho zda Ti připadá ještě rozumné dlouho obtahovat a po několika tazích na vousech už Břitva opět tahá, v tom pokračovat, nebo nabrousit.
Hodně zde na foru čti, protože na naprostou většinu otázek zde najdeš odpovědi, teprve kdyby jsi měl speciál dotaz, tak se ptej a takové dotazy jsou i pro nás přínosné.
Přeji Ti stále dobré ostří a vždy pevnou ruku.
8-)

brendis

Příspěvek od brendis »

PetrS ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď!
Mám sa toho ešte veľa čo učiť a viem že na britvu treba ísť opatrne, či už na holenie, obnovovanie ostria alebo brúsenie. Som rád že takéto fórum existuje a sú na ňom ludia ochotný poradiť.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Tady jsi mezi svými a kdo ví, rád se podělí aby i ostatní věděli a tak se radost z poznání a vědění násobí.
8-)