Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Právě je 19 říj 2018, 12:47

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 17 úno 2018, 16:10 

Zdravím všechny kolegy břitevníky,

mám dotaz hlavně na Mistry brusiče a lidi, kteří mají s broušením nějaké zkušenosti. A zároveň se chci i pochlubit, že jsem to konečně DOKÁZAL! :lol:

Někdy v listopadu jsem si koupil tři břitvy Gold Dollar, na kterých se chci naučit brousit. Zatím jsem stále u té první. Po všemožných pokusech o nabroušení se mi to dnes poprvé povedlo že řezala vlas. Nejprve jsem na kameni Norton 4000/8000 udělal na 4000 straně asi 150 tahů, chtěl jsem to zkusit jinak než obvykle a tak jsem šel cestou nulového tlaku a velkého množství opakování (X tahy 45° pata vede). Poté jsem otočil na 8000 stranu a tam udělal asi 80 opakování tak lehkých, že jsem váhu samotné břitvy ještě nadlehčoval (stejné tahy jako na straně 4000). Potom jsem vzal vlas, přiložil a spadla mi čelist. Vlas bez odporu odpadl. Zkusil jsem to znovu centimetr vedle, vlas se ohnul a přeřízl. Takhle jsem si hrál asi 5 minut a nevěřil vlastním očím. Ostří řeže vlas asi na 80% své délky, jen u špičky a kousek u paty se mu nechtělo. Řekl jsem si že to dotáhnu ještě dál a udělal jsem 8 tahů na kameni Naniwa SS12000. Vlas odpadal bez odporu, ani se na ostří neohýbal. Už jsem se těšil až mi dorostou vousy a zítra se oholím. Vzal jsem řemen, nový (tento https://www.az-noze.eu/Obtahovaci-remen ... y-d338.htm ) asi jen 2 měsíce co se holím břitvou používaný. Čistý nenapajcovaný. Skladovaný v zavěšené poloze aby se nezohýbal atd. Několikrát jsem ho přejel čistou rukou abych ometl případné smítko a zahřál ho. Poté jsem břitvu opatrně asi 8 - 12 tahy obtáhl (tak jsem se soustředil, až jsem se ztratil s počítáním tahů :D ). Následně jsem zkusil přeříznout vlas a ono nic. Ohnul se a nic. Zkoušel jsem to dál a řeže ho třeba každý pátý pokus. Zbylé pokusy se vlas jen ohne nebo řeže po délce. Prostě ne a ne ho bez odporu rozpůlit jako se to dělo rovnou z kamenů.

Co jsem udělal špatně? Doufám, že jsem břitvu obtažením neztupil. Byl jsem naprosto soustředěný a dával si pozor na každý pohyb. Navíc si myslím, že techniku obtahování mám už trochu zmáknutou, už od půlky prosince se holím výhradně břitvou, 2x týdně, a od konce ledna už nemusím ani dočišťovat Gilletem.

Nevíte prosím někdo kde může být chyba?
Děkuji moc za odpověď.

PS. Jo zapomněl jsem napsat, že jsem jí dnes na všech 3 kamenech brousil s jednou vrstvou černé elektrikářské pásky na hřbetě. Všechny předchozí brousící seance jsem jel bez pásky, ale dneska jsem si řekl, že to zkusím jinak a tak mi na fasetce z minula vznikla taková menší vyleštěná mikrofasetka.

PříspěvekNapsal: 17 úno 2018, 17:14 
Mistr Mentor

Gratuluji k výsledkům broušení.

broušení má cca 4výsledky ostrosti
a) nebere vlas
b) bere vlas
c) přestane brát vlas
d) bere vlas jen z jednoho směru

a) tupá vlas nevezme a ani nemá jak
b) první broušení vytvoří hrubé zuby a mezi nimi se vlas zasekne jako mezi žraločími zuby a je spíše utržen
c) fáze kdy začíná vyšší ostrost ale chybí ty původné velké zuby a ostrost ještě není.
- Další broušení zjemní ony zuby a začne vlas skutečně krájet
d) nejjemnější broušení je tak jemné, že vlas krájí jen proti směru keratinových šupinek

Tvůj problém mi připadá v poslední fázi. Nesprávný směr keratinových šupinek. Zkus vlas otočit a jestli najednou půjde krájet, tak máš super ostrost. Pokud ani tak nekrájí, tak ještě zvýšit ostrost.
8-)

PříspěvekNapsal: 17 úno 2018, 19:34 

Děkuji Ti za rychlou odpověď. Opravdu, teď jsem to zkoušel a pokud vlas chytím prstama za kořínek a chci ho uříznout, nejde to. Pokud ho chytím za špičku, tak ho řeže. Už se moc těším na zítřejší holení.
Tato první "školní" břitva mi trvala nabrousit cca 2 měsíce :D ty další dvě Gold Dollarovky půjdou snad rychleji když už jsem na to možná přišel. Je potřeba žádný tlak při broušení u gritu vyššího než 1000 a radši víc tahů. No a pak se můžu vrhnout na dvě krásky co se pokouším zrenovovat. Plnodutou Böker a čtvrtdutou G. Hammesfahr.
No co budu povídat. Úplně mě to chytlo :lol: .

PříspěvekNapsal: 17 úno 2018, 20:40 
Mistr Mentor

Bacilus Břitvomilus je prevít, mnoho z nás jej už okusilo...

Každá Břitva je úplně jiná a to dokonce stejné značky a stejné série a každá půjde brousit úplně jinak...
Tak se příliš neutěšuj, že ty druhé dvě půjdou rychleji.

PříspěvekNapsal: 17 úno 2018, 23:53 

""broušení má cca 4výsledky ostrosti
a) nebere vlasť
b) bere vlas
c) přestane brát vlas
d) bere vlas jen z jednoho směru""
Čo k tomu dodať?
Kto umí, ten umí. Kto neumí, ten čumí.
Peťo, tento príspevok, by mi cca 2 roky dozadu ušetril pár bezsených nocí. Ale na druhej strane, keď som to prácne zisťoval systémom pokus omyl, si to lepšie pamätám, ako keby som si to len tak prečítal. ;)
Každopádne za všetkých, vďaka za výstižné vysvetlenie.

PříspěvekNapsal: 18 úno 2018, 00:06 

Přesně tak. Vždy když si myslíš, že už si našel správný způsob, tak tě může potkat překvapení. Jiná ocel chce jiný počet tahů, nebo jinou kombinaci kamenů. Dost se zpomalíš když přejdeš na jemnější příliš brzo. Hlavu pěkně zamotá i zkroucená čepel a tak dále a tak dále.
Před pár dny jsem si vyndal tři břitvy, které byly ještě v pořátku s broušením a tak ladím. U magnetky i mikroskop ukazoval, že mám nabroušeno, ale oholení podprůměrné. Přitom se mi s ní vždy vítečně holilo. Po dnešním večeru a bolavých zádech jsem zas o krůček dál, překrojí už i jemňoučké psí chlupy od naší fenky.
Jen vydrž a neboj se hledat nová řešení.

PříspěvekNapsal: 24 úno 2018, 16:58 

Tak konečně mám nějaký čas abych poreferoval jak proběhlo holení s mnou první nabroušenou břitvou. Klasicky jsem se vysprchoval, v horkém pěnotvoru rozmíchal Proraso Red, pěnu nanesl na tvář a šel jsem obtáhnout břitvu. Poté jsem tvář opět napěnil a započal holení. Byl jsem překvapen jak krásně bez problémů břitva brala vousy. Akorát zhruba 1-1,5 cm ostří od špičky vůbec nebralo ani netahalo. Bylo to asi jako pokoušet se holit plastovým pravítkem. Jak jsem holil kotletu a špička nebrala, podvědomě jsem břitvu posouval směrem k uchu až jsem se špičkou fiknul do ucha. Byl jsem z toho docela zklamaný, protože jsem si od svého nabroušení sliboval víc. Vyronila se kapka krve, ale nechal jsem ji tam a pokračoval v holení. Střed břitvy a pata u krčku byly úplně parádní. Dokonce i bradu se mi podařilo bez problému oholit. Stejně tak krk. Když přišel na řadu knír, který holím až nakonec, nedokázal jsem se tam s břitvou vymanévrovat, protože knír holím výhradně špičkou. Dojel jsem ho tedy břitvou kterou mám profesionálně nabroušenou. Druhé holení proti srsti proběhlo už bez problému. Opět jsem se na několika místech uchýlil k řádně nabroušené břitvě. Naprostou většinu jsem ale oholil mnou nabroušenou břitvou. Po opláchnutí a nanesení vody po holení tvář vůbec nepálila, krk a brada jen trochu. Nakonec ani to říznutí do ucha nebylo tak hrozné, zůstala po něm jen malá čárka, která do 3-4 dnů zmizela.

Takže nakonec spokojenost i nespokojenost :D . Kdyby i špička byla ostrá jako zbytek, byl by to luxus. Takhle nevím. Asi se vrátím na norton 8000 a lehkými tahy se zaměřím více na špičku dokud nebude řezat vlas jak zbytek. Potom už Naniwa 12k a hurá na další holení.

Všechny časy jsou v UTC+02:00