Fotky břitu - průvodce

...pro brusiče ostří požehnání i prokletí zároveň
petr1ab
Příspěvky: 2
Registrován: 23 črc 2014, 14:41

Fotky břitu - průvodce

Příspěvek od petr1ab »

Zdravím pánové.
Nějakou dobu se tu probírám, pročítám a inspiruji. Na aukru sem si pořídil 2 slušné břitvy, koupil kámen 1000/6000 obtahovák, pasty, štětku a barbus. Brousil a leštil, až se mi podařilo na jedné dosáhnout ostrosti dostatečné k řezání vlasu mezi prsty. U druhé, která má větší úhel se mi to ani napodruhé nedaří dosáhnout, respektive jen na jedné části břitu.

Holení ostřejší břitvou proběhlo 2x, zatím se mi nezdá, že by břitva příliš dobře holila - nejsem schopen použít plynulého tahu, zasekává se, a musím použít kratší opakované tahy... Holím se po koupání, týdenní vous, tak nevím, zda to není moc dlouhá doba.
Možná je problém v technice či úhlu, možná v nedostatečném naostření..

Chtěl bych se proto zeptat, zda by někdo z vás nedokázal vytvořit nějakého uceleného fotoprůvodce, jak vypadá břit pod lupou/mikroskopem v jednotlivých fázích broušení, života používání a to včetně i těch neduhů, které mohou při broušení nastat.. Vetšinou to tu popisujete, ale pro některé neznalé je to těžké si to představit... Zkrátka aby nováčči mohli srovnat své břity v jednotlivých fázích s těmi Vašimi a poznali, kdy jsou na dobré cestě a kdy už to po... a kdy je na čase opět použít kámen a kdy ještě stačí pasta. ;)

Větsinou vyšťourám tu a tam nějakou fotku s komentem, ale nic uceleného jsem tu nenašel...

Díky
Petr

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4293
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Fotky břitu - průvodce

Příspěvek od PetrS »

Vítej Petr1ab na našem foru.
Těch variant je tolik, že si neumím představit jakou práci by dalo všechny fáze zdokumentovat. Možná by na to stačila násobilka. Dejme tomu, že budeme počítat, že je celkem cca 50 typů Břitev. Ono je jich mnohem a mnohem více. Na 1 kámen např. hrubovací potřebuješ cca 10 kontrol jak se Ti daří stavět břit po celé délce. Těch kamenů použiješ cca 10 kusů (200;400;600;1K;3K;6K;8K; někdo 12K; 16K; 30K...)
Různé materiály čepelí vykazují rozdílné stopy broušení a mnohdy je nutno některé typy kamenů (nikoliv zrnitost) vyřadit a jiné dodat. Kdyby bylo jen 15 rozdílných typů materiálů čepelí, tak už se Ti základní sestava mění 15x
Do toho ještě přidej různé abnormality jako je překalená, vyhřátá, vypraskaná či drolící se ocel nebo úplné bláto = dalších 5 variant navíc.
Samotný typ výbrusu určuje jak budeš brousit (spíše jak smíš brousit). Typů výbrusů počítej základních 5.
A můžeme začít počítat:
50x10x10x15x5x5 = 1875000 variant a to si myslím že kdyby jsi na jedno focení spotřeboval pouhou 1 minutu (za minutu, osušit, dát pod mikroskop, nasvítit, zaostřit, vyfotit, foto uložit = 10" na úkon), tak Ti to bude trvat 3 roky a 207 dnů při 24 hodinách každodenní práce.
Kdyby jsi z onoho obrovského čísla použil pouhé 1% možností, tak je to 18 750 fotek a i to je silná porce...
Statistika nuda je, má však cenné údaje, neklesejme na mysli, ona nám to vyčíslí...

Proto se zkus podívat třeba sem kde je alespoň pár fotek pro představu.

Ještě cenná rada.
Krájení vlasu samo o sobě není ROZHODUJÍCÍ údaj o ostrosti.
Díky hrubému ostří se vlas zasekne do zubaté hrany a UTRHNE se (při holení to tahá a bolí). Kvalitně naostřený břit krájí vlas pouze z jednoho směru vlasu, proti šupinkám keratinu. Z opačného směru z vlasu klouže a nekrájí.
Též je důležité jak vlas ukrojíš. Přilož, počkej a musí upadnout sám...

Přeji Ti stále dobré ostří a vždy pevnou ruku, Petr.
8-)

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 618
Registrován: 27 říj 2013, 18:57

Re: Fotky břitu - průvodce

Příspěvek od Drvoštěp »

Takovou záplavu fotek bych tady ani nechtěl. Byla by to jen nuda. Stačí několik orientačních fotek a pak už jen objevovat nové a nové věci. Je to učení na celý život. Nafurt. :D
8-)

petr1ab
Příspěvky: 2
Registrován: 23 črc 2014, 14:41

Re: Fotky břitu - průvodce

Příspěvek od petr1ab »

Díky Petře chápu, že toho může být hodně. Zkusím v pondělí nezapomenout a vzít svá holítka do práce pod Mikroskop, třeba pak z obrázků dokážete poradit co je špatně. Včera večer sem si s tím znovu hrál tak zkusím po dnešní koupeli, zda nedošlo ke zlepšení..

Ty obrázky cos mi dal odkaz jsem už samozřejmě viděl :)

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4293
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Fotky břitu - průvodce

Příspěvek od PetrS »

A tam je vše...
Odkud při broušení kráčíš a kam máš dojít.
Mikroskop Ti ukáže kde se právě nacházíš.
Poté už bude holení jen spokojenost sama.
8-)