Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

...pro brusiče ostří požehnání i prokletí zároveň
Odpovědět
vsezved

Re: Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

Příspěvek od vsezved »

Super fotky a dokonalá mistrovská ruční práce.

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Hlásím, že WB i Filarmonica poskytujou velice fajnove oholení. WB je klasická wedge, hezký vzala vousy po srsti, ale pokus o doholovani s ní již opakovat nebudu. :D.
Filarmonica mi poskytla zážitek, který jsem od 8/8 nečekal. Velice jemne kopirovala všechny záhyby na kůži, dokonce nechala úplně na pokoji začínajícího beďara. Brala každý chlup bez odporu, Jsem oholen úplně dohladka. Užili jsme si s dámou první oholení bez kapky krve.
Diky Petře za skvelou práci.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Tvoje spokojenost Ivane, je mým potěšením.
Tvoje WB je svou konstrukcí spíše pro hrubší vous a méně citlivou pokožku, ale i tak je to noblesní Dáma a navíc tím, že jsi ji krásně zrenovoval, se z ní stala dotýkaná Srdcovka.
Tvoje Filarmonica je velmi vyjímečný kousek, protože tak dokonale provedený výbrus jsem ještě neviděl. Dokonale rovný bez zvlnění, dotažený až do maximální jemnosti a přitom se nijak nekroutí při broušení i přesto, že fazetka je skoro neviditelná. Materiál kvalitní a jemně dává odezvu při broušení. Sice neodpustí ani jeden nesprávný tah, ale když se brousí citlivě, tak je výsledek k plné spokojenosti.
Jak si zvykneš na dobrou 8/8, tak zpátky do menších se Ti už nebude chtít...

Přeji Ti spoustu spokojených oholení, Petr.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Přes víkend jsem si užíval broušení na kamenech jedné dámy, která ale již mé strnisšte nezvladala. Docela rychle jsem nasadil rovnoměrnou fazetku, bez zoubku. Pruněžně jsem kontroloval progress na Bresseru. Tohle je snímek po
3k Suehiro 350 lapů.
YA01.jpg
po 5k naniwa SS 400 lapů.
YA02_2.jpg
Rozsustec 700 lapů
YA03_3.jpg
Dragon tongue 900 lapů
YA04_4.jpg
vratil jsem se na Naniwa 8K SS
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Zatím jsem měl z broušení dobrý pocit a měl jsem pocit, jdu správným směrem, obě strany fazetky vypadali stejně.
Další krok bylo coti jenom na vodě a hodně zlehka, tam jsem musel poprvé jít do X stroke, 500 lapů
YA06_6.jpg
a to je asi důvodem že se mi strany fazetky liší ve vzhledu
YA07_6.jpg
Pak následovala 500 lapů s 12 naniwa SS, kterou jsem musel nejdřív hodinu srovnávat, rozdíl ve vzhledu stran fazetky zůstával
YA08_7.jpg
YA09 _7.jpg

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Broušení jsem ten den zakončil na CF (300lapů) abych viděl jestli pár tahu něco udělá.
YA11 _8.jpg
Rozdíl v stranách fazety zůstává.
YA12 _8.jpg
Na druhý den jsem pokračoval broušení na CF na vody (1000L) a pak na dalším CF 1k lapů na oleji. A jelikož jsem používal x stroke i překládání tahů rozdíl v kvalitě stran fazety se zvětšoval. Na snímcích mam kontaminované olejem , který nešel pořádně dolů i několika násobným mytím s jarem.
YA13 _9.jpg
YA14 _9.jpg
I když si hlavně hraju s kameny a jejich účinkem a fakt mi nejde o dokonalé nabroušení, nevím teď co vidím na posledním snímku . Jestli je to progres a mám pokračovat na CF dál. Nebo jsem již udělal někde chybu, a mám se vrátit na 1k kámen?
YA15 _9.jpg

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Krásné a čisté fotky prokreslené do hloubky !!!

Jsi na dobré cestě k fajnovému výsledku.
Umej olej a jen s čistou vodou na CF dojdi do cíle.

Rozdíl fazetek vzniká rozdílným přítlakem při pohybech k sobě a od sebe. K tomu negativně "pomáhá" jiný náklon zápěstí při každém směru pohybu. Převracej jen v prstech a zápěstí nesmí změnit náklon. Je to stejné jako když měníš náklon zápěstí př obtahování na řemenu. Tady je ukázka pro obtahování na řemenu a při broušení je to stejné, jen se musí mnohem pečlivěji hlídat pohyb celého zápěstí a když to zvládneš bez pohybu kloubů, tak i fazetka bude mít z obou stran stejný povrch.
8-)

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Rozhodl jsem se dokončit práci na obnovení ostří na japonské břitvě Yama, které jsem popisoval v předchozích příspěvcích a dnes jsem jí dobrousil jenom na CF.
Po odmaštění a před dalším broušením vypadala fazeta takhle:
YA19 _10.jpg
, vůbec nebrala vlas, i když v předchozích fázích cca od 8k , ho brala velice ochotně, asi byla docela zubatá :) .
V broušení jsem pokračoval jenom na vodě, nejdřív na jednom CF , které mně po 1k lapů výkonem moc nenadchlo
YA20 _11.jpg
, tak jsem přešel na jiné , které jsem měl doteď za hrubší, ale po dalších 1k lapů mně příjemně překvapilo:
YA21 _12.jpg
.
Tak jsem přidal ještě dalších 1,5k lapů a při tomto vzhledu fazetky jsem broušení ukončil:
YA22 _13.jpg
YA23 _13.jpg
Břitva po obtažení, zase bere vlas, jenom z jedné strany a chvíli po zvlhčení, jinak po něm klouže. Jsem zvědav jak bude holit.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Vypadá to na velice dobrý a jemný výsledek.
Dej pak vědět jaký byl rozdíl mezi holením po a proti srsti.

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Vyzkoušel jsem, po srsti hůř než proti, ale holil jsemani ne dvoudenní strniste, to sem doteď dělal jen strojkem, britvu vytahují na delší vousy 3+dni.😀.

Odpovědět

Zpět na „Mikroskopie...“