Obtahování na řemenu s výsledky - mikroskop

...kterak správně ostří břitvy na řemeni sobě obtáhnouti.
FerencH

Re: Obtahování na řemenu s výsledky - mikroskop

Příspěvek od FerencH »

Povrch řemene (řemenů) pod mikroskopem.
Tak mě zajímalo jak se jeví povrch řemen pod mikroskopem a jelikož mám něco přes měsíc nový, tak zde se podělím z výsledkem. Zejména mi jde také o jakýsi výchozí stav, abych mohl porovnávat později.
Zánovní řemen od PetraS a můj „již ojetý“ starší.
Foto také na Rajčeti zde: https://ferenc-h.rajce.idnes.cz/2019_12 ... kroskopem/
..
152_New a Old.jpg
Snímky - Nový řemen se zvětšením cca 160x + 200x + dva detaily se zvětšením 400x (vlastně zánovní řemen a již používaný, jen snímky jsou z místa těsně před úchytem, kde se Břitva nedostane)
153_160x New.jpg
154_200x New.jpg
155_400x New.jpg
156_400x New.jpg

.

pokračování níže..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

..pokračování - snímky: mírně používaný řemen (snímky z cca středu řemenu, kde je již patrná stopa zahlazování) – jen velmi jemně zahlazený se zvětšením cca 160x + 200x + dva detaily se zvětšením 400x
..
157_160x Jemně zahlazený.jpg
158_200x Jemně zahlazený.jpg
159_400x Jemně zahlazený.jpg
160_400x Jemně zahlazený.jpg
--
A jak vypadá povrch již více používaného řemene a zapajcovaného olejem? Zde snímek se zvětšením cca 200x. Jiná menší nebo větší zvětšení se jeví velmi podobně.
161_120x starý řemen.jpg
.
--
Bližší komentář k tomu nedám, viděl jsem také prvně a jen jsem zvědav jak za pár měsíců se řemen zahladí a jaké budou snímky zánovního řemene.
--
Jen co již vím: žádný pajcung na nový řemen již nikdy nedám, ani olej. A pouze řádně suchá Břitva bez stop vody a také bez stop oleje. F

PetrS
mistr mentor

Příspěvek od PetrS »

To jsou nádherné snímky FerencH !!!

Materiál na řemenu je kvalitní jadrná kůže z venkovního celoročního chovu z Argentinských pamp a je zárukou kvalitní kůže a to se pak projeví i na výsledném výrobku, jak mikroskop perfektně potvrdil. To pajcování olejem může mít své opodstatnění u praskající staré kůže, nebo požadavku na "ostřejší úběr", ale pro fajnové a jemné obtahování je skutečně nejlepší čistá, hladká a zaleštěná kůže.
Ještě by mně zajímaly snímky povrchu kůže, až se Ti podaří řemen zaleštit do zrcadlova. Kůže malinko ztmavne působením kovu, ale povrch zůstane úplně lesklý pro oko a přitom nejlépe obtahuje.

Perfektní nauka o materiálech a jejich vlastnostech - gratuluji.
8-)

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Povrch řemene pod mikroskopem - po cca po 8 měsíc celkem intenzívního používání.
Snímky jsou ve sledu
1x Zcela nový řemen JSP z 2019-11
1x mírně již jetý z 2019-12
3x používání po 8 měsících z 2020-08
F
nový:
254_200x New.jpg
mírně jetý:
257_160x Jemně zahlazený.jpg
..
3x používání po 8 měsícch:
285 po 8 měsících.jpg
286 po 8 měsících 160x.jpg
287 po 8 měsících 160x.jpg

PetrS
mistr mentor

Příspěvek od PetrS »

Jako vždy - perfektní snímky.
Používáním se povrch zaleští a pro oko je zrcadlově lesklý a to doslova. Též se na něm snadno projeví, pokud byla Břitva od oleje nebo vody, nebo na řemen natekla voda odjinud. Změní se struktura povrchu a je zajímavé, že ani po dlouhé době používání, se ta místa už nevrátí do původního stavu a nepomáhá ani zalešťování suchou dlaní nebo flaškou.
Po zaleštění povrchu řemen nejlépe obnovuje ostrost a díky snímkům je vidět i důvod proč. Ty plošky které jsou při obtahování přímo ve styku s ocelí a mají dostatečně velkou plochu, pracují jako lapovací a a leštící a v prostorách mezi nimi se zachycují mikroskopické částečky kovu, prachu a všeho co se k řemenu dostane (to je to ztmavnutí povrchu) a ty nepatrně přidávají mikro složku lapovacího materiálu. Je to tak jemná složka, že obtahovací pasty jsou oproti tomu jako hrubé šmirgly. Nový řemen ještě nemá to správné zaleštění a taky je ještě příliš "čistý" ale velice záhy se začne zapracovávat a pracovat správným způsobem.
Díky za vynikající a velice poučné fotky.
8-)

Zpět na „Techniky obtahování na řemenu“