Drolení břitu

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 316
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Drolení břitu

Příspěvek od HonzaS »

Pokračování problému:
PetrS píše:Dej tomu rovnou číňana aby jsi pod mikroskopem viděl kde se to zaleští a jak máš břit postavený. Podle toho pak můžeš začít stavět nový břit a budeš vědět zda jdeš do roviny fazety.
Na předchozích fotkách je vidět drolící se břit. Musíš se dostat až za hranu prasklin, ale velice jemně, jinak budou hezky postupovat po fazetě nahoru a vždy když už budeš mít nabroušeno, tak při posledních tazích se vše vydrolí znovu. Když poslední tahy vynecháš, tak se Ti to vydrolí na řemenu...
8-)
Vlastně už jsem to jednou na té sheffieldce zažil, ale tehdy jsem to svedl na keramické brousky. Nicméně, problém je zpět a na 3 břitvách najednou. Takže, co mohou být příčiny?
Velký přitlak při broušení?
Hodně slurry na kamení - agresivní broušení (slurry na 1000 Kingovi, BBW a číňanovi)?
Něco jiného?

Vzhledem k tomu, že se holím denně a nic jiného než břitvy nemám, tak jsem docela v pasti :(
Navíc mě to prostě štve, že se nedaří...

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4209
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Drolení břitu

Příspěvek od PetrS »

Úplně všechno dohromady a přidej k tomu ještě usilovnou snahu to napravit a výsledek je jasný.
Vyber si jednu u které se Ti zdá být ostří nejméně vydrolené a začni ji brousit jako by jsi ji měl poprvé na namenech. Prostě zapomeň na to, že už jsi na ní postavil fazetu. Postupně projeď vše od začátku, nespěchej, netlač a nesnaž se mít "nabroušeno". Postupně se propracuj k tomu, že se ostří začne samo zarovnávat i na hrubém kamenu. Teprve poté můžeš jít na další. Přítlak dokáže napáchat velkou škodu a proto měj ruku hedvábnou...
8-)

Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39

Re: Drolení břitu

Příspěvek od Radyx »

A nezapomeň pořádně čistit kameny, vydrolil jsem i na finišerech když se mi na kámen dostal binec (špatně očištěná břitva, "opláchnutí" kamene ve vaničce kde jsem předtím oplachoval hrubé kameny,...)!

HonzaS
Donátor
Příspěvky: 316
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Drolení břitu

Příspěvek od HonzaS »

Tak už možná vím, kde jsem udělal chybu. Nějak jsem měl v hlavě: "nedrž při broušení střenky, ať břitvu nenakláníš". Tak jsem břit držel v rovině na kamení jen tlakem na hřbet. A zřejmě to bylo moc.
Jedna břitva funguje už cca 3 týdny, 5 holení do týdne. Na té druhé po chvílích pracuji. A vzhledem k tomu, co jsem si nadrobil, ještě nějakou dobu pracovat budu :(

Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 525
Registrován: 21 pro 2011, 08:19

Re: Drolení břitu

Příspěvek od Vlcak »

No tedy, snad jsi na to kápl. Člověk se pořád učí. Nabrousit břitvu je opravdu umění. Snad už máš od drolení břitu pokoj.

HonzaS
Donátor
Příspěvky: 316
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Drolení břitu

Příspěvek od HonzaS »

Tak menší update po skoro půl roce beznadějného boje.
O víkendu jsem si řekl: tak znova a úplně od začátku.
Krok 1 - kontrola kamenů. Výsledek, King 1000 po přiložení šuplery (to nejlepší, co mám na kontrolu rovnosti) připomíná pánev po vytěžení ložiska uhlí. Takže jsem se skřípěním zubů vytáhl keramiku od Jana03 a na ní lehkými tahy postavil základ. Vlas jsem nepřeřízl, ale do chlupu na ruce se břitva zakusovala. Pod mikroskopem, přestože se jedná o tisicovku, byla faseta černá, v podstatě leštěná. Fakt by mě zajímalo, jak tato kerimika pracuje. Po tyčince od Spyderca mám na noži klasické stopy po broušení.
Krok 2 - BBW s kaší. Začínám opět cítit hlodání červíka zoufalství. Na fasetě se oběví pár škrábanců (stop po broušení), ale žádný pravidelný vzor se nekoná. Vlas neřežem, do chlupů na ruce se zakusujem.
Krok 3 - břidlice dnes večer. Ať koukám, jak koukám, žádný vzor po broušení se na fasetě neoběvuje. Test na chlupech na ruce - jako by to bylo horší. Tak se ještě jednou podívám do mikroskopu a když se tak dívám na břit, nemůžu se ubránit dojmu, že se zakulacuje. Prostě to vypadá, že broušením si tu břitvu tupím...
Krok 4 - povzdech odevzdaného zoufalství
Krok 5 - jak někteří ví, mám doma zásobu diamantových lapovacích filmů. Už kdysi jsem s Radkem probíral variantu použít je k broušení. Četl jsem o tom i několik článků. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci.
Krok 6 - vzal jsem Jana03 v úpravě 8000 (na omak hladký jako sklo). Na něj jsem na vodu přichytil proužek filmu se zrnem 3um. Už po 15 tazích byl vidět nádherný vzor stop po broušení. Něco, co jsem na svých břitvách ještě neviděl. Dalších 15 tahů, a faseta byla (na mně perfektně) postavená.
Krok 7 - film se zrnem 1um. Tohle byl výstřižek z kolečka o pruměru cca 11cm. Za stejných podmínek cca 60 - 70 tahů a na fasete byl mnohem jemnější vzor.
Krok 8 - tak zvaný finální film. Zrno nevím, výrobní tajemství. Ale mělo by to být někde kolem 0.5um (míň?). Opět, výstřižek z kolečka cca 12cm. Za průběžné kontroly mikroskopem cca 70 - 80 tahů.
Vzhledem k tomu, že břit je mírně zvlněný (do strany) a mám daleko k tomu se zazývat brusičem výsledek nebyl perfektní. Nicméně, tak kde broušení proběho jak mělo byla výsledkem jednolitá černá plocha. Dokonale vyleštěno.
Při opatrném postupu cca 1h.
Soudit po jednom holení je nesmysl. Nicméně, pokud by se potvrdily první dojmy, tak:
1) takhle perfektní břit jsem v životě nevytvořil
2) takovéto holení jsem si už hóóódně dlouho neužil.

Finální rozsudek tak za 2 týdny.

Mám ještě 2 břitvy na holení. Zkusím je taky brousit na filmech a zkusím udělat nějaká fota. Vzhledem k tomu, že mikroskop propojený s PC "mám" jen v práci, tak to bude časově poněkud náročnější.

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4209
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Drolení břitu

Příspěvek od PetrS »

A MÁŠ TO...
Teď se Ti ještě párkrát při stejném postupu ostří "zhorší" a budeš mít pocit, že už to bylo lepší, ale na to nedej. Stále dodržuje stejný postup a uvidíš jak se kvalita ostří ustálí na určitém stupni který bude na hodně vysoké úrovni.
To, že po čase začneš být nespokojený a budeš hledat cestu ke zlepšení je následek Ostromilné infekce. Mnohý z nás to zažil na vlastní kůži, protože to s čím sám není spokojený, je na takové úrovni ostrosti, která by u jiných vyvolávala nadšení.
Inu nespokojenost vládne světem...
8-)

HonzaS
Donátor
Příspěvky: 316
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Drolení břitu

Příspěvek od HonzaS »

Možnost, že bych to měl, připustím, až bude fajn pocit po holení i za 2 týdny, podaří se mi stejně nabrousit i další 2 břitvy ve frontě a zopakuji to i za půl roku.
A i když se tohle všechno potvrdí, tak stále budu hledat odpověd na tyto otázky:
1) tuto Sheffieldku brousím už potřetí. Poprvní, to bylo moje standardní nabroušení. Holila. Podruhé, jsem ji nabrousil letos v červnu. První holení: úplně jsem cítil, jak se jedovatě zakusuje do vousů. Po dvou týdnech holení to bylo totální utrpení. Jako by za sebou měla půl roku denodenního holení. A od té doby ji už půl roku brousím potřetí. Co se děj? Co to má znamenat?
2) Z letošního břitvení jsem si dovezl 3 břitvy. Tuhle Sheffieldku a 2 Tuckmary. Všechny 3 břitvy vydržely 2 týdny holení a šly do háje. Každá z těch břitev bylo broušená jinak, na jiných kamenech a jednu jsem ani nebrousil já. Co má tohle znamenat?

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4209
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Drolení břitu

Příspěvek od PetrS »

To je to, co jsem Ti psal.
Při dalším broušení budeš mít pocit, že se vše zhoršuje.
Vytrvej a pečlivě opakuj stejný postup jako při výše popsaném broušení. Žádné další výmysly a variace na "zlepšení".
Prostě stále stejně a dokola až budeš mít tento postup jako standardní.
Mluvím o POSTUPU. Výsledek může být pokaždé jiný, ale postup musíš zachovat stále stejný. Jenom tak se posuneš dále.
8-)

HonzaS
Donátor
Příspěvky: 316
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Drolení břitu

Příspěvek od HonzaS »

Tak jak jsem slíbil, první díl foto seriálu broušenní na lapovacích filmech. V hlavní roli 2x výrobek fy Tuckmar. Jednou 5/8 a jednou 6/8.
Díl první: 3um

5/8:
T5_3u_4a.jpg
6/8:
T6_3u_2a.jpg
Více obrázku ve větším rozlíšení: http://jensak.rajce.idnes.cz/Polish_filmy

Na zvětšení se neptejte, nevím. Kvalita odpovídá tomu, že focení probíhá jako rychlá akce v práci. Musím uznat, že v domácím plastovém kukátku 60x to vypadá mnohem lépe.
Ty šikmé čáry nejsou stopy broušení, ale stopy toho, jak břitvy otírám o hranu dlaně.

Další díl(y) by měl(y) následovat příští týden.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.