Kontrola ostří Břitvy na vlase.

...kterak správně ostří břitvy na řemeni sobě obtáhnouti.
PetrS
mentor

Re: Kontrola ostří Břitvy na vlase.

Příspěvek od PetrS »

Pro zkoušení ostrosti Břitvy se používá vlas namísto vousu.
Chlupy na ruce se používají pro zkoušení ostrosti nožů. To proto, že jej lze uříznout i méně ostrým nástrojem.
Vlas a jeho ohebnost a poddajnost při zkoušce ukazuje, že i přes toto "uhýbání" je kvalitní ostří schopno vlas zachytit a přeříznout.
Zkouška vlasem je ovlivněná rukou která zkoušku provádí, vlasem který je použitý, stylem broušení, použitou sestavou kamenů a tak výsledek je vždy zajímavě rozdílný.
Shrnul bych to asi takto - vlas = info pomůcka.
Mám dojem že aby bylo možno posoudit ostrost Břitvy,
tak by se musely spojit všechny zkoušky dohromady.
a) zkouška vlasem
b) kontrola pod mikroskopem
c) oholení na více tvářích (rozdílné vousy a vousy kolegy Adršpacha až nakonec... )
Teprve pak by se mohlo uvažovat o jakéms takéms objektivním posouzením ostrosti.
Každopádně tolik proměnných kolik jich působí při používání Břitvy, by se dalo přirovnat snad k nekonečnu a těch pocitů je ještě více.
Určitě by bylo zajímavé Wante, dát Tvoji nabroušenou Krásku pod mikroskop aby jsi měl možnost vidět kam jsi na své cestě broušení, už došel. Píšeš, že už brousíš Břitvy pět roků a to je už hezky dlouhá cesta na které jsi měl možnost se setkat s mnoha různými zajímavostmi ohledně broušení. Tady máš maličkou ukázku několika ostří a ostrostí. Je tam ukázka "laického" nabroušení a podotýkám, že toto bralo chlupy na ruce nejlépe a ve všech náklonech. Fotky jsou z mikroskopu a tak při pohledu pouhým okem to ostří vypadalo velice dobře a žádné nerovnosti nebyly vidět. Na konci je fotka nepoužité žiletky pro porovnání.
Obtahování na řemenu dokáže obnovit ostrost, ale též dokáže jediným tahem utrhat několika hodinovou práci při broušení.
A jak stále opakuji dokola - řemen nenabrousí, ale jen obnoví ostrost kterou vytvořily kameny.
8-)

Radyx
admin

Příspěvek od Radyx »

Vlasový test má bezesporu vypovídací hodnotu. Používá se ne jenom u břitev ale například i u želízek hoblíků. Je tím zdůrazněno dokonalé ostří. Sám jej běžně nepoužívám a nepovažuji jej jako nezbytný. Na druhé straně po něm sáhnu při experimentování s brusnými kameny nebo novými břitvami. Pokud řeže vlasy, tak bude holit, toto pravidlo funguje.
Pokud břitva vlas neřeže, neznamená že by nemohla holit ale naznačuje, že je v broušení ostří ještě rezerva. 8-)

Edit: než jsem to napsal a odeslal tak vidím, že PetrS se k tomu výstižně vyjádřil, tak to tu nechám pro doplnění.

Want

Příspěvek od Want »

Břitvu používám trochu déle než pět let. Od mých prvních krůčků už to bude za chvíli tři dekády. Ovšem přiznám se bez mučení, že se za brusičského guru, který by zmáknul dokonale nabrousit každý nástroj, rozhodně nepovažuji.

Mikroskop máme doma, ovšem starý školní nevalné kvality (mizerná světelnost). Zrovna včera jsem se ze zvědavosti koukal na výsledek broušení. S lupou bylo vidět houby. To moje ostří vypadalo jako to "laické nabroušení se kterým se majitel holil" při zvětšení 200x U těch ukázkových fotek by jistě neškodilo pro srovnání uvést i při jakém zvětšení byly fotografie pořízeny.

Jinak s rolí řemene bez výhrad souhlasím.

Při té příležitosti mě napadá že by nebylo od věci udělat nějaký souhrný příspěvek - tabulku či slovníček, kde by bylo shrnuto nejrůznější pojmosloví, tak aby bylo jasné co je co. Ne každý je profi brusič a já se kupř. teprve zde po mnoha letech používání břitvy dozvěděl jaký má být vizuální efekt při zkoušení ostří nehtem (pružnost fazetky). Ony ty informace tady jsou, ale roztroušené všude možně.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Stařičký historický školní mikroskop co na něm musím jednotlivé čočky zvětšení šroubovat na sebe mám dodnes po ruce když brousím, jen jednu LED diodu jsem přidal pro přisvícení a je na něm vidět skoro všechno co potřebuji rozlišit pro broušení. Ty fotky jsou dělané na jiném přístroji, ale stejně jsou všechny při stejném zvětšení cca 400x, jen jedna je v jiném rozlišení ale zvětšení má též stejné. Nejdo o velikost zvětšení, ale o možnost porovnání kudy při broušení kráčíš. Ten domácí mikroskop nezavrhuj, je to báječný pomocník (a zároveň prokletí) při cestě jít stále výš v kvalitě ostří.
Ta "roztroušenost" informací, je daná krásně živým forem, kde všichni průběžně pročítají, obnovují si znalosti a přidávají nové postřehy. Také díky tomuto způsobu je zde neustále živo.
8-)