The Art of the Straight Razor Shave

... po srsti či proti...
Odpovědět
vates321

The Art of the Straight Razor Shave

Příspěvek od vates321 »

Zdravím,
objevil jsem na google knihách příručku k holení Břitvou. Zdá se, že je to kompletní "strategický" manuál, který může pomoci. Je akorát celý v angličtine, ale i přesto je tam pár výmluvných obrázků, které nepotřebují mnoho komentářů (např. směr holení apod.) ;)

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... y1J1pGCWKQ
Zavři oči brouku ... a fik!

PetrS
mentor

Re: The Art of the Straight Razor Shave

Příspěvek od PetrS »

I bez nutnosti překladu,
velice dobrý průvodce holením Břitvou.
Základy holicí techniky ukáže kompletně a ostatní postup je tak jako tak individuální a musí si každý vytvořit a naučit podle své tváře.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

vates321

Příspěvek od vates321 »

Spíš mě popravdě zarazilo popsané holení na 3x. Nejprve po směru vousů, potom kolmo ke směru a nakonec proti směru. Sám autor sice píše, že je to technika pro fajnšmekry, ale stejně :D . Další pro mě zajímavá věc byla počet obtahování. Myslím, že tam psal 50x. Neponičí se při tom ostří? A pokud je to vskutku 50x, tak to platí pro všechna obtahování tj. před a mezi holením? Díky.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

To holení kolmo, z boku a proti
na tváři děláš tak jako tak. Protože vousy rostou všemi směry a když jedeš třeba jen dva základní (po a proti) tak stejně uděláš všechny tři směry. Autor to jen více rozvedl. Co se týká toho obtahování, tak nově nabroušená Břitva potřebuje tak maximálně 4-8 lehounkých tahů na napnuté hladké straně kůže a je opět dokonale ostrá. Holiči používají pronešené řemeny a hodně tahů aby dosáhli rychlé ostrosti ale tím Břitvu ještě rychleji zbavují břitu. Proto také po holiči je břit ve tvaru gotiky, zatímco po novém nabroušení je to "A" pod průměrným úhlem cca 20°.
Když už je Břtiva dlouho používaná, tak se postupně břit obrousí do gotiky. Podle toho se dá též poznat jak a kdy byla broušená. Řemen totiž tvoří jiný tvar fazety než kámen. To odbroušení oblouku a vytvoření původního tvaru fazety pomocí broušení na kamenech je "postavení břitu". Jedna z nejpracnějších fází broušení.
8-)

misiak
Donátor

Příspěvek od misiak »

Ja sa tiež holím na 3x... keby som sa holil iba po a proti smeru, tak mi vždy ostane síce malá, ale skupina tu a tam chlpov, ktoré ma pri dotyku kvákajú... fakt ale je, že 3. smer mi stačí len šup-šup... :lol:

vates321

Příspěvek od vates321 »

No tak ja to dnes poprvé zkusil na 3x. Jako výsledek je opravdu dokonalá dětská prdelka :D , akorát se mi zdá, že je pak už kůže zbytečně moc podrážděná. Ale možná je to jen subjektivní pocit.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

První a druhé holení je obvykle bez většího podráždění pkožky. Při třetím můžu tak nanejvýš zlehounka doškrábnout sem tam drsné místečko, jinak bych měl podřenou kůži. Mám pocit, že to bude silně individuální a též v závislosti na tvrdosti vousů a citlivosti pokožky včetně spousty dalších vlivů.
8-)

misiak
Donátor

Příspěvek od misiak »

PetrS píše:...Při třetím můžu tak nanejvýš zlehounka doškrábnout sem tam drsné místečko...
Yoyo, takto som to presne myslel...

Odpovědět

Zpět na „Techniky holení“