Obtahování na řemenu s výsledky - mikroskop

...pro brusiče ostří požehnání i prokletí zároveň
FerencH

Obtahování na řemenu s výsledky - mikroskop

Příspěvek od FerencH »

S dovolením založím nové téma – časem vložím i jiné snímky, případně kolegové se mohou se snímky také podělit o názory..
..
Ostří Břitvy PO OBTAHOVÁNÍ NA ŘEMENU - mikroskop.
Ahoj,
Vložím sem pár snímků z mikroskopu po obtáhnutí Břitvy na řemenu.
1) Prvně švédka - C.V.Heljestrand
2) A pak Solingen

Pro holení používám většinou dvě Břitvy po ruce a střídám – cca 2 měsíce používám tyto dvě Břitvy, kdysi před pár měsíci jsem je také používal a pak zase jiné.. .
Obtahuji na závěsném řemenu i v kolíbce. Brousil jsme již před více než ½ rokem a také se s nimi již holil, ale z důvodu, že Břitev vystřídám více a opakovaně..
---
.. přirovnám tyto dvě Břitvu jako by byly po nabroušení používány pravidelně (3-5 x / týdně) po dobu cca 2 měsíců. Mezi holením neobtahuji. Vždy obtahuji po holení a cca 20-30 tahů – aby prošly zkouškou na vlas. Někdy i více tahů – zejména v délce ostří 1 / 3 od špičky.
..
Snímky řadím za sebou a postupně s větším zvětšením, zde C.V.Heljestrand
Uvedená série snímků je z jednoho místa a odpovídá i stavu ostří většinou po celé délce Břitvy.
--
233 Test po řemenu.jpg
234_100x.jpg
235_200x.jpg
236_200x.jpg
237_400x.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

FerencH

Re: Obtahování na řemenu s výsledky - mikroskop

Příspěvek od FerencH »

.. Pokračování - Solingen,
U zvětšení cca 100x se snad ostří jeví v pořádku. Ale při větších detailech nad zvětšením 200x a více není ostří pod mikroskopem Solingenky „tak kvalitní“ jako u výše uvedené Břitvy C.V.Heljestrand.
Že by se mi u této Solingen při obtahování na řemenu vytrhávalo ostří?? Na dotaz jak to bylo po ostření na kamnech?? – zde to bylo OK.
--
Oběma Břitvami se holím a proto údržbu dělám stejně i ve stejný čas. Pocitově při holení nepociťuji žádné větší rozdíly, švédka holí v pohodě a Solingenka také.
..
Uvedená série snímků Solingen je z jednoho místa a je to průměrný vzorek, tzn. někde je ostří lepší, jinde i mírně horší.

---
Za případné postřehy předem děkuji. F
--
238-100x.jpg
239-140x.jpg
240-200x.jpg
241-300x.jpg
242-400x.jpg

FerencH

Příspěvek od FerencH »

.. Pokračování - komplet fotky na Rajčeti

- C.V.Heljestrand: https://ferenc-h.rajce.idnes.cz/2019_11 ... ljestrand/

- Solingen: https://ferenc-h.rajce.idnes.cz/2019_11 ... en_LouPer/

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Oba snímky se 400 zvětšením ukazují, že se zlehounka sype břit. Při pravidelném používání a obtahování je to naprosto normální stav. Prostě se takto ostří spotřebovává. Při menším zvětšení je to prakticky "neviditelné" a ostří se jeví jako v naprostém pořádku. Díky možnosti perfektního zvětšení, máš možnost sledovat jak se Břitva skutečně chová a co se s materiálem v zátěži, děje. Ztupení Břitvy, je většinou zapříčiněno mikro-odlámáním ostří, protože ke skutečnému ubývání materiálu krájením vousů vůbec nedochází. Částečný úběr vzniká při obtahování, ale nejvíce ostří ubývá vydrolováním a vylamováním a všechno se to děje na mikroskopické úrovni.
Každopádně máš perfektní snímky s vynikajícím rozlišením - gratuluji.
8-)

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Petře,
Jsem celkem s jistotou tušil že se vyjádříš Ty!
Díky móóc za Tvé postřehy. Jsem rád že dle zvětšení je toto jakýsi „standard“. I když prostor pro zlepšení je stále.
--
Mikroskop jsem si musel prvně vyčisti „po domácku" - použil jsem jen měkké ubrousky (taková ta krabice z které se to tahá) + vatové tyčinky do uší + kontrola kukátkem 30x. Už si to mikroskop zasloužil.. ale pracuji na shánění nějakého „etéru“ co jsem zde na vláknu četl..
--
Zpět k tématu ŘEMEN A OSTŘÍ:
A) Na napnutém řemenu v kolíbce se necítím tak jistý (Tvůj je super), začal jsem používat později po mých začátcích a v době až když jsem to měl v ruce a proto je řemen bez záseků, jen na typu tohoto řemene musím při obtahování dbát na soustředěnost (makat i hlavou)
..
B) ALE vůči tomu, kdy jsem si s první Břitvou koupil i „nějaký“ závěsný řemen, je rozdíl ten že (plus) – v pohodě obtahuji bez zjevného úsilí „mít soustředěnost v hlavě moc nemusím“ , prostě to jde, (mínus) – z mých
..prvotních dob obtahování má jisté záseky nahoře a dole, kterým se snažím vyhýbat a tím mám zkrácenou akční délku
..
Proto jak píšeš: „.Částečný úběr vzniká při obtahování, ale nejvíce ostří ubývá vydrolováním a vylamováním a všechno se to děje na mikroskopické úrovni..“. No, a na né zcela kvalitní kůži závěsného toho nedocílím..
C) Z těchto všech důvodů „musím“ jít do nového kvalitního závěsného řemenu (ozvu se na SZ).
F

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Začátky přinášejí poznání která přichází vždy o chvilku později než jsme je potřebovali :D ale to je právě ta krása života, že je furt se nad čím usmívat jak jsme byli šikovní.
Ozvi se - řemeny mám skladem.
Na mikroskop používám líh a vatotyčky a funguje to výborně. Jen je důležité jako první použít měkký velký štětec na odstranění zrnek prachu na sucho, protože ta i v lihu škrábou.
Řemen taky musíš nejprve suchou dlaní zaleštit a zbavit zrnek prachu. Na fotkách ostří jsou to ty výraznější škrábance těsně u hrany břitu = prach co páchal škodu. Jak zrnko udělá ten škrábanec, tak načne celistvost materiálu a pak se to láme jak tabulky čokolády ve čtverečcích. Bez mikroskopu by to bylo jak Břitevnická latina, ale zvětšení prozradí fšechno :cry:

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Mikroskop a krájený vlas – po obtahování na řemenu

Ahoj, již dříve a mnohokrát jsem zkoušel v obyč mikroskopu (mám tzv studentský mikroskop) sejmout vlas, ale snímky nebyly OK, nyní mi k tomu přispěla štěstěna..
.. preciznější snímky na Rajčeti: https://ferenc-h.rajce.idnes.cz/2019_11 ... po_remenu/
..
Od Petra mám pár dnů velký závěsný řemen a kdy jindy se s ním řádně pokochat, než o víkendu.
--
Cílem bylo spíše „zajet řemen“, pomazlit se s ním…, proto jsem vzal Břitvy na obtahování, co nejsou zcela OK pro holení a mám je odložené pro broušení až bude čas. Dámy nebyly zcela tupé, ale vytáhnout ostří na řemenu by potřebovalo čas obtahování i více než půl hodiny na jednu.
Po půl hodině obtahování (zdá se to hodně, ale bavilo to, a spíše jsem vnímal povrch řemenu, že se po novotě začíná sem tam Řemen vyhlazovat – lesknout) mi Dáma již začíná brát celkem pravidelně vlas – vyzkouším tak 5 x a vlas odcinkne.
..
245 Po Řemenu.jpg
..
Tak jdu pod mikroskop – a ejhle, čumím – mi na fazetce ulpěl kousek vlasu a přitom zdařile nasnímaný. Nedýchám, Dámu pod mikroskopem fixuji gumičkami, jehlou posouvám a srovnávám vlas a pohraju si s osvitem (min 15 minut než jsem to srovnal).
246 Vlas.jpg
247 Detail vlas.jpg
248 Vlas nasvíceno.jpg
..
Pro další snímek vkládám další kousky vlasů ze stolu – snímek 3 vlasů, ten zleva je kořínek – snímek pro porovnání.
F
..
249 Tři vlasy nasvíceno.jpg

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

GRATULUJI K FAJNOVÉMU OBTAHOVÁNÍ A PERFEKTNÍMU VÝSLEDKU !!!
8-)

FerencH

Příspěvek od FerencH »

.. našel jsem snímek z webu – překrojený vlas Břitvou ….. a přetržený strojkem.
a jiný detail vlasu..
F
245 web.jpg
..
250 vlas.png

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Ano ano - známý snímek který naprosto jasně ukazuje rozdíl mezi odkrojeným a roztříštěným vousem. Mám pocit, že tento snímek se zde na foru někde vyskytoval, ale připomenutí není nikdy na škodu.
Na tom vlasu je vidět, že šupiny keratinu jsou jako šupiny smrkové šišky a při krájení vlasu, se do nich ostří Břitvy zakusuje. Když má Břitva vysokou ostrost, tak lze vlas ukrojit jen v jednom směru - proti šupinám. V opačném směru krájení, vlas sklouzává. Při hrubším nabroušení, bere Břitva vlas z obou stran stejně jako v počátečních fázích broušení, kdy "hrubé zuby" vezmou vlas mezi sebe a "ukrojí" ho jako zuby lištové sekačky na trávu. Proto se někdy brusič diví, že mu to už krájelo vlas a pak přestalo, když šel na jemnější kameny.
8-)