Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

...pro brusiče ostří požehnání i prokletí zároveň
Ivbro70

Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

Příspěvek od Ivbro70 »

Ahoj
určitě jste již řešili záhadu proč břitva neholí ani neřeže vlas ale pod lupou není vidět proč.
Nabrousil jsem dvě krásky.
První břitvu "H"(jako Holila) postupně po 200 tahů na syntetice 1K, 3K, 5K, 8K a 800 tahů na CF. Břit pod lupou byl rovný, téměř zrcadlove lesklý. Po obtažení rězala sice ne zcela ochotně vlas ale oholení bylo bez problému na BBS
Druhou břitvu "N" (jako Neholila)200 tahů 1K, 800x rozsutec, 400x Thuringer. Břit pod lupou byl sem tam zub, a matně lesklý.Po obtažení nerězala vůbec vlas a oholení bylo utrpení s ostrůvky chlupů na hubě.
Nedalo mi to a byl jsem zvědav co uvidím pod mikroskopem.
Již na zvětšení 200x je vidět rozdíl v zubatosti břitu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Ivbro70

Re: Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

Příspěvek od Ivbro70 »

A zvetšení 1500X již hezky ukazuje že jsou zuby neholíci britvy spíš stoličky než řezáky. Nevím jestli jde o ostří stržené nebo nedobroušené, ale je zjevné proč po břitvě N může vlas klidně poskakovat.
Holící ostří je pravidělne ostré a nejsou vidět tupé zuby.
Koukal jsem na ostří i z nakloněné roviny abych zachytil případný tupý zub ale žádné jsem nenašel (obr H4 ).

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

To jsou fantastické fotky a úžasná možnost vidět, jak vypadá ostří při broušení.
Pozvolna pokračuj ve zlepšování ostrosti a foť a foť. Jeden snímek za tisíc slov...

Jsem moc zvědavý jak dopadnou ty fotky z ostří co jsem Ti brousil Tvoji Břitvu. Úmyslně jsem ji dělal v takovém "základním" broušení abych viděl jak takové ostří vypadá. Když to bude přijatelné, tak bych si někdy zkusil udělat "super" ostří abych se měl možnost podívat kam až se skutečně v broušení dá dojít.

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Ještě větší zvetšení 2500X (berte hodnotu zvetšení jako detail uváděn výrobcem,nemám zájem o něm polemizovat).
Jelikož je objektiv vzdálen cca 1mm od povrchu břitu musel jsem mít objektiv natočen v uhlu 45° abych tam ostří vůbec strčil.
Na každém obrázku je pod koncem břitu vidět "prasátko", házene na plochu pod břitem. Jelikož je při tomhle zvetšení detail velice malý jsou snímky pomocí sw poskládané z mnoha jednotlivých snímků.
Věřím že i Vás tyhle detaily objasňující proč jedna břitva holí a jiná ne zaujali tak jako mně.
Tady naleznete obrázky ve vetším rozlišení:
https://ivbro70.rajce.idnes.cz/Holi_Neholi

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Tedáááá to je něco !!! :o :shock: ten první snímek je fantastický.

Už se těším na další fotky...

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Ahoj Ivbro.
Fakt pěkné snímky.
Jen jsem nepochopil, zda ta „N“ neholí, byla broušena záměrně (úmysl pro testíky) na 1K + přechod „až“ na rozsutec + břidle, aby neholila??
---
Pokud nezáměrně, pak přechod z 1K přímo na rozsutec + břidle bez přechodu 3K.. je asi ta příčina, si myslím (dle mých šutrů), že rozsutec i břidle se blíží klidně ku 6K, někdy i výše. Proto nelze relevantně nabrousit při 1K a pak přechod až na tak vysoký level.
--
Nedávno jsem zkoušel jít přímo na Achát (zkoušel jsme bílý i zelený i červený) z 1K, po 2 hod. jsem to vzdal – to bych musel dělat snad dalších 8 hodin, šel jsme zpět na 3K atd až do finále a bylo to OK.
F

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Byl to umysl spis jsem "lestil" ROZSUTCE. Ale pointa je ze nebylo po lupou videt proc neholi.

Bob76

Příspěvek od Bob76 »

Fotky jsou to parádní, alespoň je vidět co a jak je nabroušeno a vlastně skoro každý tah na kamenech.Co mi jen chybi je označení břitvy (třeba Gold Dollar,Boker....) a taky by mě zajímalo, která ta břitva byla broušena u PetraS ,ta s tím nejlepším povrchem?

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Přidávam fotky tentokrát perfektně nabroušené krásky od mistra Petra.
Když mi dorazila nemohl jsem se dočkat až ji uvidím pod mikroskopem, ale nakonec to byla téměř nuda všude stejný obrázek téměř úplně rovného břitu bez zubu. Posuďte sami.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Díky za perfektní a velice informativní fotky. Určitě by se dalo jít na vyšší level broušení, ale i tak krásně brala vlas a tak by se Ti s ní mohlo pohodově holit. Ještě bych Tě rád poprosil, jestli by jsi mohl udělat fotku ve stejném zvětšení jako je na předchozí sérii ta fotka s chybějícím ostřím N8 2500x . Já takové zvětšení nijak nedosáhnu a tak bych měl zároveň možnost vidět pod tak silným zvětšením.
Díky a zdravím, Petr.