Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy holící se jediným ostřím
Poslední návštěva: 21 kvě 2019, 15:19 Právě je 21 kvě 2019, 15:19

Všechny časy jsou v UTC+02:00

[ 54 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2 3 4 5 6 »
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dřevo na ručku štětky
PříspěvekNapsal: 27 bře 2016, 11:50 
Mistr Mentor

Gratuluji ke zrodu Srdcové Dámě Jezevčici.
Krásná práce a kvalitní materiál a Kráska na furt je na světě.
Přeji Ti vždy bohatou pěnu.
8-)

PříspěvekNapsal: 28 bře 2016, 21:25 

Pánové mám dotaz k napouštění olejem. Mám jednu břitvu napuštěnou fermeží a finiš včelí vosk a s výsledkem jsem spokojen. Fermež již nejspíše ztvrdla a vosk zacelil povrch. Do styku s vodou přijde jen z řídka.
Problém mám s tungovým olejem na ručce štětky. Napouštěl jsem celkem 3 dni a když se olej vsákl, hned jsem natíral znova. První den jsem ředil pomerančovým olejem. Skončil jsem, když dřevo nenabíralo další olej.
Problém je v tom, že po prvním použití štětky mi přijde, že natáhla vodu a po oschnutí je povrch zešedlý, jako by byl olej z povrchu odstraněný.
Dělám něco špatně, nebo po natření tomu mám dát více času na vsáknutí a zaschnutí?

PříspěvekNapsal: 29 bře 2016, 02:51 

@vsezved: Tungový olej ředím pomerančovým olejem pořád a napouštím dokud nedosáhnu stavu, kdy už dřevo olej nebere. To poznám tak, že se ani za den nevsákne. Pak otřu zbytek. Nechám tak 5 dní odstát a natřu čistým olejem, asi tak za hodinu setřu přebytek a nechám min. měsíc zaschnout. Nakonec povrch jemně přebrousím (papír 6k nebo jemnější). Teď jsem na střenky takto napuštěné kápnul zkušebně vodu a udělá se kapka, která se nevsakuje.

Nejspíš jsi málo napustil a také nechal moc krátkou dobu zaschnout.

PříspěvekNapsal: 29 bře 2016, 08:07 

Díky za funkční postup. Ten smirek 6k, to se dá někde koupit? Nejjemnější jsem sehnal 2.5k v prodejně s autolaky.

PříspěvekNapsal: 29 bře 2016, 17:16 
Donátor

Já taky, jemnější jsem ještě neviděl.

PříspěvekNapsal: 30 bře 2016, 00:57 
Mistr Mentor

Existují klasické šmirgly na plátně v jemnosti 6K / 15K / 30K /60K mám je, ale jsou cenově náročné a tak použití je proto jen na mezi-místa se zlatem a podobně a jen v ojedinělých případech.
Pro klasické používání je 2K dostačující a osvědčil se mi jak na kovech, tak i na dřevech k plné spokojenosti.
Na dřevu po 2K použít špalíček tvrdého dřeva a zaleštit = nádherný povrch.
8-)

PříspěvekNapsal: 30 bře 2016, 06:05 
Donátor

Pokud otočíte smirkové plátno, jde povrch zaleštit i jím. Ideální pokud je dřevíčko v soustruhu a točí se. Ale i když utrhnete delší pásek a přetahujete ručně je výsledek dobře vidět. Jen je potřeba dát velký pozor, aby se povrchu dotýkalo jen plátno a ne na něm nanesené brusivo! ;)

PříspěvekNapsal: 31 bře 2016, 23:21 

Jemné brusné papíry jsou k dostání v obchodech pro modeláře a nebo pro výrobce hudebních nástrojů. Já mam rád na zabrušování povrchu po tungovém oleji Flex-i-file #802, našel jsem to tady: http://www.ddmodely.cz/ddmodely/eshop/3 ... lex-i-file

Jsou to brusné filmy, jdou používat za mokra, nepouští zrna. Zanáší se víc než brusné papíry, ale zase jdou čistit (meju ve vodě a nebo benzínem ... asi snese víc rozpouštědel :) ). To že nepouští zrna je u přebrušování laku / oleje velká výhoda. A nezbytnost pokud jde o zabrušování pod olejem a zaplňování pórů dřeva směsí oleje a pilin obroušených ze dřeva.

Jen pozor na značení zrnitosti ... není to FEPA P tj. nelze srovnávat číselné značení s brusnými papíry na českém trhu.

PříspěvekNapsal: 01 dub 2016, 15:43 
Donátor

A to je ono, Bez přepočtu gritu jsou údaje zavádějící

PříspěvekNapsal: 13 říj 2016, 22:24 

Zdravím všechny na fóru,

jsem tu nový, tak bych jen chtěl všem poděkovat za obrovské množství informací, které se tu dá najít. Pokud se můj komentář nehodí, tak se omlouvám a prosím o přesunutí do samostatného téma. A teď k věci:

Mám v plánu si vyrobit/nechat vyrobit štětec na holení. Koupím uzel a dřevo, nechám někoho vyrobit ručku, a štětku zkompletuji a napustím olejem, jak zde zmiňujete. Na závěr bych na konci štětky chtěl nějakým způsobem udělat iniciály (nebo před samotnou povrchovou úpravou - napouštěním olejem?). Jaká by byla vhodná metoda? Gravírování, vyřezávání atp.? Ideálně bych chtěl, aby iniciály byly "vyzlacené" (jako jsou například vyražené nápisy na diplomových pracích). Je to vůbec možné?

[ 54 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2 3 4 5 6 »

Všechny časy jsou v UTC+02:00