Návrat mokrému holení

... po srsti či proti...
Palo
Příspěvky: 43
Registrován: 12 led 2021, 12:59

Návrat mokrému holení

Příspěvek od Palo »

Zdravím vás všechny kolegy, milovníky a příznivce mokrého holení.
Je tomu asi dva a půl roku, co jsem se po mnoha letech vrátil k mokrému holení. A ještě nějaký čas k tomu, který předcházel, kdy jsem hledal inspiraci, informace a poučení, mimo jiné i na tomto fóru, které jsem navštěvoval a kde jsem si pročítal řadu příspěvků. Pak se přiblížilo mé životní jubileum, které se stalo startovní čarou pro novou éru holení. Lákalo mě dlouhodobě holení břitvou. Nicméně neměl jsem dost odvahy, abych začal zrovna jí.
Uvažoval jsem taktéž o shavettě nicméně ani do toho jsem neměl odvahu jít, proto jsem se rozhodl koupit si klasicky strojek. Samozřejmě, že spolu s ním i první žiletky, štětku a jiné propriety, k nově objevovanému způsobu mužské aktivity. Tak pro mě začala nová éra mokrého holení. Zhruba po roce jsem začal uvažovat o dalším kroku. Živil jsem touhu vyzkoušet břitvu. Pořád jsem však neměl odvahu investovat tolik peněz do neprobádaného způsobu, jak si dát do pořádku svou tvář a zbavit ji vousů. Má pozornost se zaměřila na holení shavettou a tak jsem znovu pročítal příspěvky a zkušenosti se shavettou, která se mi jevila jako dobrý způsob, jak udělat další krok. Podporován svým okolím, jsem nakonec na jaře loňského roku po roce a půl holení strojkem si shavettu objednal. Po několikaměsíčním holení strojkem a shavettou, kdy se mi jevilo, že mi to se shavettou docela jde, jsem upnul svou pozornost na břitvu a začal vážně zvažovat poslední krok. Nakonec se o mé touze dověděl Ježíšek a na Vánoce jsem pod stromečkem našel k mému překvapení břitvu od francouzského výrobce Thier Issard. Měl jsem pochopitelně radost. No pro její vyzkoušení mě limitovala absence obtahovacího řemenu, který jsem si na konci roku objednal a který následně po novém roce přišel. A pak už nic nestálo v cestě k jejímu vyzkoušení. Měl jsem z ní pochopitelný respekt. Nicméně holení dopadlo k mému milému překvapení dobře, bez zranění a s krásným pocitem dobře odvedené práce. Tak jsem se stal i já břitevníkem.

vsezved
Příspěvky: 592
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35

Re: Návrat mokrému holení

Příspěvek od vsezved »

Ahoj Palo, vítej mezi břitevníky.
Gratuluji k prvnímu oholení břitvou. Teď tě může ještě hlodat otázka: oholení břitvou bylo dobré, ale může být ještě lepší? Měl jsi břitvu "továrně nabroušenou", nebo byla po koupi ještě doladěna? V ostrosti mohou být propastné rozdíly a s tím přímo úměrně souvisí i výsledný efekt a pocit z holení.

Palo
Příspěvky: 43
Registrován: 12 led 2021, 12:59

Re: Návrat mokrému holení

Příspěvek od Palo »

Děkuji za přivítání a vlastně i za dotazy. Stihl jsem ještě další dvě holení břitvou. Nabývám dojmu, že je to opravdu zážitkové holení, k čemuž břitva přispívá vysokým potenciálem, který bezesporu má. A tímto se dostávám k tvým dotazům. To třetí oholení se mi zdálo nejlepší ze všech a to proto, že jsem se hodně soustředil na obtáhnutí břitvy na řemeni. Po prvních dvaceti tazích břitva volně visící vlas neřezala, tak jsem přidal ještě dalších dvacet. Ani to nestačilo, aby volně visící vlas přeřízla, přesto jsem se s ní oholil a proto asi to třetí holení bylo lepší než dvě předchozí. Současně si myslím, že by mohlo být holení jednoznačně ještě lepší. Břitva byla továrně nabroušená a nebyla doladěna, respektive to nevím. Byla koupena na webu luxusni-holeni.cz s prohlášením, že je připravena k holení. Já osobně si myslím, ale nevím, jak to verifikovat, že by doladit potřebovala a tak dnes neřeším rozdělávání pěny nebo vlastní holení, protože techniku jsem získal holením shavettou, ale jak dostat břitvu do nejlepší kondice a jak ji v ní udržovat. Toto vlastně mě trošku brzdilo, když jsem zvažoval její pořízení, až za mě rozhodl Ježíšek a teď už jen musím konat, doufám, s podporou a radou zkušených kolegů. Takže můj dotaz zní, jak břitvu dostat do kondice, která ji náleží k dokonalému oholení?

Uživatelský avatar
FerencH
Příspěvky: 407
Registrován: 20 zář 2018, 07:11

Re: Návrat mokrému holení

Příspěvek od FerencH »

Ahoj Palo a gratuluji k fajnovému holení s kráskou Thier Issard! Odpověď na Tvůj dataz je:
1) Varianta finančně nelevná – obstarat kameny a časem najít v ruce ten správný grif, aby ostří bylo OK, a např. kontroly fazetky pomocí mikroskopu. A navíc bez „zaškolení“ na jiných méně hodnotných Břitvách je i nereálné (nezačínat s novou Kráskou)
2) Dát/ poslat někomu k nabroušení.
Z Tvé pozice vidím pro začátek spíše variantu ad 2). F

Palo
Příspěvky: 43
Registrován: 12 led 2021, 12:59

Re: Návrat mokrému holení

Příspěvek od Palo »

Ahoj FerenciH. Děkuji za blahopřání a tím také za přijetí mezi břitevníky. Ona je to opravdu kráska, ta nová břitva z dílny TI. Hodně jsem pročítal toto fórum, takže lze říci, že to co jsem si myslel, že mě čeká, jsi potvrdil a hezky shrnul do dvou možností...Nebude překvapivým zjištěním, že se shodneme na variantě 2, z tebou popsaných důvodů. Bez podpory a rad by břitevnické začátky byly těžké a možná by i mohly odradit. Otázek je pochopitelně hodně. Jsem rád za toto fórum a lidi, kteří pomohou a poradí. Tak mám pocit, že jsem tady mezi svými.
Nuže tedy, břitva se chystá k odeslání mistru brusiči, aby dostala, co ji právem náleží a mohla dobře sloužit...Až mi přijde zpět v dokonalé kondici. rád se podělím o nové zkušenosti.
No už teď je možnost porovnat holení břitvou pouze po továrním nabroušení, holení shavettou a strojkem (bagrem)...Je o čem povídat a co sdílet.

Palo
Příspěvky: 43
Registrován: 12 led 2021, 12:59

Re: Návrat mokrému holení

Příspěvek od Palo »

Zdravím všechny příznivce stylového holení.
Díky tomuto fóru jsem zjistil, že je obecná shoda na tom, že tovární nabroušení břitev, není pro holení dostatečné. Před nabroušením jsem udělal tři pokusy se břitvou oholit. Všechny relativně dobré, bez zranění. Díky PetroviS, který mě oslovil s nabídkou pomoci, byla uvedena moje Issard kráska do té nejlepší kondice...Za jeho pomoc, podporu rady a doporučení, jsem mu náležitě vděčný, protože mi umožnil a usnadnil vstup do tohoto zážitkového světa.
Měl jsem ji cca týden pryč, což stačilo k tomu, abych zjistil, jak je holení břitvou návykové. Když jsem ji neměl doma, nemohl jsem se na ani podívat ani vzít do ruky ani se jí jakkoliv jinak pokochat natož oholit.
Vrátila se mi připravená k holení v nejlepší kondici. Těšil jsem se na sobotu s velkým očekáváním, jak bude holení probíhat.
Stanovil jsem si dva základní cíle...Zbavit tvář vousů pomocí břitvy a nezranit se přitom. Současně jsem se snažil vnímat rozdíl mezi břitvou dostatečně nenabroušenou a nabroušenou.
Před samotným holením jsem se soustředil na přípravu. Řádně si napařil tvář ručníkem a pak se soustředil na co nejkvalitnější pěnu, kterou jsem tvořil přímo na tváři. Začal jsem holení nejdříve po směru vousů, po holení tvář i krk přejel rukou a ještě to nebylo ono. Znovu namydlil a vzal to proti směru. Znovu jsem po holení přejel tvář bradu krk a bylo to lepší. Zřejmě by to stačilo. Zůstalo mi ve štětce dost mýdla, tak jsem si řekl, že to zkusím přejet ještě jednou.Tváře po směru a krk a bradu kolmo k růstu vousů. Když jsem tvář opláchl studenou vodou a přejel rukou, zdálo se, že je téměř do hladka.
Kdybych řekl, že holení bylo dokonalé za 1, nebyla by to pravda a 2. nebylo by co zlepšovat.
Po oholení tak můžu konstatovat, že se mi podařilo splnit oba cíle. Oholit se a břitvou se nezranit. Trošku mi radost pokazilo zjištění, že jsem měl pleť podrážděnou. Protože to nebylo mým prvotním cílem, zkusím se mu vyhnout při příštím holení.V každé případě mi zůstal ze sobotního večera krásný pocit a zážitek s holením břitvou.

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4178
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Návrat mokrému holení

Příspěvek od PetrS »

Gratuluji ke spokojenému oholení a od teď už to bude jenom lepší a lepší.
Pozvolna se propracuješ ke správným úchopům, náklonům Břitvy a získáš jistotu v používání a pak už to bude jenom čistý relax.
S uvedením do provozu jsi měl obrovské štěstí, že jsi se trefil do série broušení zrenovovaných Krásek a tak jsem ji přidal, jinak by to bylo na hoooodně dlouhé čekání.
Přeji Ti spoustu pohodových holení, P.
8-)

Palo
Příspěvky: 43
Registrován: 12 led 2021, 12:59

Re: Návrat mokrému holení

Příspěvek od Palo »

Ocenění a povzbuzení od zkušených odborníků vždy potěší a povzbudí. :)
Tak se ze snů stávají cíle a ty pak se stávají realističtější a dosažitelnější
A život je pak zase o něco krásnější... :)

Palo
Příspěvky: 43
Registrován: 12 led 2021, 12:59

Re: Návrat mokrému holení

Příspěvek od Palo »

Zdravím vás kolegové a přináším pár nových postřehů...
Když jsem si při návratu k tradičnímu mokrému holení kupoval výbavu, neopomněl jsem ani kamenec. Přesto že jsem začínal tuto cestu klasickým strojkem, kamenec se zpočátku stával součástí péče po holení. Ani strojkem jsem se nevyhnul nějakému škrábnutí čí drobnému poranění. Docela brzy kamenec zůstával schovaný, protože přestal být jednoduše potřeba.
Jakmile se mi dostala po čase do rukou shavetta, kamenec musel zase být k dispozici. Nedařilo se mi nikdy oholit, aniž bych se jednou někde nechytil. Nic vážného to nikdy nebylo, ale proč tomu nepomoct. Po čase i holení shavettou se postupně stalo natolik komfortní, že jsem nepoužíval kamenec vždy po každém holení. Ten jsem použil naposledy na Silvestra, když jsem se po deci bílého holil shavettou naposledy.
A pak už jen břitvou nebo strojkem.
Říká se, že štěstí přeje připraveným. Mám ho doma a doufám, že mi bude jen zpovzdálí krýt záda, ale prakticky po něm nebudu muset sáhnout.

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4178
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Návrat mokrému holení

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Palo,
kamenec není jen na záchranu při poraněních, ale používá se jak preventivně, tak i cíleně. Po holení uzavírá pory, stahuje pokožu a zklidňuje ji a hlavně působí jako antiperspirant přírodní minerální deodorant z kamence pro účinnou ochranu před tělesným zápachem. Hypoalergenní, nezanechává stopy na oblečení, účinkuje až 24 hodin a proto jej nenechávej zbytečně zahálet, ale plně využívej jeho báječné vlastnosti.
8-)