Výběr prního jezevce

... štětky, misky a jiné propriety...
Bob76

Re: Výběr prního jezevce

Příspěvek od Bob76 »

To si každý musí rozmyslet,kolik je ochotný dát ;) Mám nějakou základní štětku /Pure ?/ od Muhle cca 800kč /před pár lety a jsem s ní spokojen,ale jak poznáš něco lepšího,není cesty zpět :-) . Někdo vystačí se základem celý život a někdo holt ne :-)

Psychoucho

Příspěvek od Psychoucho »

Takisto mám jeden pure badger, ale potom som kúpil lepšiu syntetiku a je jemnejšia ako pure badger a v podstate za rovnakú cenu. Ak jazveca tak určite silvertip za mňa.

Einherjer

Příspěvek od Einherjer »

Pre mňa je jazvec taký nejednoznačný. Mám silvertip, ale používam hlavne syntetiku. Nakoľko máš prírodný chlp, tak s prechodom na jazveca asi nebudeš mať problém. Ja mám pocit, že jazvec je až príliš jemný. Sem tam použijem jazveca, ale vždy skonštatujem, že syntetika je pre mňa lepšia. A to som bol najskôr obrovský odporca syntetiky. Neviem či niekde robím chybu alebo je to kvôli tvrdosti vody, ale keď použijem jazveca, tak ako keby som na ňom nemal penu. Používam tvrdé mydlo a postup: namočím štetku, krúžením nanesiem mydlo a idem na tvár. A tu začína môj problém. Pri syntetike štetku postupne namáčam a na tvári sa my vytvára viac a viac peny. Jazvec po namočení ako keby stratil všetko mydlo a namiesto tvorby peny musím zase nanášať mydlo. Pri syntetike keď na začiatku nanesiem mydlo, tak my to stačí na 3 až 4 nanesenia a pri jazvecovi musím niekoľko krát naniesť mydlo.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Umej Jezevce v Jaru nebo jiném výraznějším saponátu, pak jej opláchni dost teplou vodou, poté jej krátce opláchni octem a opět horkou vodou pořádně vypláchni.
Měl by jsi se tak zbavit mastnot a vápenatých usazenin které zůstávají v krčku Jezevce a rády způsobují, že pěna není příliš bohatá.

DŮLEŽITÉ - jak nabereš mýdlo, tak další vodou jej snadno naředíš tolik, že nechce pěnu tvořit.

Pro pěnu naber horkou vodu do hrníčku a ponoř Jezevce do vody a pouze jedním "cáknutím" jej zbav vody. Co v něm zůstane, je tak akorát na stavbu pěny. Naber mýdla dle potřeby a rozdělávej pěnu na tváři. Pokud máš pocit, že je pěna málo mokrá nebo už zasychá, tak do dlaně naber vodu a do ní kolmo "zapíchni" Jezevce a on se napije přesně tolik, kolik je zapotřebí pro zvlhčení pěny a přitom ji nenaředí. Opět obnov pěnu na tváři.
Takto mi pěna bohatě vydrží na 3-4 mydlení a většinou jí ještě spoustu umeju zbytečně pryč a to jen jednou naberu mýdlo.

Dej sem pak info jak se Ti dařilo a jak návod pomohl.

dub

Příspěvek od dub »

Díky Petře za návod. Také s tvorbou pěny bojuju, Při nejbližší příležitosti to vyzkouším :-)

Einherjer

Příspěvek od Einherjer »

Štetku som už skúšal odmastiť, ale nepoužil som jar. Rozmýšľal som, že by som ju skúsil vyčistiť v ultrazvukovej čističke, za pomoci octového roztoku. Keď po holení štetku oplachujem, tak peny v sebe má až až. Myslím si, že viac ako syntetika. Len proste ako keby ju nechcela zo seba pustiť von. Alebo skôr ako keby mi ju z tváre brala a nasávala do seba. Tá pena nie je na chlpoch von, ale je všetka dnu v štetka. Ešte ma napadlo, že štetku nedávam namočiť do misky, ale len ju na začiatku namáčam do dlani. Nie je to iba jedno namočenie, ale nechám tiecť vodu a štetku v dlani otáčam, aby sa napila. Môže byť, že sú chlpy málo odmäknuté alebo skôr, že sú zamastené a od usadenín?

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Jar výrazně odmašťuje a proto je dobré jej použít jen krátce stejně jako ocet.
Ultrazvuk jsem ještě nezkoušel, ale byl bych s ním opatrný.
Ocet skutečně jen velice krátkou dobu, protože Jezevčí chlupy mají svoji vlastní POTŘEBNOU tučnost bez které se stanou křehké a lámou se. Proto ten ocet jen aby zbavil povrch chlupů mastnoty, ale na to stačí krátky čas a pak hned vodou ten ocet odstranit. Horká musí být proto, aby ten rozpuštěný tuk šel lépe a rychleji pryč. Taky doporučuji sušit Jezevčici chlupy dolů, aby mohla voda z uzlu vytéct ven a nehromadila se v tom nejhustějším místě, kde nejhůř a nejpomaleji vysychá a nejvíce se se tam drží různé mikro-breberky.
Nabírat horkou vodu do Jezevčice je opravdu nejlépe v misce. Když voda teče na chlupy, tak se Jezevčice zavíra a vnitřek není až tak naplněný vodou. Když ji ponoříš do vody celou, tak se chlupy rozjedou, otevřou a voda se dostane úplně všude. Pak jedním cáknutím odstraníš všechnu přebytečnou vodu a to co zůstane je tak akorát na rozdělání pěny.
V podstatě je to stále hledání a nacházení a právě v tom je to kouzlo poznání.
8-)

Zajímavost:
první "špínu" z Jezevčice nachytej do průhledné sklenice, nechej tak hodinu usadit a pak se podívej co všechno se v ní skrývalo...

ater
mistr brusič

Příspěvek od ater »

@lukas: pokud jde o jemnost tak silvertip za me vede, ale nemam ho rad na tvrda mydla, protoze pomaleji nabira mydlo, dan za to ze je jemny. Od Muhle je vyhoda ze nejsou zastrihavany konce chlupu jako u hodne stetek z ciny takze jsou jemnejsi. Jinak dobra stetka z kancich stetin po roztrepeni koncu a radne nasata vodou pred holenim je subjektivne jemnejsi nez treba novy pure badger a nebo jezevec se zastrizenym chlupem do pozadovaneho tvaru. Ale je potreba stetku z kancich stetin nechat aspon 15min pred holenim nasat vodu aby stetiny zmekly, u novy macim i delsi dobu, cca. 30min.
Jinak se jeste zamer na loft tj delku chlupu/stetin cim delsi jsou tim jemnejsi stetka a tim vic rozkvete.

dub

Příspěvek od dub »

Ahoj, tak já jsem svého prvního jezevce vyřešil zase trošku jinak :-). Dal jsem se cestou poněkud složitější, ale zase to bude originál. Náhodou jsem na netu našel náhradní hlavici do štětky Muhle . Tak jsem neváhal a už je doma . Byl to pouze jeden kousek ve slevě :-) No a teď ještě k tomu musím z mahagonu vytočit nějakou ručku a štětka ala DUB bude na světě. Kdo si hraje nezlobí :-)
Odkaz do zahraničí konkrétně UK je zde :
https://www.muehle-shaving.co.uk/493-mu ... ion-series
Mě vyšla na necelých 1100,- i s poštou :-)
jezevec (1).jpg
jezevec (2).jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Lukas

Příspěvek od Lukas »

PetrS: Díky tohle se bude hodit :)
ater: Koupil jsem zánovní, ale kvalitní štětku silvertip Muhle od jednoho z členů tak, až bude příležitost jistě vyzkouším. Myslím, že je to rozumné na zkoušku :)