Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Právě je 14 lis 2018, 08:36

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Moje prvé brúsenie
PříspěvekNapsal: 20 bře 2018, 09:21 

Zdravím všetkých britevníkov,

tak mám za sebou moje prvé brúsenie. Moja začiatočnícka zostava kameňov sa skladá zatiaľ z 2 kusov: King Deluxe 1000 na stavbu fazetky a Coticule Standard na zvyšné kroky. Na prvé brúsenie som si z aliexpressu objednal GDcku 208 https://www.aliexpress.com/item/Gold-Do ... 0.0.L39veB - prišla v celkom fajn stave a veľkým plusom bolo, že nebolo potrebné obrusovať stabilizér. Obidva kamene som zrovnal 400vkou brúsnym papierom na dlaždici. Obidva boli z výroby celkom rovné, potrebovali viac-menej len olapovať. Pred samotným brúsením som britvu 2x potiahol po dne keramického hrnčeka, aby som si bol istý, že je tupá tak, že ani chlpy na rukách neberie. Fazetku som začal vytvárať na King 1k. Bol som prekvapený, koľko vody ten kameň potrebuje. Pred brúsením som ho mal namočený asi 15-20 minút a keď som ho vytiahol z vody a začal brúsiť, tak zo začiatku som musel po každých 10-12 ťahoch pridať vodu - doslova mi mizla pred očami. Postupne sa tie intervaly predlžovali, ale aj tak som musel vlhčiť veľmi často, čo ma dosť spomaľovalo. Fazetku sa mi podarilo postaviť za cca 1,5 hodinky. Progres som si priebežne kontroloval zväčšovadlom 60x. Na 1k som brúsil dovtedy, kým britva nebrala chlpy na rukách.
Následne som šiel na Coti, pričom som postupoval metódou Dilucot - postupné riedenie kaše až do vody. Na Coti som bol necelú hodinku. Po každých 30-tich ťahoch som na kameň pridal 1-2 kvapky vody prstom, pričom som postupne zvyšoval počet ťahov a na na čistej vode som ich spravil nejakých 70. Skúsil som "vlasový test" - naivne som očakával, že mi vlas s krásnym cinknutím odpadne, ale on sviňa zakaždým uhol :D Tak som si povedal, že kašlem na to, aj tak je veľa hodín, idem sa oholiť a spať a skúsim to nabudúce. Britvu som ešte obtiahol na koži s modrou pastou unipol a na čistej koži - vlas aj tak nebrala. Na holenie som si pripravil 2 britvy - tú ktorú som brúsil a ďalšiu, ktorá bola nabrúsená a ktorou sa holím. Automaticky som očakával, že britva, ktorú som brúsil, bude ťahať, nebude chcieť brať (keďže na vlasovom teste ťažko pohorela) a pred holením som si myslel, že ju po 1-2 ťahoch vymením. Tu som zažil ale druhé prekvapenie. Tá potvorka fúzy vôbec neťahala a brala celkom dobre. Nebolo to úplne tip-top holenie ale čakal som oveľa oveľa horšie. Nakoniec som celé holenie zvládol čerstvo nabrúsenou britvou a dokonca sa mi prvýkrát podarila oholiť aj brada.
Závery a otázky z môjho prvého brúsenia:
- King 1k chce riadne veľa vody
- Dilucot metóda na Coti asi nebola to najšťastnejšie riešenie pre začiatočníka. Prvýkrát som vytváral slurry na kameni a to postupné riedenie bolo čisto pocitové bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. A keďže som nechcel otierať slurry z britvy, tak som progres na Coti zväčšovadlom nekontroloval. Nabudúce skúsim asi Unicot metódu, ktorá by mala byť vhodnejšia pre začiatočníka.
- stalo sa niekomu, že pri test vlas nechce odpadnúť ani za svet a holenie je celkom fajn? Je pravda, že to bol manželkin vlas, ktorý sa povaľoval na zemi a manželka má dosť jemné vlasy. Neviem, či toto mohlo mať vplyv ale nemám s čím porovnať, pretože na mojich 5 mm vlasoch sa test robiť nedá :D

V každom prípade to skúsim znova a uvidím, či som schopný na mojom Coti dopracovať sa k tomu, aby po brúsení vlas odpadol. A možno budem potrebovať ďalší kameň :D :shock: :?

M.

Předmět příspěvku: Re: Moje prvé brúsenie
PříspěvekNapsal: 21 bře 2018, 12:29 

Vlasový test je orientační, po některých kamenech břitva vlas nebere a holení je dobrý. Na vlasu je to závislé taky a i na technice testu, fakt super nabroušená břitva ale bere každý vlas i barvený a jemný.

Pokud jde o coticule tak dost záleží na tom jaký máš kus, některé coti nejsou finishery na břitvy. Buď jsou hrubé a nebo pouští brusná zrna i když brousíš bez kaše. Příště si víc hraj s finálním broušením, opláchni veškerou kaši z coti a postupně snižuj přítlak až to bude jen váha břitvy. Počet tahů nehraje roli, spíš zkoušej vlas v průběhu broušení.

O jakém dalším kamenu uvažuješ? Nějaký finisher?

PříspěvekNapsal: 21 bře 2018, 14:40 

Presne tak, uvazujem nad nejakym finisherom. Pobrusim este na tom coti a uvidim, kam som schopny sa s nim sa dostat co sa tyka jemnosti ostria. Ak bude potrebny finisher, tak uvazujem nad charnley forestom alebo to risknem s cinanom. Uvidim este.

PříspěvekNapsal: 22 bře 2018, 08:25 

Tak som včera skúsil to brúsenie po druhýkrát. Postup podobný, akurát na Coti som šiel metódou Unicot, t. z. po brúsení na kaši som na britvu dal pásku a na zriedenej kaši a na vode som šiel s páskou. Výsledok +- podobný, možno o trošičku lepší.
Vypozoroval som ale jav, ktorý ma znepokojil. Po vybrúsení fazetky na King 1k bola hrana ostria pekná rovná. Keď som prešiel na Coti, začali sa mi na ostrí objavovať mini zúbky (mal som ich tam aj po prvom brúsení, len som si nebol istý, v ktorej fáze brúsenia vznikli). Tie zúbky nie sú pravidelné ako pílka, ale napr. 1 cm hladké ostrie a potom 2 zúbky... zasa kúsok hladký a zasa zúbok. Máte podobnú skúsenosť? Kde by mohla byť príčina? Mňa napadá:
a) kameň - možno môj Coti nie je úplne vhodný. Zrovnal som na 400ke brúsnom papieri, vyhladil slurry kameňom. Voľným okom nevidím žiadnu chybu na kameni, povrch je hladný s jednotnou štruktúrou... tak neviem. Tajne dúfam, že chyba nie je v kameni, ale niekde inde :D
b) britva - brúsil som GD a pri nich je kvalita vždy otázna. Možno nie je dobre zakalená alebo je slabo popustená. Mal som podobnú skúsenosť s nožom, ktorý som robil. Bola to nástrojová oceľ 19312, ktorú mi v kaliarni zakalili na 61-62 HRC a tvrdá keramika mi na ostrí robila zuby ako na pílke. Jediná možnosť ako to nabrúsiť, bol mäkší syntetický kameň. Možno je problém podobný.
c) ja - možno to ešte nemám v ruke. Ale snažil som sa ísť s jemným prítlakom.
Skúsim ešte inú britvu na tom Coti a uvidím. Ak bude robiť zúbky aj na nej, asi budem musieť kúpiť syntetické kamene.
Za každú radu som vďačný.
Pekný deň
Maroš

PříspěvekNapsal: 22 bře 2018, 09:22 
Mistr Mentor

Ahoj Maro,

to co popisuješ, je vydrolené ostří. Pokud by jsi to dal pod silný zvětšovák, tak zjistíš, že na skoro hotovém ostří se část břitu vydrolí a vysype. Důvodů proč se tak stane je mnoho a většinou je to jejich souběh. Od materiálu, po kameny přes kalení včetně pořadí hrubostí. Každá Břitva to má naprosto jinak a není šablona na řešení. Nejhorší je, že ostří celou dobu krásně drží a teprve při úplném finišování se to projeví a tak nezbude než celou práci začít od znova a hledat kde by to mohlo vzniknout.
Přeji trpělivost a vytrvalost.

PříspěvekNapsal: 23 bře 2018, 23:50 

Na vyštípané ostří zkus brousit bez kaše, to na 2 kamenech zabere mnohem víc času. Jinak má pravdu PetrS, příčin je hodně a chce to dost zkoušení co na jakou břitvu zabere, obecně to chce malý přítlak, zkontrolovat, že není moc ubroušený hřbet tj. není příliš malý úhel ostří.

U finisherů spíš ber CF, podle mě je to lepší volba než číňan a nebo nějaký syntetický (třeba Naniwa Sharpening Stone 10k).

PříspěvekNapsal: 24 bře 2018, 10:46 

Rád bych se dozvěděl o těch dvou metodách broušení na Coti a to metoda Dilucot a metoda Unicot. Nejraděj samo v tom našem jazyce :-)
A nemůžou ty zoubky na břitvě způsobeny nějakou příměsí v Coti ? /křemenná inkluze ?/.Už se mi to stalo,že na kameni zůstalo zaseknuté brusné zrno ze smirku a pak stačí málo a "zaskřípe to" a můžeš jet znovu.V tom jsou ty syntetické kameny lepší,tam nic takového nehrozí.

PříspěvekNapsal: 24 bře 2018, 19:36 

Pokud to zaskřípe, tak je samozřejmě většinou problém. Určitě doporučuji vždy okamžitě očistit brousek
i břitvu. Dost často se mi stává, že zjistím na brousku vlas, nebo chloupek a to mne vždy zatrne. Je to okamžitě vidět ve stopě za břitvou. Dost často má chloupek délku do 3 až 4 mm. Pokud okamžitě zasáhnu, tak je to většinou bez větší úhony. U přírodních kamenů je velmi důležitý zdroj, od kterého nakupuješ. Pokud je to někde na internetu Ebay, nebo klasický obchod bez bližších pozitivních recenzí, tak je to vždy sázka do loterie, která může velmi zabolet. Někdy se možná dá využít intuice a risknout nějaký kámen, který vypadá, že je opravdu staršího data, ale vždy to chce velkou rozvahu. Já rád využívám zdroj kamenů od kolegy Adrspacha, kterého vnímám jako odborníka a ikdyž mi některé kameny přijdou jako menší, tak jsem se nikdy nezklamal. Vždy je důležité vědět, co můžeš od daného přírodního kamene očekávat a tak u kamenúů od Adrspacha je možno vždy kamen vyzkoušet a rozhodnout se zda splňuje očekávání.
Se skřípáním při pohybu ostří po kameni jsem se setkal jen u břidlice z nějakého českého internetového obchodu. Tato břidlice stála pár korun a okamžitě po olapování jsem pojal podezření o kvalitě, pochyboval jsem o vhodnosti na břitvu. Broušení dokázalo tuto obavu jako reálnou. Předpokládám, že ostatní přírodní kameny se mohou chovat podobně. Pokud chceš zaručený přírodní kámen na břitvu, tak určitě vybírej dle doporučení. osobně mám rád COTI a kvalita je velmi rozdílná a sáhnutí vedle může být velice nákladné.

Naposledy upravil(a) vsezved dne 24 bře 2018, 20:02, celkem upraveno 1 x.

PříspěvekNapsal: 24 bře 2018, 20:02 

Kamen som kupoval priamo cez eshop ardennes-coticule.be. Hned po nakupe som si s Robom Celisom vymenil par mailov, aby som zistil, z akej vrstvy je moj Coti - udajne La Grise. Dokonca mi Rob ponukol, ze ak po par bruseniach zistim, ze kamen nie je podla mojich predstav, vymeni mi ho. Pobrusim este a uvidim. Dohodol som sa s Ryzom, ze ho otestuje, predsa ma viac skusenosti ako ja.
Co sa tyka necistot na kameni, daval som si pozor.
Je na ceste ku mne este synteticke kombo 3000/8000 a maly olejovy cinan 10k z aliexpresu. Tak uvidim, kam budem schopny sa dostat s takou zostavou.
Pekny vecer prajem.
M.

PříspěvekNapsal: 25 bře 2018, 12:27 
Mistr Brusič

13majko píše: *
...... Dokonca mi Rob ponukol, ze ak po par bruseniach zistim, ze kamen nie je podla mojich predstav, vymeni mi ho.....
Majo, čo tu teda ,,riešiš" ? Ak máš takúto ponuku, nešpekuluj, netráp sa a doplať si niečo a vymeň kameň za SELECTED.

Všechny časy jsou v UTC+01:00