Výroba brusnej pasty z bridlicoveho prachu.

...červená, zelená, černá, bílá a nejrůznější oleje...
Uživatelský avatar
chlpos57
Příspěvky: 142
Registrován: 12 dub 2022, 19:27

Výroba brusnej pasty z bridlicoveho prachu.

Příspěvek od chlpos57 »

:o Aho j te pàni .Chcem sa podeliť o nàvod ako si vyrobiť brùsnu pastu. Pri ručnom zrovnavani bridlic na korundovom brusnom kotuči mi zostaval jemný prach ako puder som zmietol a odložil si ho.Dalej som ten puder preosial cez jemnè sitko vybratè z filtra filtračnej patròny kanvice na vodu.Dalej som z jelenieho loja (pomada na pery) odrezal 1,5cm na dĺžku a rozotrel na plastovej podložke ,dalej som pridal 1 cm3 (jeden centimeter kubický )vosku na fùzy plus postupne som prisypàval puder z bridlice rozotieral pridal som 10 kvapiek šicoleja na zriedenie všetko pekne rozotrieť na pastu.Použil som 3 kopcovite ližičky bridlicoveho pràšku ,1,5 cm jelenieho loja,1 cm3 vosku na fùzy,10kvapiek šicoleja.Pasta je velmi jemnà jemnejšia ako krieda.Zì skal som dva druhy pàst z čiernej bridlice a z červenej bridlice ,ako sa budù spràvať uvidìm po ich otestovanì.Zdar lesklemu ostriu chlpos57.

Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3367
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Výroba brusnej pasty z bridlicoveho prachu.

Příspěvek od Radgost »

Díky za návod, ale upřímně, kdo by si dnes, při širokém sortimentu brusných past vyráběl svoji, u které je výsledek práce s ní nejistý.

Uživatelský avatar
relka
Donátor
Příspěvky: 711
Registrován: 21 lis 2008, 17:28

Re: Výroba brusnej pasty z bridlicoveho prachu.

Příspěvek od relka »

Svatá pravda.. a pokud je potřeba rozdělit hrubosti, jde to sedimentací. To jsme kdysi rozmíchali práškové brusivo ve sklenici vody a po určité době slili vodu se vznášejícími se zrny a ty nechali klesnout. potom se voda ve sloupci nad "kalem" slila, zbytek se vysušil a použil jako jemnější šarže. Tímhle způsobem jsme dostávali dvě nebo tři hrubosti. Jo..kde ty doby jsou.. dnes mám pět tubiček koupených za rozumný peníz. Ale jde to bez problémů. Ať se daří