Shavetta

... po srsti či proti...
Gaston

Shavetta

Příspěvek od Gaston »

Dobry den, mel bych na Vas zkusene dotaz. Uz 3x jsem se holil shavetttou. Ziletky tyger, pena barbus modry v kelimku. Vzdy kdyz se holim zkousim uhel naklonu shavetty, ale nikdy se mi to jeste nepodarilo najit ten spravny. Vzdy kdyz se holim, tak shavetta jako by skace po tvari. Spis jako bych ty vousy skrabal nez se holil. Potom to taha a je to bolestive. Moje kadarnice mi vzdy rika, ze mam vousy jako draty. Napada vas reseni meho problemu, neco co delat jinak. Predem dekuji za radu

PetrS
mistr mentor

Re: Shavetta

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Gastone a vítej mezi námi,

bagr
šaveta na žiletky
šaveta na dlouhé čepelky
Břitva

šaveta je mezistupeň mezi tvarem Břitvy a stylem holení bagrem.
Žiletka v bagru je nastavená na určitý úhel a tak umí dobře holit, ale v šavetě je ten úhel příliš variabilní a tak musíš náklon hledat.
Další rozdíl je v tom, že žiletka je broušená pro použití jako škrabka, zatímco Břitva pracuje jako ostrý nůž a vousy seřezává a podle toho má též vypracovaný tvar ostří. Šaveta žiletková má sice tvar Břitvy, ale ostří (broušeno na tři fazety) je bagrové a tak je tam právě ten problém s úhly náklonů a stejně není stavěné na seřezávání, ale na škrábání. Blíž Břitvě mají dlouhé čepelky které už mají ostří stavěné více jako Břitvové.
Na tvrdé vousy bych Ti doporučil těžkou, pevnou Břitvu která nemá příliš slabou stavbu čepele aby nepodléhala vibracem. Takovou Břitvou je asijská Gold Dollarka. Má pevnou, velkou čepel a po nabroušení se s ní dají holit i velmi tvrdé vousy. Cenově je velmi přijatelná. Stojí to za to vyzkoušet a uvidíš, že je to úplně jiná úroveň holení, než šavetou na žiletky.
Břitvu lze zakoupit u prodejců holicích potřeb a na obtahovací řemen se podívej sem. Každopádně je to dobré řešení, jak holit tvrdé a nepodajné vousy.

Gaston

Příspěvek od Gaston »

Ahoj Petre,
Predem bych ti chtel podekovat za radu. Shavettu jsem zvolil z duvodu jednoduche zmeny ziletky a tim neustale ostreho nastroje. Je to jaksi jednodussi, nez porizovat vsechna ta ostritka. Jestli budu pokracovat v tomto holeni, tak budu premyslet o tebou doporucenem vybaveni. Jeste bych se vratil k holeni shavettou. Myslis, ze kdyz bych pouzil jine ziletky, tak by se efekt holeni zmenil? Docetl jsem se o ziletkach Feather professional super. Pry jsou tyto ziletky vhodne na tvrde vousy a jsou extra ostre. Predem dekuji za radu nebo nazor.
S pozdravem Martin

PetrS
mistr mentor

Příspěvek od PetrS »

Holení šawetou je velice specifická záležitost a tak Ti zdejší kolegové, kteří mají bohaté zkušenosti s kvalitou žiletek určitě rádi pomohou vybrat ty nejlepší právě na tvrdé vousy. Jedním z hlavních předpokladů aby žiletky dobře holily, je správný úhel náklonu vůči pokožce a vousům a to je u šavety především o zkoušení a tréninku. Vyzkoušej si různé směry a náklony a teprve až najdeš ten nejlepší postup, tak k němu hledej nejlepší žiletky, jinak by se Ti snadno stalo, že i velice kvalitní žiletky by Ti špatně braly vousy. Každopádně sem přidávej své postřehy a poznatky, aby i ostatní z nich mohli čerpat zkušenosti.
8-)

Gaston

Příspěvek od Gaston »

Dobrý den,
chtěl bych se touto cestou podělit s mojí zkušeností s holením shavettou. Dnes čtvrté holení se shavettou a první, kdy jsem použil žiletky Feather. Musím říct, že takto jsem nikdy oholen ještě nebyl. Ty žiletky stačí opravdu opatrně tahat po tváři a ty jedou opravdu jako blesk. Neobešlo se to bez pořezání, ale je to jen takové to povrchní sedření (jako bych se holil tupou žiletkou), když jsem trochu zabral. Je to u nosu a zlom na bradě. Nic hlubokého a nic, co by nevzal kamenec. Musím říct, že se vždy holím celý a nic nevynechávám. To znamená i ta složitější místa. Zdá se, že jsem našel optimální úhel držení shavetty a ta neškrábe, ale řeže. Další, co musím zmínit, tak je to poprvé, co jsem si holil pravou stranu pravou rukou a levou levou. Postup jsem měl: 1) koupel a namočení vousů 2) barbus v modrém kelímku 3) holení shavettou žiletky Feather 4) kamenec a voda po holení. Ještě poznamenám, že mám tvrdé vousy. Tyto řádky jsem napsal jako mojí zkušenost a popř. radu do začátku ostatním.