Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
PetrS
mistr mentor

Re: Proč břitva neholí, aneb co na to mikroskop???

Příspěvek od PetrS »

To já néééé - to prosím on... :shock:

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Taky jsem si to všiml :roll:

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Ahoj,
Nafotil jsem břitvu YAMA po dvaceti oholení. Defektů v ostří je jenom pár, břitva stále bez problémů holí. Dá se ze snímků posoudit jestli již potřebuje jít na kámen?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PetrS
mistr mentor

Příspěvek od PetrS »

Části co jsou v pořádku, tak ty zvládají holení, ale ty vypadané části ubližují pokožce. Ono se to nezdá, ale ty dvě okrajové hranky prolákliny, způsobí pěkně hluboké zářezy, zbytečně poškozená pokožka a taky se v té rance má možnost usadit infekce auvajs...
Podle tvaru vylomených míst, se jedná o dost tvrdou čepel. U té se musí toto drolení hlídat, protože jinak se snadno vysype celá část čepele a pak to teprve pořádně ubližuje na tváři.
resumé:
znovu na kameny a vše odbrousit a po nabroušení pečlivě prohlédnout jestli se znovu neobjevilo drolení. Po prvním holení ji opět dát pod mikroskop a ověřit, zda se nevysypává. Teprve když ani po holení nemá vydrolená místa, tak už jsi na správné vrstvě materiálu, která nejlépe drží ostrost.
8-)

Bob76

Příspěvek od Bob76 »

Pěkné snímky Ivane,dalo by se říct jak velké jsou ty "defekty " ? Hloubka x šířka. Jsou to setiny ,desetiny ..... ?

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Na fotky jsem dal dole mírku. Podle ní mi vychází ze ten větší zub ma cca 25 tisícin milimetra, menší cca 20. Ten nejmensi detail britu má asi 2.5 mm. Tam mírka neni videt.

Vlcak
Donátor

Příspěvek od Vlcak »

Takové drolení břitu je dost nepříjemné. Už jsem se s ním bohužel také setkal. Chce to o dost větší trpělivost, protože člověk provede standardní broušení jako s jinými břitvami. Má pocit dobře odvedené práce. A pak se břit vydrolí a může začít znovu. A není vůbec žádná jistota, zda to napodruhé nebo napotřetí bude v pořádku. Když má člověk možnost zkoušet různé kameny tak to může být cesta. Protože mám zkušenost, že např. mě se u jedné Dovo na syntetických Naniwách ostří stále drolilo a když jsem použil japonské přírodní kameny - podkladový honzan a nagury tak k drolení břitu již nedošlo. Ale rozhodně bych z toho nedělal pravidlo.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Ahoj.
Hezké snímky Ivbro. Jak píšeš ty míry, to by mohlo sedět.
Nabídnu jisté porovnání a snímky z mého archívu a z mikroskopu.
--
Vlas beru, že má cca 60 um (0,06 mm).
--
Na prvním snímku pro porovnání to světlé není fazetka, ale ostří po obtahování na řemenu (šířka jako vlas cca 0,06 mm).
**
..zde ale zcela jiná Břitva a v jiném čase..
A další dva snímky (ale v hrubším zvětšení !) vydroleného ostří Břitvy Ed. Wusthof po broušení na syntetice 8K (ta Dáma mi dává furt zabrat při broušení). A když jsem na to tehdy koukal pod mikroskopem (fotky jsem si neuložil), položil jsem vedle vlas pro porovnání: vypadlé ostří mělo hloubku menší než tl. vlasu, odhaduji cca 0,03 – 0,04 mm.
..
A jak píše Vlčák, podobná zkušenost - jinak to drolení ostří u této mé Dámy Ed. Wusthof je menší, když z 1K +3K syntetiky, přejdu na sadu přírodních (Achát, Rozsutec, Smaragd, Topaz), ale není zcela pravidlem. U jiných mých Břitvách tolik trápení nemám..
--
Když k holení použiji 2-3 Břitvy (většinou), je na tváři rozdíl znát, a pokud tu nejhorší vezmu poté pod mikroskop, pak je problém vidět, a pokud mám vytrhané ostří – odložím. F
246 Vlas na fazetce.jpg
266 zoubek Ed. Wusthof.jpg
267 zoubeky Ed. Wusthof.jpg
Naposledy upravil(a) FerencH dne 02 dub 2020, 20:11, celkem upraveno 1 x.

PetrS
mistr mentor

Příspěvek od PetrS »

Snímek 267 - dotaz - jaký pajcunk nebo pasta je použitá při obtahování?

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Ahoj.
Kuňa Peťo - naprosto žádný!!!! Nic takového doma ani nemám.
--
Toto ozubení se mi „povedlo“ na dvou místech a v délce cca á 15-20 mm a při broušení. V lednu jsem to odložil, v únoru pokračoval (a s izol páskou na hřbetě) a max se mi podařilo toto – viz snímek (skončil jsem na Rozsutech + zelený achát). Není to ono, nechal jsem to „psychicky“ odležet a doladit až přijde čas „čé“ - zatím nepřišrl.
F
PS V mých prvopočátcích jsem tuto vyakroval za 400 kaček, nevypadla že by byla nějak leštěná filcem apod, ale možná jo! a zde to asi bude ta příčina .. ve zkřehlém materiálu oceli.

... možná matoucí - z předchozího mého příspěvku - ten 1. snímek je zcela jiná Břitva (po řemenu), spodní 2 snímky po broušení zmiňovaná Ed. Wusthof jako i zde toto foto níže
267 Ed. Wusthof.jpg