Technika broušení břitev

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4209
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od PetrS »

Rozhodně se to projeví v pozitivním výsledku.
Nůž přijímá oba směry najednou - tam i zpět pár tahů na jedné straně a pak totéž i na druhé straně a to opakuješ dokud nenabrousíš, ale Břitva jen jeden tah proti ostří a převrátit a zase jen jeden tah proti ostří.
Nůž totiž není tak tvrdě kalený a proto se tolik nevyštípe a nevydrolí, ovšem na Břitvě by jsi to poznal hned.
Potom ještě je rozdíl v obtahování Břitvy a nože.
Břítvu jen po ostří na kůži, zatím co nůž můžeš jak po ostří na kůži, tak proti ostří na ocílce a opět platí - ocílka ostří pěchuje, uhlazuje a rovná. Není to pilník který ubírá materiál.
Spojili jsme tady ostření obou nástrojů, ale snad to pomůže objasnit proč oba nástroje mají tak rozdílné postupy při broušení ačkoliv oba krájí, i když nůž častěji řeže.
Krájení = přímý tlak proti dělenému materiálu bez posunu nástroje (např. dlátko)
Řezání = pilovité posunování nástroje při současném kolmém tlaku nástroje do materiálu (např. pila).
8-)

petkon
Příspěvky: 51
Registrován: 27 srp 2012, 12:11

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od petkon »

Pecka jde vidět že tady jste odborníci na slovo vzatí !!! Tyhle otázky totiž nemám komu jinému položit ?? Ani Google s tím moc nepomůže..... Je dobré vědět že existuje místo na které se může člověk obrátit když si není jistý.....

Einherjer
Příspěvky: 69
Registrován: 25 lis 2016, 20:02

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od Einherjer »

Nie som dáky obrovský odborník v brúsení, ale tak zaujímam sa o to a nechcem tu miešať nože, ale tak skúsim zhrnúť moje poznatky od skúsenejších. Vezmime si, že máme kvalitný nôž a kotúčovú brúsku, čiže nôž ostríme len po alebo proti ostriu. Ostríme oceľ, nie železo, čiže vlastne brúsime karbidy, to je to, čo nám robí, aby ostrie bolo dlho ostré. Aj keď je rozdiel medzi nožom a britvou v technike rezanie / krájanie. Tým, že brúsiš proti ostriu (podmienka je, že brusivo musí byť tvrdšie ako karbidy) zbrusuješ karbidy do požadovaného tvaru. Keď začneš brúsiť po ostrí, tieto karbidy začneš vytrhávať (hlavne ak je brusivo mäkšie ako karbidy) a síce nôž naostríš, ale ostrie ťa dlho nevydrží.
Ešte spomeniem jednu vec, čo som niekde počul a to, že nižším gritom by sa malo brúsiť proti ostriu a pri vyšších po ostrí. Samozrejme, že to bolo v súvislosti s nožmi, tak nechápem úplne prečo. Mňa napadlo len poškodenie kameňa.

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4209
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od PetrS »

Popisoval jsem čistě mechanické procesy při úběru materálu brusným zrnem, nikoliv chemické struktury a proto jsem použil zjednodušené slovo "železo" a vynechal jsem karbid Fe2,4C. To vše pro zjednodušení laického pohledu na brusný proces.
Jinak Tvůj popis je správný, jen bych doplnil, že k tvrdosti zrna je důležitou složkou pojivo brusných zrn, které určuje způsob působení zrna na broušený materiál.
Dále je to řezná (brusná) rychlost včetně způsobu chlazení, ale to už bychom zacházeli do přílišných detailů, které při ručním broušení nemají opodstatnění.

petkon
Příspěvky: 51
Registrován: 27 srp 2012, 12:11

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od petkon »

PetrS píše:
04 říj 2012, 22:27
Kámen drží stále stejnou rovinu povrchu, ale řemen se vždy o kousek prohne a tak se těch pár setinek při obtahování dorovná.
8-)

No jo 😀 ale co když máte zalepený hřbet při broušení na kameni a na obtahování jen pádlo !!?? 🤔🤔

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4209
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Technika broušení břitev

Příspěvek od PetrS »

Po nabroušení s páskou ji sundej a zároveň na fazetku udělej lihovou fixou z obou stran podélnou čáru.
Vezmi sobě pádlo a udělej pár tahů a uvidíš, kolik Ti zůstané toho označení na fazetce.
POZOR - MŮŽOU TI STOPY PO FIXU ZŮSTAT NA PÁDLE.
Na funkci to nemá vliv, jen to může na kůži být vidět. Proto udělej první tah jen kratičký pro ověření zda to nebude příliš pouštět. Každopádně uvidíš, že kůže je dostatečně pružná, aby dorovnala ten rozdíl který způsobuje páska.
Aby se tento "problém" eliminoval, tak napnuté obtahováky jsou uprostřed probrané a umožňují mikro prohnutí kůže a tím je zajištěno, že břit má stálý kontakt s kůží. Na vypodloženém pádle, je zase pružná vrstva filcu, který funguje stejně jako ono probrání a kůže se nemusí tolik napínat a nehrozí její podélné zkroucení.
Neboj - Tvoje pádlo to v pohodě zvládne.
8-)