Zvlněný břit

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 314
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Zvlněný břit

Příspěvek od HonzaS »

Pořídil jsem si jeden postarší skoro klín a teď za dlouhých zimních večerů jsem se pustil do broušení. Bohužel, hned na začátku jsem zjistil nemilou skutečnost - břit je zvlněný. I když po celé délce břitu kámen zabírá v podstatě po celé fasetě, jsou tam 3 místa, kde se kámen břitu ani nedotkne. A to ani při třech vrstvách pásky na hřbetě.
První myšlenka bylo zoufálé povzdechnutí při představě jak brousím a brousím, abych vyrobil fasetu po celé délce břitu.
Nicméně, jsa člověk od přírody líný, jsem si uvědomil, že relativně dost starých brousků na břitvy je docela úzkých. Tak palec, možná i míň. A úzký brousek lépe kopíruje nerovnosti břitu/hřbetu. Dnes jsem si ověřil, že to funguje.

Takže můj dotaz na zkusené brusiče: vybrousit rovný "dokonalý" břit, nebo se smířit s tím, že je to 80+ let starý nástroj, který už něco zažil a má své mouchy a brousit úzkým brouskem?

Laickým pohledem typuji, že problém je spíš v tloušťce materiálu. Břit vypadá rovně, a na opačné straně je šířka fasety poměrně rovnoměrná.

ater
mistr brusič
Příspěvky: 795
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Zvlněný břit

Příspěvek od ater »

Pokud je čepel rovná a jde jen o různou tl. výbrusu tak bych brousil dokud by se ostří nepotkalo na širokém rovném hrubém (#400) kamenu a určitě s páskou na hřbetu, kterou bych často měnil. Vem si nožové pravítko, úhelník, šupleru nebo něco hodně rovnýho a podle toho zjistit jak na tom čepel je.

Pokud je ale čepel zvlněná nebo ohnutá tak máš možnosti:

1. Když to není moc tak se to dá přítlaky, X tahy, víc pásek

2. Brousit na úzkých kamenech, je to časově náročnější.

3. V extrému udělat z břitvy vysmátou, zkrátit jí atp.

Jinak nejde o starý - nový nástroj, pokud nemá břitva historickou nebo sběratelskou cenu tak je tupá břitva dost k ničemu ať je nová nebo stará.

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4180
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Zvlněný břit

Příspěvek od PetrS »

ater píše:Pokud je čepel rovná a jde jen o různou tl. výbrusu tak bych brousil dokud by se ostří nepotkalo na širokém rovném hrubém (#400) kamenu a určitě s páskou na hřbetu, kterou bych často měnil...
To co popisuješ vypadá, že není klasické zvlnění, ale na "šišaté houpačce" kameni ubroušené ostří a na úzkém kamenu tu chybu ještě znásobíš.
To co Ater napsal, je velmi správné řešení i když náročné na práci, ale jen tak lze napravit předchozí chybu brusiče.
8-)