Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Právě je 21 lis 2018, 15:07

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Praktická miska na holení
PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 10:46 

Ahoj břitevníci a bagristi,
jsem tu nový a zatím jsem ve fázi pořizování si pomůcek a přípravků na holení. Pro začátek jsem zvolil holení bagrem, k břitvě jsem zatím nedospěl. Po výběru mýdla, štětky a bagru jsem začal pokukovat po nějaké pěkné misce na holení. Na youtube videích se mi líbily nerezové misky s podstavcem (pohárky), které používají někteří mistři holení. Líbí se mi, jak se za podstavec miska krásně drží v ruce a přitom se nádherně vyšlehá bohatá pěna. Díval jsem se po netu, ale ceny 35,- USD (za nerezový pohárek) nebo 500,- Kč (za nerezovou misku Mühle) jsou dost vysoké.

Pro tvorbu pěny z mýdla jsem prozatím používal plastový kelímek od jogurtu nebo nerezovou misku z kuchyňských potřeb. Kelímek se výborně drží v ruce, ale je trošku menší. Nerez miska je větší, ale zase v ruce trochu klouže. Napadlo mě tedy zkombinovat obě pomůcky dohromady a využít tak jejich přednosti. Výsledek Vám předkládám k posouzení.
Příloha:
1.jpg
Příloha:
2.jpg
Příloha:
3.jpg
Nejprve jsem ulamovacím nožem vyřízl dno kelímku, aby v něm nezůstávala voda, a vrchní hranu, aby kelímek pěkně dosedl na misku.
Příloha:
4.jpg
Potom jsem kelímek přilepil k misce tavnou pistolí.
Příloha:
5.jpg
Pokud se výsledný pohárek postaví do jiné misky s teplou vodou (zde kelímek od utopenců), krásně udržuje pěnu teplou.

Za cenu 12,- Kč za jogurt OLMA Pierot (mimochodem moc dobrý :-)) plus 29,- Kč za nerez misku z marketu našich asijských spoluobčanů, si myslím, že svůj účel plní perfektně.

Zdraví
Redysh

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Předmět příspěvku: Re: Praktická miska na holení
PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 11:05 
Donátor

Ahoj.
I ja patrim mezi ty, kteri nevidi duvod platit 500,-kc za nerez misku jen ktomu, ze je na ni napsano jedno slovo jako "Znacka" :lol: Rozdil mezi znackovou a neznackovou obvykle spociva jen v cene a v natisknutem 1 slove, jinak v nicem jinem.
Dle meho nazoru je u misky na vyrobu peny nejdulezitejsi naklon tech stran.
Z prilis melke pena pri slehani vybiha, v prilis kolme se zase spatne sleha pena.
Pri pohledu na Tvoji misku mam pocit, ze by pro me asi byla prilis melka, ale mozna ze je to opticky klam. Pokud Ti vyhovuje a pena Ti pri slehani nevyskakuje ven, je vse v poradku.
K miskam na holeni jeste dodam, ze v kuchynskem oddeleni IKEA se daji koupit ruzne vice ci mene vhodne, prevazne porcelanove misky. Velmi solidni nerez misky za par korun se daji sehnat taktez ve Zverimexu, popr. tam kde kde se prodava zradlo pro zvirata. Ty misky se pouzivaji na krmeni malych pejsku, treba jorksiru nebo civav.. Maji tam obvykle ruzne velikosti. Ty pro dogy uz jsou na slehani peny prilis velke i kdyz clovek ma 30mm jezevce :lol:

"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 11:44 

Ahoj Wikingu,
miska plastového kelímku měla vrchní průměr 10,5cm a hloubku 4cm a pěna se mi v ní dělala dobře. Nerezovka má vrchní průměr 12cm a hloubku 5cm a na dělání bohaté pěny je ještě lepší :) A výhoda toho plastového podstavce je ta, že pokud použiji pro nahřívání misky trochu teplejší vodu, tak mě pak nepálí v ruce :)

Zdraví
Redysh

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 14:12 

Ahoj dobrý nápad vypadá pěkně. Jak dlouho už ji používáš? Jaká je pevnost spoje plast-kov?

PříspěvekNapsal: 11 zář 2014, 18:03 

Ahoj vlkeci,

ten plastový kelímek používám, od doby co jsem objevil toto fórum a kouzlo holení s pořádným bagrem, tedy cca 1 měsíc. Nerez misku mám asi dva týdny. Takhle dohromady to mám tři dny a holil jsem se s tím zatím 2x. Pevnost spoje jsem po pravdě zatím moc neřešil, protože s tavnou pistolí mám velmi dobré zkušenosti. Slepila mi v domácnosti už kdovíco, včetně ulomeného pantu od svážečky fólií a zatím vše drží jako hrom. Při lepení misky jsem udělal housenku lepidla kolem celého obvodu plastového kelímku asi 1cm pod horním okrajem a poté to přimáčknul na dno nerezové misky, čímž se lepidlo pěkně roztáhlo po stykové plše a vyplnilo vůli ve spojení. Až po tvém dotazu jsem spoj vyzkoušel tahem a ani po použití větší síly jsem ho neuvolnil, stále to drží jak helvetská víra. Možná bych ho utrhl při použití brutální síly, ale to bych si musel dát další jogurtek a slepit to znova :D

Přidávám ještě jednu fotku z profilu, kde je lépe vidět, jak to celé vypadá. Chtěl jsem to doplnit do prvního postu, ale víc než 5 fotek mi to nebere.

Zdraví
Redysh
Příloha:
6.jpg

PříspěvekNapsal: 24 zář 2014, 19:44 

Protože mám naneštěstí příliš citlivou kůži, než aby pro mě bylo příjemné šlehat pěnu na tváři, začal jsem se také ohlížet po vhodné misce na šlehání. Na internetu jsem nenašel nic, co by odpovídalo mým představám, a tak jsem nakonec zamířil do domácích potřeb. Zde mě zaujala skleněná Mixing Bowl (http://www.kavalier.cz/en/mixing-bowls- ... ction.html).

Miska má průměr 15 cm, je vysoká 8 cm a sklo je silné 0,6 mm. Na rozdíl od různých plastových misek a kelímků vypadá luxusně a působí velmi solidně. Také něco váží, ale přeci jen když je v umyvadle víc jak třetina vody, začíná se už hýbat. Do ruky mi padne akorát, neprokluzuje, i s mou 19mm Mühle se v ní pěna šlehá perfektně. A dno je dost velké na to, aby se štětka bez újmy rozevřela (díky zpočátku velmi mírnému stoupání sklonu stěn to platí i s větší štětkou Balea).

Za 74 Kč ji beru jako skvělou koupi: kdybych ji rozbil, hned vyrážím pro další...

PříspěvekNapsal: 25 zář 2014, 07:46 

já koupil obyčejnou plastovou misku do kuchyně za cca 19kč. mixuje se v ní skvěle. ostatně asi nikdo nebude rozporovat, že übermisky za 500kč+ jsou určeny tak maximálně pro pocit výjimečnosti.

http://david.asimov.cz/P1100253_holeni.JPG

PříspěvekNapsal: 25 zář 2014, 09:08 
Admin

Keramická miska s hrnkem drží skvěle teplo a pěna nestydne.
Její výroba chvíli trvá, zkušenosti s její výrobou lze získat pouze dlouhodobou tvrdou prací a materiál také není zadarmo.
Z toho plyne, že prostě takové udělátko něco stojí.
Jistě, plastová miska pro výrobu také poslouží, ovšem tvrdit, že její používání slouží tak leda k leštění vlastního ega je poněkud přehnané, příteli.

PříspěvekNapsal: 25 zář 2014, 15:42 

Já před rokem zakoupil v Tescu keramickou misku za horentní sumu 30 Kč. :P

V té době jsem už měl za sebou zkušenosti se všemožnýma plastovýma miskama typu Pierot
až po nerezové. Každá ale potřebovala druhé " nahřívací těleso " a tak jsem zapátral po keramice.

Tahle oranžová kráska se prodává v sekci stolního nádobí, sáhl jsem po té nejlevnější, ale občas zahlédnu
i bílou za rovných 20 Kč.
Průměr misky 15 cm
Výška 6 cm
Vnitřní hloubka 5,5 cm
Šířka stěny 5 mm
Dobře se drží při šlehání v dlani.Šlehání samotné pěny perfektní.

Stačí před samotným napařováním obličeje do misky nalít cca do 1/4 až 1/2 objemu horké vody.
Keramika drží teplotu dlouho.
Jsem sní spokojený a dokud nebudu mít ospalecké ráno, při kterém mi všechno padá z rukou, budu ji používat na věky ...

PříspěvekNapsal: 25 zář 2014, 16:34 
Donátor

Inspirovan ruznymi fotografiemi kolegu dodavam i ja fotografie moji oblibene misky .
Ne ze bych chtel nejak kritizovat a hanet misky svych Kolegu spolubritevniku,to rozhodne ne, proto zcela demokraticky prohlasuji.: " Kazdy Britevnik ma mit svoji misku a kazda miska ma mit svuj urcity tvar a naklon stran."
Ale nemuzu si odpustit jizlivou poznamku: nekolik vyse popsanych a vyfocenych misek by mi asi nevyhovovalo.. moc melke, moc nizke, moc male atd atd..
Inu, jak rikal Trautenberk: To kyselo je moc kysely a ten bramborak malo bramborovej :lol:

Dovoluji so tedy dodat foto misky, ktera ma dle meho nazoru optimalni uplne vse :lol: velikost, hlubokost, naklon stran, povrch atd.. proste supermiska. Kupodivu je to vyrobek Made in Poland :P , takzvana Boleslawiecka keramika.
Jen ten motiv je takovy.. no.. jak slovacke kredenc :lol: No jo, jenze jednobarevnou nemeli :-) Ale uz jsem si zvykl.

Na fotce ve srovnani s relativne znamou nerez dozickou Grundtal od Svedu z oddeleni kuchynskych doplnku. Tu tady taky uz dost Kolegu ma. Nejlepsi krabicka na mydlo jakou znam.

Zezhora:
[ img ]

A jeste uplne zboku, aby byl videt naklon tech stran : /Muj nazor: spatny naklon = spatna pena!/
[ img ]

"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

Všechny časy jsou v UTC+01:00