Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
Zpráva
Autor
Bob76

Re: Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

#31 Příspěvek od Bob76 » 08 srp 2019, 22:12

Nejvíc fotek z mikroskopu tu má Ivan (Ivbro) a také vlákno je Ivanovo a tak všezvěde počítám mluvíš o fotkách Ivana a nikoliv Ference !?

PetrS
Mistr Mentor

#32 Příspěvek od PetrS » 08 srp 2019, 22:22

Jsem rád, že jsem se mohl podělit o pohled jak to drolení umí potrápit při broušení. V naprosté většině případů je to materiálem a ve všech případech není jiného řešení, než vše odbrousit a zapomenout na spotřebovaný čas...
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

vsezved

#33 Příspěvek od vsezved » 09 srp 2019, 16:49

Ano oba máte pravdu. Ty úžasný fotky jsou od Ivbro70. Přepsal jsem se. A ještě mi nejde ani opravit původní příspěvek, nevidím tlačítko editovat.

opraveno P

Ivbro70

Zalapovani kamenů

#34 Příspěvek od Ivbro70 » 29 říj 2019, 11:03

Ahoj, musim se přiznat, že mně najednou přestalo bavit broušení břitev.
Důvody byli dva.
Mám kvalitně nabroušenou krásku od mistra PetraS, která stále kvalitně holí.
A hlavně se mi v broušení přestalo dařit. Mám sadu kvalitních kamenů, koupil jsem si diamantove lapovaci desky, nožové pravítko, no dostat se ke kvalitnímu ostří najednou nešlo.
V čase shánění diamantovych desek jsem si nechal udělat podložku na broušení 45x25 cm z float 19 mm, s obroušenymi hranami a pak jsem na ni zapomněl. Včera jsem se rozhodl ji otestovat, olapoval jsem všechny sve syntetiky i rozsutec. Nakreslil jsem na každý kámen mřížku a na 320 pod pramínkem vody jsem se dal do lapovani. Nevěřil jsem vlastním očím, ani jeden nebyl dokonale rovný. Nakonec jsem každý jeden ještě jednou projel s nově nakreslenou mřížkou na #600 a uhladil na #1000. Byli jako zrcadlo. Břitvu jsem nabrousil na sestave syntetik 1k, 3k, 5k, 8k. Chyby broušení, pozorovatelné lupou, najednou nenastali a brit vypadall pod lupou již po 8k velice dobře . Tak jsem to nevydržel, obtáhnul jsem ji na řemenu a při vlasovem testu vlas padal hned po kontaktu s ostřím.
Musím říct, že se u mně bacilus britvomilus probral k životu a těším se na další broušení.

PetrS
Mistr Mentor

#35 Příspěvek od PetrS » 29 říj 2019, 11:57

Někdy je skutečně cesta přínosnější, než samotný cíl.
Vytrvat, zvítězit a radovat se z výsledku a poznání.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Radgost
Admin

Re: Zalapovani kamenů

#36 Příspěvek od Radgost » 29 říj 2019, 12:06

Ivbro70 píše:
29 říj 2019, 11:03
Ahoj, musim se přiznat, že mně najednou přestalo bavit broušení břitev.
Čas od času, když jako brusič vyhořím, odložím šutry i břitvy do kouta a nechám je tam prostě ležet.
Jednou tam ležely přes dva roky než jsem dostal chuť se k nim vrátit...
Nemá smysl se do toho nutit.
Ono to přijde samo a pak ten pocit zase stojí za to.

vsezved

#37 Příspěvek od vsezved » 30 říj 2019, 12:18

Asi to čas od času přijde na každého.
Několik týdnů jsem se holil jen žiletkami a včera jsem dostal velikou chuť na broušení. Ihned večer jsem se dal do dvou dam. První mi padla do ruky magnetka a zvolil jsem velice jednoduchou cestu. Jako podklad CHF a k tomu naguru. Poté čisté CHF jen s vodou a finiš na čistém jemnějším CHF s vodou. Ráno nebyl na břitvu čas, ale večer se na krásky těším. Není potřeba ani řemen. Fazetka do zrcadlového lesku asi za 3 hodiny u obou dam. A vlas odpadával s krásným cininutím.
Nakonec jsem výsledek ověřil na 40x zvětšovadle, na které mne navedl kdosi na setkání.
Výsledek mi potvrdil úsměv od ucha k uchu.

FerencH

#38 Příspěvek od FerencH » 08 lis 2019, 04:45

Ahoj Ivbro,
koukám že jsi si od prázdnin také dal větší pauzu od komentářů zde na fóru.
Tak vítej zpět v zátahu a ať se daří :D !!.
S tím zalapováním rovinnosti kamenů je to přesně tak. Já také kdysi při prvním srovnávání kamenů zíral, jaké jsou na ploše „vlnovky“ a propadlé rohy či okraje, od té doby chodím na kontrolu rovinnosti častěji a případné zalapování.
--
To: všezvěd – gratuluji též k dokonalému ostří :D !
--
Asi je poznat že začíná zimní období a jsme doma více zavřeni – tak vzhůru na to - Břitvy... a také hladké holení.
F