Použití saponátu při broušení na kamenech

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
Radgost
admin

Použití saponátu při broušení na kamenech

Příspěvek od Radgost »

Pokračování diskuze o broušení na kamenech s použitím saponátu:
viewtopic.php?p=6970#p6970
sparq píše:Musim sem pridat, ze CF je vynikajici touch-up kamen. Mel jsem ted v pazourech ultra-duteho Elliota, zkousel jsem ho na novych sutrech a oholeni nic moc. Vcera vecer jsem mu dal par desitek tahu na kasi, pak jen na vode a saponatu, a naaaaaadhera. S kasi je IMHO velmi rychly na finiser.

Je znát rozdíl mezi broušením na vodě a na vodě se saponátem?
Dá se jako saponát použít český JAR?

sparq
brusič

Re: Použití saponátu při broušení na kamenech

Příspěvek od sparq »

Radgost píše:Pokračování diskuze o broušení na kamenech s použitím saponátu:
viewtopic.php?p=6970#p6970
sparq píše:Musim sem pridat, ze CF je vynikajici touch-up kamen. Mel jsem ted v pazourech ultra-duteho Elliota, zkousel jsem ho na novych sutrech a oholeni nic moc. Vcera vecer jsem mu dal par desitek tahu na kasi, pak jen na vode a saponatu, a naaaaaadhera. S kasi je IMHO velmi rychly na finiser.

Je znát rozdíl mezi broušením na vodě a na vodě se saponátem?
Dá se jako saponát použít český JAR?
"Olejove" kameny jako CF, arkansas atd. dosahuji "jemnejsich" vysledku s olejem nez s vodou. Olej je vsak svinstvo a jak jej jednou do kamene narveme, je velmi obtizne se jej zbavit. Saponat je kompromis, ma vyssi viskozitu nez voda, ale nezaneradi. Jen je treba davat extra pozor, neb klouzava britva je nebezpecna svina. Jar by mel byt ok (zkusenost nemam).

WILDHOG

Příspěvek od WILDHOG »

to Sparq:
Zdravim Sparqu,jestli tomu dobře rozumím,brousíš na čistém saponátu a né na roztoku vody se saponátem?! :shock:

sparq
brusič

Příspěvek od sparq »

Trocha vody je treba. Malinko. Saponatu taky jen trochu.

relka
Donátor

Příspěvek od relka »

;) a což takhle si na kámen lehce plivnout...kdo to zkusil?...můj táta při broušení /nože/ zásadně vodu a pak slinou...viskozita řekl bych něco okolo jarové vody...

Artifex

Příspěvek od Artifex »

Já to občas aplikuju, pak kameny ale důkladně umyji.

Meny

Příspěvek od Meny »

Jó vot takovej flusanec dělá s kamenem divy.
(a s protivníkem taky)

Radyx
admin

Příspěvek od Radyx »

Ahoj Relko, tak mám pěknou perličku. Přišel mi krásný kámen Tam O´Shanter a na víčku je napsáno: SHARPEN WITH SALIVA OR WATER, neboli používat se slinou nebo vodou. Tak že i naši předkové plivali na kameny!!!

Chrrrr, flus a je to! :twisted:

HonzaS
Donátor

Příspěvek od HonzaS »

Oživím téma: jaký je rozdíl mezi broušením na vodě, jaru a oleji? V diskusi se píše, že "olejové" (tzn. ne všechny?) kameny brousí "jemněji" s olejem nebo jarem než s vodou. Je to všeobecné pravidlo?
Dá se použít voda/olej na kterýkoli kámen, nebo některé kameny s fungují pouze s vodou nebo pouze s olejem (typicky - japonské kameny + voda, arkansas jsem vždy našel v souvislosti s olejem)?
Jde mi o to, že mám dvě břidlice. Jednu používám s vodou, druhou jsem kdysi v záčátcích břitevnictví naolejoval. Teď ji zprovozňuji a zajímá mě, jaký bude rozdíl v jejich použití.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

K rozdílům v používání s oleje a vodou zde zajisté kolegové též přidají své poznatky, ale jeden hlavní bych rád uvedl:
VELICE PEČLIVĚ HLÍDAT ABY NEDOŠLO KE KONTAMICACI VODNÍCH KAMENŮ OLEJEM POUHÝMI DOTEKY MASTNÝCH PRSTŮ!!!!
Některé kameny se dají takto velice spolehlivě zničit a jiné lze poté jen s obtížemi zbavit olejových otisků prstů. :twisted:
Pouhé šáhnutí na olejový kámen a pak na vodní se projeví bezvodnými otisky ze kterých voda rychle mizí. Podstatně se změní vlastnosti kamene a ne pokaždé k lepšímu. :cry:
8-)