Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

...pro brusiče ostří požehnání i prokletí zároveň
PetrS
mentor

Re: Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

Příspěvek od PetrS »

Mám přeexponované prakticky všechny snímky po nabroušení. Jak se dostanu na CF cca 16K a pokračuji na Shapton 30K, tak už všechny foto-doporučení jsou v háji. Jednou jsem to zkusil opačně - vyfotil jsme plochu čepele která byla pěkně zaostřená, ale fazeta byla čistě bílá přeexponovaná a já byl spokojený, že vůbec vidím okraj hrany břitu. Už to prostě neřeším a kontroluji pouze jak je rovná hrana. Když je rovná - je to ostré, jak se drolí nebo je nerovná - brousím znovu.
8-)

FerencH

Příspěvek od FerencH »

A "Votom to je! Najít si svůj vlastní „etalon“ a od něho se odrážet
--
To mi, Petře, hlava nebere, to Tvé: "Jak se dostanu na CF cca 16K a pokračuji na Shapton 30K...". Je to vůbec možné!

Bob76

Příspěvek od Bob76 »

Je to možné! Se s tím smiř :-)

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Takto dělám všechny Břitvy.
Postupně jsem se k tomu propracovával a teď už mi to připadá jako normální standard, ale ze začátku jsem si myslel, že dostat se na 8K Kinga aby byla fazeta fajná, bude vrchol.
Furt je co zlepšovat a teď už je větší problém nezpohodlnět a udržet si úroveň výsledků a neklesnout dolú.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Použití stolečku – suportu mikroskopu.
Nevím, jak ostatní, ale já ty pacičky s mikroposuvem (dopředu/dozadu, vlevo/vpravo) mám stále vyšroubované a na pracovní desce mikroskopu - stolečku mám nalepeny 4 krátké PVC pásky po niž posouvám Břitvu pro snímání fazetky. Mě to vyhovuje pro rychlé operativní sledování vývoje fazetky během broušení.
Pokud chci snímat – fotit, pak čepel Břitvy uchytím ke stolečku gumičkami do vlasů.
Takže mikroposuv používám jen vertikální pro ostření. F

klikis

Příspěvek od klikis »

Taky plánuju pořídit mikroskop.

Cestu ručních zvětšovátek už mám za sebou, nejsou špatné na rychlé kouknutí při broušení, ale rád bych si občas něco zdokumentoval a s nimi se to fakt nedá. Mám dvě, jedno malé (používá třeba i Radgost), jedno větší, které lépe kouká, ale k zlosti otáčí obraz zrcadlově.

Cestu levného digitálního mikroskopu typu "čínský doutník na stojánku" jsem si už také prošel. Je to prostě levný šmejd, použitelný tak pro děti.

Už delší dobu jsem pokukoval po bazarech po nějakém starším, ale značkovém mikroskopu. Buď nějaký školní, jak jej všichni zažili, nebo Meoptu či nějaký podobný. Jsou v cenách, které jsou cca dvojnásobné oproti těm současným noname mikroskopům, povětšinou odkudsi z Asie. Doufám že neprohloupím a bude dobře sloužit. Poptal jsem teď jeden Zeiss, cena kolem 5 k, snad dopadne.

klikis

Příspěvek od klikis »

Pro snímání, kdy potřebuju mít volné obě ruce, jsem už při zkouškách s digitálním mikroskopem plánoval vyrobit nějaký držák s těžší základnou, měkkou (dřevěnou, plastovou, papírovou) deskou a magnetickým přidržením pomocí permanentních magnetů. Na ten bych břitvu položil, nastavil si správný sklon ostří k objektivu a pak pohyboval celým držákem. Sklon by zůstával stejný, břitva by se nikam nekácela a já bych měl volné obě ruce a mohl pohodlně sledovat celou délku ostří.

Chci se ale zeptat, nebudou ty magnety vadit oceli? Přecejen čepel pak zůstane asi trvale magnetická ...

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Kdysi jsem také zkoušel magnet na Břitvě / mikroskopu – abych použil nějaký „silnější, rozbil sem starý mechanický HDD - jsou zde dost silné magnety, čepel Břitvy NEzůstala magnetická. Magnety jsem měl šedou páskou přilepeny zespod stolku mikroskopu. Dost na prd – magnet stále tlačí čepel na stolek a je problém se změnou náklonu čepele – nutno vypodkládat papírkami.. Zkoušel jsem další experimenty, ale vždy jsem se vrátil k tomuto:
--
Pro časté sledování během broušení asi není fikace čepele nutná, spíše by překážela – Břitvu stále posouvám vracím se zpět, a vpřed, případně doostřím.
--
Focení / snímání – pro náklon čepele nyní již přichycené 2-3 gumičkami využívám polootevřené střenky jako páky vahadla – stačí kousek přivřít/otevřít střenku a tím změnou těžiště se velmi citlivě mění náklon (a změna osvitu) a gumičky změnu náklanu pustí a přitom stále drží čepel na stolečku mikroskopu v požadované poloze.

A pokud chci náklon čepele velmi, velmi mírně změnit – na konci střenky mám, volně nasunuté 3 gumičky (závaží miligramy), buď doplním nějakou gumičku, nebo odeberu – a dle osvitu hledám optimální náklon pro možnost sejmutí snímku.
PS – zdá se to úsměvné – samé gumičky, mě se to osvědčilo, jednoduché a účinné a rychlé

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Četl jsem blog Henka Bose o Coti a rozhodl jsem se vyzkoušet metodu broušení jenom na Coticule.
Broušená byla nova GD 66, na které byla vybroušená jenom tovární fazetka, která je pořád vidět na snímcích jako horní část fazetky.
Pomocí slurače z coti jsem vytvořil hodně hustou kaši a dal cca 20 lapů, postupně 5x jsem kaši ředil v každém stupni dal 20 lapů, na poslední, čisté vodě, jsem dal 100 lapů. Celkem maximálně 30 minut.
Jenom že špásu jsem zkusil vlasový test a nevěřil jsem vlastním očím, když ostří mělo tendenci se zařezávat do vlasu. Obtáhl jsem ji na řemenu a ona ten vlas normálně brala. Nevěřil jsem vlastním očím. Dal jsem ji dalsích 100 lapů na CHF , znovu obtáhl a oholil jsem se s ní a ona holila, kapanek tahala ale nevynechávala, brala vše. Asi po třetině v třetině holení jsem ji vyměnil za další, abych ji nemusel znova obtahovat.
Dnes jsem z ní udělal pár fotek.
Tady je i link na větsi rozlišení na rajce.net:
https://www.rajce.net/a16771493
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Broušením s kaší nejen na Cotti, dosáhneš poměrně rychle potřebného tvaru ostří, ale pak zase déle trvá, než dostáhneš vyšší ostrosti. Cotti co je používaná s kaší má jiné vlastnosti, než Cotti která je používaná bez kaše jen s vodou. V obou případech je to znát na povrchu fazetky.
Jinak jako obvykle - snímky perfektní - gratuluji.