Zde je můj začátek s břitvou (mikroskopie)

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
Zpráva
Autor
PetrS
Mistr Mentor

Re: Ahoj, břitevníci. Zde je můj začátek s Břitvou

#21 Příspěvek od PetrS » 15 říj 2018, 17:23

Zub je potfora, ať je na špičce břitu nebo na hřbetě čepele, všude páchá škodu. :cry:
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

vsezved

#22 Příspěvek od vsezved » 15 říj 2018, 18:52

Ještě k té špičce. Pokud se budeš holit komplet, tak je pro začátek učení určitě dobrý alespoň malý rádius. Pokud necháš špičku zcela rovnou, tak to chce pro oholení trochu cviku, jinak se budeš ostrou špičkou škrabat. Pokud ale budeš chtít na tváři zachovat nějaký vous a doholovat kontury, tak je na holení krajů kolem vousů ostrá špička vhodná. Pokud budeš zaoblovat špičku, tak to moc nepřeháněj. I minimální oblouček je velikou změnou.

FerencH

#23 Příspěvek od FerencH » 22 říj 2018, 08:48

Stabilizátor.
Na zánovní Břitvě jsem dobrousil ten stabilizátor, jak bylo v příspěvcích zmíněno výše, byl v kolizi s broušením a celkově z továrny nějak moc hmoty, po srovnání stabilizátoru a srovnání ostří jsem musel opět komplet dát na kameny 1+3+8K + Rozsutec. Foto před a po zarovnání a broušení zde. F
--
PS Mimochodem, jsem rád, že jsem investoval do mikroskopu - překvapuje mě, co se objevuje, když myslím že fazetka je OK, tak ejhle - není, dokonce i obráceně. Prostě pod zvětšením se s tím dám pracovat a odhalit při broušení chyby v ruce ;)
17 Stabilizátor před.jpg
18 Stabilizátor po přebroušení.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PetrS
Mistr Mentor

#24 Příspěvek od PetrS » 22 říj 2018, 10:05

Dobře opravený stabilizátor a napojení na fazetu.
Mikroskop je požehnání i prokletí v jednom přístroji...
Máš při broušení těžkou levou ruku.
8-)

Radgost
Admin

#25 Příspěvek od Radgost » 22 říj 2018, 11:15

FerencH píše:
22 říj 2018, 08:48
Stabilizátor.
Na zánovní Břitvě jsem dobrousil ten stabilizátor, jak bylo v příspěvcích zmíněno výše, byl v kolizi s broušením a celkově z továrny nějak moc hmoty, po srovnání stabilizátoru a srovnání ostří jsem musel opět komplet dát na kameny 1+3+8K + Rozsutec. Foto před a po zarovnání a broušení zde. F
--
PS Mimochodem, jsem rád, že jsem investoval do mikroskopu - překvapuje mě, co se objevuje, když myslím že fazetka je OK, tak ejhle - není, dokonce i obráceně. Prostě pod zvětšením se s tím dám pracovat a odhalit při broušení chyby v ruce ;)
17 Stabilizátor před.jpg
18 Stabilizátor po přebroušení.jpg
Dobrá práce.
S tvým dovolením vytvořím příspěvek o úpravě stabilizátoru do příslušného vlákna.

vsezved

#26 Příspěvek od vsezved » 22 říj 2018, 11:34

@FerencH
Pěkná práce. Tvé fotky jsou vedle sebe pěkně ilustrativní. Hned tvá ocelová kráska vypadá pěkně k světu a ne jako nějaká probroušená břitva ze starožitnictví. Já sám jsem se do úpravy prvního stabilizátoru dal až když jsem měl v ruce břitvu GD s upraveným stabilizátorem od PetraS. Máš pravdu, někdy člověk pro funkčnost musí odebrat opravdu hodně materiálu.
Jen tak dál.

@PetrS
Peťo za tvé věcné připomínky a vysvětlení bývám někdy hodně rád, protože mi pomáhají se zdokonalovat a uvědomit si někdy I drobné technologické chyby.

FerencH

#27 Příspěvek od FerencH » 22 říj 2018, 13:30

To: Radgost. Vytvoření příspěvku … do příslušného vlákna – samozřejmě, OK.
----
To: PetrS. Dík. Petře, z čeho lze usuzovat těžká levá ruka? Asi je to pravda dle celkového zúžení (výšky čepele) Břitvy směrem ke špičce? Snad to bylo i tím, že mě předtím po pravé ruce zavazel ten Stabilizátor.
---
To: vsezved. Dík za mnohé k ponaučení.
--
Chybí mi břitvy, starší ale „dobré“ a použitelné k holení, klidně nabroušenou, ale i nenabroušenou – nevydržím čekat, než se mi má otupí! Mohu se obrátit na nějaký kšeft na Petra a Vsezveda ..či jinde? Mohu napsat na SZ?
Ferenc

PetrS
Mistr Mentor

#28 Příspěvek od PetrS » 22 říj 2018, 14:37

@vsezved
Jsem rád, že můžu pomoct a je mi potěšením, že je to k užitku.

@FerencH
těžké střenky vyvažuješ přítlakem levé ruky, ale je potřeba pravou rukou střenky nadlehčovat a v levé jen udržovat směr. Kdyby jsi měl levou ruku lehkou, tak ubíráš stabilizátor na kterém by jsi se "houpal" a ne špici. Ten stabilizátor se na tom učení taky hodně podepsal, ale už je pryč a tak můžeš trénovat odznovu. :D

Podívej se do sekce Bazar na nabídku kolegy Baggio88.

FerencH

#29 Příspěvek od FerencH » 12 lis 2018, 11:55

Ahoj. Pár týdnů jsem měl odmlku, četl jsem…, sháněl pár věcí a také další starší břitvy (JEDNU již mám, OSTATNÍ jsou již pomalu na cestě).
Prvně jsem se jemně dovybavil pro případnou menší budoucí renovaci čepelí starších břitev + nějaké oleje, uvolňovač – inhibátor koroze, smirek, pasty apod.
19 výbava pro čištění čepelí.jpg
-----
KOUPĚ starší břitvy – ohledně nákupů přes ebay, aukro apod. zde na fóru toho bylo napsáno dost, plusy, mínusy, nejistoty atd. Přesto jsem do toho šel. Solingen. Jeví se zachovale, dle mého amatérského oka i bez nějakého vnějšího zásahu. Tato je z Aukra, za ca 1000 Kč (zda je to relevantní cena, nedokáži posoudit, já jsem zatím spokojen, holí lehce, fajn..)
20 Solingen celkově po koupi.jpg
21 Celkově.jpg
22 Detail.JPG
23 Detail.JPG
Naposledy upravil(a) FerencH dne 12 lis 2018, 12:31, celkem upraveno 3 x.

FerencH

#30 Příspěvek od FerencH » 12 lis 2018, 11:59

pokračuji..vyaukrovaná břitva - detaily a pak pod mikroskopem:
24 Detail.JPG
25 Detail.JPG
Dal jsem pod mikroskop - původní stav po koupi, bez mého zásahu:
26 cca uprostřed délky ostří.jpg
27 detail .jpg
28 detail u špičky.jpg
F
Naposledy upravil(a) FerencH dne 12 lis 2018, 12:35, celkem upraveno 5 x.